ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je nedeľa, 14. augusta 2022 12:32

Meniny má:
na Slovensku - Mojmír
v Čechách - Alan
vo Fínsku - Kanerva Onerva
vo Francúzsku - Evrard
v Maďarsku - Marcell
v Nemecku - Athanasia Maximilian Meinhard Eberhard
v Poľsku - Alfreda Euzebiusza
v Španielsku - Atanasia
vo Švédsku - William Bill
v Taliansku - Massimiliano

Myšlienka dňa

Žena nám odpustí všetko, iba to nie, že ju nechceme.

Posledné články z rubriky

Anglické texty
·   Mississippi[ 4708 čitateľov ]
·   Thank you for the music[ 4645 čitateľov ]
·   The winner takes it all[ 4101 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 21 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Čo nám je sväté?


Autor: admin - Streda, 19.12. 2018 - 14:00:00
Homília na text Matúš 21, 10-13

            „Keď vstúpil do Jeruzalema, vzrušilo sa celé mesto a hovorili: Kto je tento? A zástupy odpovedali: To je prorok Ježiš z galilejského Nazareta. Potom Ježiš vošiel do chrámu, vyhnal všetkých, ktorí predávali a kupovali v chráme, peňazomencom poprevracal stoly a predavačom holubíc lavice a riekol im: Napísané je: Dom môj bude sa volať domom modlitby, ale vy robíte z neho peleš lotrov.“ (Matúš 21, 10-13)

 

Každý človek má vo svojom živote niečo, čo mu je sväté, čomu prikladá mimoriadnu vážnosť a dôležitosť, čomu prejavuje patričnú úctu a nedá na to dopustiť. Pre niekoho je to tradícia, pre niekoho rodičia a pre iného nejaká vlastnosť. Ak je tradícia porušená, meno rodičov pošpinené či vlastnosť zneužitá, nesie to ten, pre koho boli tieto veci sväté, veľmi ťažko.

Aj Pán Ježiš Kristus pokladal niektoré veci za sväté. V prvom rade bol pre Neho nadovšetko svätý Jeho nebeský Otec a potom aj všetko to, čo s Ním súviselo - Jeho slovo, Písmo i chrám. Keď pred svojou smrťou prišiel do Jeruzalema a slávnostne Ho vítalo celé mesto (Jeho slávnostný príchod sme si pripomenuli v 2. adventnú nedeľu), zamieril rovno do chrámu. Áno, práve tam viedli Jeho prvé kroky. K nebeskému Otcovi, na sväté miesto, na miesto, kde chcel nájsť pokoj a chvíľu na rozhovor s Otcom. Namiesto toho našiel v chráme masu ľudí, atmosféru ako na trhovisku, predavačov, rôznych klebetníkov, ba i zvieratá, ktoré tam boli na predaj. Akéže zbožné ticho? Akéže zbožné stretnutie s Otcom? Aký svätý chrám? Situácia Ho nahnevala a v spravodlivom hneve sa zachoval tak, ako sa zachoval.

Keď my dnes čítame slová o Jeho reakcii, súhlasíme s Ním, pretože v tomto spore Pána Ježiša proti predavačom a trhovej atmosfére v jeruzalemskom chráme sme jednoznačne na Jeho strane. Nerobíme však neraz to isté? Pamätám si, že keď som ako dieťa prišiel pred začiatkom služieb Božích do chrámu, tetušky už spievali nábožné piesne a kto nespieval, mlčky sedel a počúval, alebo sa modlil. Dnes po vstupe do chrámov počuť vravu, ktorá prezrádza, že ľudia sa rozprávajú, no sú to rozhovory o duchovných veciach?

A nemusíme hovoriť len o chrámoch. Rovnako môžeme hovoriť o samotnom Božom slove, ktoré sa už objavuje na miestach, čo ani zďaleka nie sú sväté, o nábožných piesňach, ktoré znejú z mobilov alebo advente, ktorého hlavnou témou je reklama a obchod, rovnako ako v tom jeruzalemskom chráme.

Pre Pána Ježiša bol chrám svätý, bolo pre Neho sväté aj všetko to, čo súviselo s Jeho nebeským Otcom. Nemalo by to tak byť aj u nás? Nemali by sme aj my vstupovať do chrámov s úctou, Božie slovo čítať s plnou vážnosťou, duchovnú pieseň spievať nielen uchom ale aj srdcom a advent prežívať v svätom očakávaní?

Druhá adventná nedeľa nám hovorí, že s Pánom Ježišom prichádza aj nebeské kráľovstvo. Je tu, medzi nami. Vnímame ho však, prijímame a budujeme so svätou úctou, ak je naša myseľ zamestnaná otázkami, či máme všetko nakúpené a kde je lacnejší tovar? Nie je náš zhon, ktorému ako kresťania rok čo rok znova a znova podľahneme, znesvätením adventu? A nepoprevracal by Pán Ježiš dnes aj naše bohaté stoly, hoci aj stojace v chrámoch, ak by videl, že sú pre nás dôležitejšie ako Božie slovo?

S adventom prežívajme aj blízkosť Božieho kráľovstva, ktoré prichádza. Stíšme na chvíľu hlas televízie, aby sme počuli hlas dávnych proroctiev. Odložme reklamné letáky a vezmime do rúk Božie slovo. Obetujme podvečerný výlet do nákupného centra a venujme hodinku radšej adventnej večierni. V svätom očakávaní a úctivom počúvaní Božieho slova pocítime, že kráľovstvo Božie naozaj prichádza.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Kázne

V trvalom spojení
Dobrý dar
Čo znamená nasledovať Ježiša Krista?
Načo nám je viera
Ako obnovuje Boh
Vypočutá prosba
V čom je Ježišovo utrpenie iné?
Misijná stratégia

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasov: 1

Veľmi dobrý

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd