ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je nedeľa, 14. augusta 2022 10:56

Meniny má:
na Slovensku - Mojmír
v Čechách - Alan
vo Fínsku - Kanerva Onerva
vo Francúzsku - Evrard
v Maďarsku - Marcell
v Nemecku - Athanasia Maximilian Meinhard Eberhard
v Poľsku - Alfreda Euzebiusza
v Španielsku - Atanasia
vo Švédsku - William Bill
v Taliansku - Massimiliano

Myšlienka dňa

Láska je dieťaťom ilúzie a matkou dezilúzie.

Posledné články z rubriky

Anglické texty
·   Mississippi[ 4708 čitateľov ]
·   Thank you for the music[ 4645 čitateľov ]
·   The winner takes it all[ 4101 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 25 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

EUROFLY

English version

Popis

Program Eurofly je jedným z mála ak nie vôbec jediný pôvodný slovenský simulátor, určený pre nevidiacich. Vovedie Vás do prostredia mimoriadne úspešnej slovenskej leteckej spoločnosti. Ak sa pýtate čo je vlastne Eurofly, nechám odpovedať dokumentáciu samotného programu, ktorá hovorí:

Eurofly je mimoriadne úspešná slovenská letecká spoločnosť, ktorá prevádzkuje medzinárodné lety v rámci Európy aj transkontinentálne lety po celom svete. Ty si sa práve stal pilotom tejto spoločnosti a Tvojou povinnosťou je plniť úlohy ktoré Ti pridelí šéf a bezpečne prevážať cestujúcich z rôznych krajín do cielových destinácií. Začínaš ako pilot pre miestne lety, no ak sa osvedčíš, budeš nasadzovaný na stále dlhšie a náročnejšie trasy a Tvoja reputácia sa bude postupne zvyšovať. Keďže spoločnosti Eurofly sa mimoriadne darí, môžeš si vo voľnom čase aj ľubovoľne zalietať alebo študovať mapu. Veľa šťastia.

Teda ako už manuál naznačil, ide o letecký simulátor, v ktorom sa stanete pilotom spoločnosti Eurofly. Spoločnosť Eurofly vlastní 24 typov lietadiel, takže budete pilotovať ako malé Cessny, tak veľké Airbusy. Prostredie je veľmi realistické, ako pilot musíte starostlivo pripraviť let - nielen naštartovať, ale si aj naladiť vysielačku, nastaviť odpovedač, boardovať cestujúcich, natankovať, zatvoriť dvere a podobne. Musíte tiež komunikovať s vežou, ktorá Vám určí vzletovú dráhu a Vy na ňu musíte narolovať. Pre úspešný vzlet musíte nahliadnuť do dokumentácie lietadla a zistiť si Vašu vzletovú rýchlosť. Počas letu musíte vždy komunikovať s vežou, rešpektovať jej pokyny, sledovať navigačný systém, priebežne nalaďovať vysielačku či nastavovať odpovedač. Vo veľkých lietadlách si však môžete aj dať kávičku, ktorú Vám pripraví milá letuška. K dispozícii máte letiská troch kategórií a tiež lietadlá troch kategórií, takže Vaše lety rozhodne nebudú nudné.

Dôležité je aj počasie, ktoré ovplyvňuje Váš let. Nie len to, či svieti slnko alebo prší, ale aj to, aký silný vietor práve fúka a ktorým smerom, má vplyv na Váš let. Nie raz sa dostanete do turbulencie alebo budete prelietavať oblakmi.

Ako pilot spoločnosti Eurofly budete plniť rôzne zaujímavé úlohy Vášho šéfa a tým postupovať v kariérnom rebríčku. Môžete si však aj zalietať, ako a kadiaľ chcete. Všetky Vaše lety sú však zaznamenávané a tak po čase môžete zistiť, koľko ste nalietali hodín a kilometrov a ako ste na tom v porovnaní s priateľmi.

A teraz azda to najdôležitejšie - je mnoho simulátorov, ktoré simulujú pohyb nejakého stroja či postavy po virtuálnej mape o rozmeroch X krát Y polí. Eurofly je však niečo úplne iné.

Devíza programu Eurofly je v tom, že tu lietate po reálnej mape sveta. Program Eurofly sa tak stáva azda prvým počítačovým atlasom pre nevidiacich na svete.

Mapy v programe Eurofly sú založené na reálnych GPS súradniciach, čo znamená, že všetky umiestnenia objektov na mape, ale aj vzdialenosti medzi nimi či výpočty časov sú absolútne reálne. Môžete teda v úlohe pilota odviesť dovolenkárov z Bratislavy na ostrov Kréta. Pri nastavovaní lietadla sa dozviete ako je to ďaleko a počas letu spoznáte reálny kraj. Program Vám bude oznamovať štáty, kraje a mestá nad ktorými prelietate. Počas letu môžete vždy sledovať, ako ste ďaleko od rodného domu, aké štáty či mestá sú okolo Vás, ako ďaleko je z Vášho aktuálneho miesta do akéhokoľvek iného a mnoho ďalších vecí. Môžete si zobraziť všetky moria sveta, všetky štáty, ich hlavné mestá alebo letiská a zistiť tak napríklad, ako dlho by ste išli z Vášho domova pešo alebo autom k Baltskému moru.

Po mape nemusíte len lietať. Môžete si ju prezerať aj ručne - kedy po nej jednoducho chodíte akoby prstom alebo myšou. Môžete sa tak dozvedieť, aké mestá či štáty sú na sever či juh od Vás, čo sa nachádza na presne opačnej strane Zemegule a podobne. Samozrejmosťou je vyhľadávanie miest či krajov podľa ich názvu, alebo skok na konkrétne GPS súradnice.

Upozorňujem však, že vzhľadom na obrovský objem dát, som musel hľadať určitý kompromis medzi objemom dát a podrobnosťou mapy. Mapa je teda mierne zmenšená a tak je možné, že daktoré obce sa na ňu nedostali. Rovnako tak je možné určité zkreslenie vzdialeností, ktoré je maximálne 5 Km v celom svete a cca 500 m v oblasti Slovenska a Čiech. Pre zápis súradníc je v Eurofly použitý formát desatinného čísla, pričom mapa je zmenšená tak, aby sa súradnice zadávali max troma desatinnými miestami.

Ako to bolo

Už z uvedeného azda vidno, že program Eurofly je mojím najväčším doterajším dielom. Samotný inštalátor programu Eurofly má 501 MB a po nainštalovaní zaberie takmer 700 MB. Obsahuje veľké množstvo dát - milióny geografických informácií a desiatky či stovky zvukových súborov a efektov, ktoré robia program pestrým.

Práca na tomto programe mi trvala 2 roky a bola veľmi intenzívna. Nejeden voľný večer, deň či noc som presedel pri štúdiu kartografie či letectva, programoval alebo editoval geografické dáta. Ak Vás zaujíma, ako to celé prebiehalo a čo všetko som musel riešiť, prečítajte si moje spomínanie v dokumente Ako vznikal program Eurofly

Po týchto namáhavých dvoch rokoch som zvažoval, či ostať stále tvorcom bezplatných programov. Dlho som sa pohrával s myšlienkou, že tento program bude komerčný, no nikdy mi to nedalo a tak ho poskytujem ako freeware za podmienok, ktoré sú uvedené v mojom Licenčnom ujednaní.
. Robím tak s vedomím, že ten, kto by nebol ochotný si program zakúpiť, si ho aj tak nezakúpi alebo ho crackne a ten, kto chce ohodnotiť nemalé úsilie tvorcu, urobí tak sám podľa svojho uváženia. Preto - hoci nemám vo zvyku upozorňovať na možnosť finančného honorovania, tento krát, vzhľadom na naozaj veľké vložené úsilie, tak robím. Program je teda freeware a ten, kto usúdi, že je hoden nejakej odmeny, môže ho slobodne oceniť a autora - teda moju maličkosť - odmeniť. Bližšie informácie o možnostiach nájdete v dokumente Podpora, poďakovanie, kontakty

Poďakovanie

Musím spomenúť, že na tomto programe som nepracoval sám. Pán Boh mi poslal do cesty ľudí, ktorí mi buď poradili, keď som bol v koncoch, alebo neúnavne testovali a dávali nové a nové podnety. Za všetkých tu spomeniem len Vítka Jiráska, ktorý neúnavne testoval, pripomienkoval, staral sa o zvukovú stránku a stal sa zvukovým režisérom. Spomeniem aj Peťa Nedorosta, ktorý vo dne i v noci zasa aktívne zbieral geografické dáta, Ondreja Rosíka, ktorý poskytuje technickú podporu a komunikuje so zahraničnými užívateľmi a môjho syna Rastislava, ktorý mi neraz poradil v programátorských otázkach. Nemožno nespomenúť moju manželku Silviu, ktorá celé večery a víkendy trpezlivo akceptovala, že sedím pri počítači a nevenujem sa jej. O všetkých, ktorí sa ešte na tvorbe programu podieľali sa dočítate v dokumente Podpora, poďakovanie, kontakty

Čo je nové?

Keďže program Eurofly odo dňa svojho vydania už prešiel kus cesty, prečítajte si o novinkách, ktoré pribudli v ostatných verziách programu v Histórii noviniek

Download

Ak potrebujete pomoc, alebo pred samotnou inštaláciou chcete nahliadnuť do dokumentácie či vypočuť si zvukový manuál, navštívte Centrum pomoci

Ak si chcete stiahnuť program Eurofly alebo jeho doplnkové súčasti, navštívte jeho Centrum sťahovania programu Eurofly

Verím, že Vám tento program prinesie radosť, potešenie aj poučenie.

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.06 sekúnd