ŠTEFAN KISS

Hokejový máj
Publikované: Nedea, 01.05. 2011 - 00:00:00
Vec:
Máj 2011 sa zrejme stane pamätným mesiacom pre všetkých športových fanúšikov na dlhý čas. Ešte aj tých, čo hokeju veľmi nefandia, nadchýna skutočnosť, že v tomto mesiaci smerujú do Bratislavy a Košíc hokejové špičky z celého sveta a hokejové nadšenie sa zmocňuje aj tých, ktorí nikdy v živote na žiadnom zápase priamo neboli a v televízii sa na hokej pozrú len vtedy, keď je na inom programe reklamný blok.

K športu treba mať vzťah, inak si ho človek nedokáže vychutnať ani ako divák, ani ako účastník. Šport si vyžaduje veľkú trpezlivosť, lebo len s ňou možno dosiahnuť nejaké výsledky. To vie každý, kto s nejakým športom začal, no po niekoľkých tréningoch odložil loptu, hokejku či raketu. Šport si vyžaduje aj veľa času, na ktorý sa stále sťažujeme a nájsť ho pre športovú záľubu je niekedy naozaj veľké umenie. No kto chce, dokáže to, aj keď na úkor iných záujmov či rodiny.

A šport si vyžaduje ešte jednu vzácnu vlastnosť: vedieť prehrávať. Žiadny šport totiž nie je len o víťazstvách. Ako náhle sa pustíme do pretekov v behu, postavíme sa do futbalového či hokejového družstva alebo nastúpime na tenisový kurt proti niekomu, máme len 50% šance, že vyhráme. Tu je otázka, ako sa dokážeme s možnou prehrou vyrovnať.

Sú ľudia, ktorí svoje prehry berú s úsmevom vediac, že v športe to proste tak je. Možno tu je pôvod onoho známeho „berie to športovo“. Niekto iný však prehrať nedokáže a uchyľuje sa aj k podvodom a intrigám, aby si zabezpečil víťazstvo. Tak to nemá byť a takíto ľudia robia hanbu športu i športovým družstvám.

Dnes som sa však nechcel zamýšľať nad športom ale nad našou schopnosťou prehrávať. Tá je totiž aj v našom osobnom živote bez ohľadu na mieru športu v ňom veľmi dôležitá. Každodenne prichádzame do situácii, kedy sa náš záujem či naša vôľa skríži so záujmom niekoho iného. Nemusí pritom ísť ani o veľké veci či miliónové obchody. Stačí že ráno vykročíme so svojím manželom/manželkou z domu idúc do práce a naše názory sa hneď rozídu v tom, či ísť autom alebo dnes výnimočne pešo. Ak dvaja chcú niečo iné, je konflikt na svete. Ten však nemusí zákonite viesť k roztržke, ak sa doň príliš nevložíme a povieme si „veď je to jedno, nech je po tvojom“. To sa ľahko povie vtedy, ak nám je naozaj jedno, ako pôjdeme. No už o hodinu sa môže vynoriť podobná situácia, kde je už náš záujem väčší. Ostanem dnes v práci dlhšie ja, alebo môj kolega? Mne sa nechce, rád by som šiel čo najskôr domov a tak robím všetko preto, aby som vyšiel víťazne z výmeny názorov a vydobyl si právo odísť. A o ďalšiu hodinu sa objaví otázka: kto pôjde na zaujímavú a lukratívnu služobnú cestu do Ameriky? Ja alebo kolega, ktorého považujem za menej schopného?

Život nám prináša do cesty väčšie i menšie konflikty a otázky, na ktorých nám záleží raz menej a inokedy zasa viac. Vždy však máme šancu vyhrať ale máme aj rovnakú šancu prehrať. Je na nás, akú dôležitosť danej veci dáme. Ak silou-mocou chceme ísť do Ameriky, možno sa nebudeme štítiť využiť aj nečestné prostriedky či korupciu, aby sme sa tam dostali. No bez ohľadu na to, či tam nakoniec pôjdeme alebo nie, život ide ďalej a možno sa nám dnes nepodarilo ísť do Ameriky, no o rok sa dostaneme na iné, zaujímavé a krásne miesto. Pri takomto postoji je možné oželieť stratu, prijať prehru a pôvodného vytúženého cieľa sa vzdať.

Sú však aj ciele, ktorých sa nikdy a za nijakých okolností vzdať nemožno. Biblia nám o tom hovorí: „Usilujte sa nie o pominuteľný pokrm, ale o pokrm, ktorý bude pre večný život, ktorý vám Syn človeka dá; lebo ten potvrdil Boh Otec.“ (J 6,27). Spasenie a večný život – to sú hodnoty kde nesmieme za nič na svete prehrať. Tu totiž naozaj ide o život a ak človek nezíska večnosť, končí. To je cieľ, kde treba byť egoistom a využiť korupciu a všetky známosti, aby sme si zabezpečili tento dar.

Našťastie získanie večnosti si nevyžaduje ľudské obete ani nijaké iné újmy na vzťahoch, cti či dôstojnosti človeka. Stačí na to známosť s najvyšším Pánom neba a zeme, pánom, ktorý vlastní večnosť a prijíma do nej svojich priateľov. Ak sa staneš Božím priateľom, získaš aj ty večnosť. A stať sa Božím priateľom nie je ťažké. Treba prijať Jeho ponuku, prijať Jeho Syna Ježiša Krista, podriadiť sa Mu a vo všetkom Ho nasledovať. Znie to desivo, no nie je to tak, lebo On je dobrý a láskavý Pán, nežiada otroctvo, ale dáva slobodu, nežiada obete ale dáva požehnanie. Jedinou obeťou z našej strany je obeť nášho srdca, ktoré odvrátime od všetkého toho, čo nás poškvrňuje a zveríme ho do Božích rúk.

Ak sa staneme Božími priateľmi, nemusíme sa báť prehry v tom najväčšom zápase – zápase o večný život.Tento článok si môžete prečítať na webe ŠTEFAN KISS
https://www.stefankiss.sk

Tento článok nájdete na adrese:
https://www.stefankiss.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=163