ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je utorok, 24. mája 2022 11:31

Meniny má:
na Slovensku - Ela
v Čechách - Jana
vo Fínsku - Touko Tuukka
vo Francúzsku - Donatien
v Maďarsku - Eliza Eszter
v Nemecku - Esther Dagmar
v Poľsku - Joanny Zuzanny
v Španielsku - Rocío Susana Auxiliadora Providencia Ester
vo Švédsku - Ivan Yvonne
v Taliansku - Ausiliatrice

Myšlienka dňa

Verný priateľ je medicínou duše.

Posledné články z rubriky

Talianske texty
·   Se bastasse una bella canzone[ 4898 čitateľov ]
·   Un'emozione per sempre[ 4097 čitateľov ]
·   Per me per sempre[ 3663 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 26 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Zázraky sa dejú aj dnes


Autor: admin - Pondelok, 17.03. 2008 - 15:23:26


Keď som pred 18-timi rokmi prestal odrazu vidieť na ľavé oko, konštatovali lekári odchlípenie sietnice. Bol to pre nás neznámy pojem. Netušili sme, že sietnica je len mikroskopická tenká vrstva buniek, ktorá pokrýva zadnú vnútornú stenu oka. Netušili sme, že ak sa táto vrstva buniek naruší alebo zničí, človek prestáva vidieť. A netušili sme, že vrátiť sietnicu po odchlípení do pôvodného stavu je veľmi ťažké. No všetko toto sme rýchlo zistili, keď moju roztrhnutú sietnicu nenapravila ani prvá, ani druhá ani tretia operácia. O dva roky neskôr sa mi odlúpila sietnica aj na druhom oku, a to som už vedel, že šanca na vrátenie zraku je takmer nulová. A tak aj bolo. Odvtedy viem, že ochorenia sietnice patria medzi tie, ktoré najviac ohrozujú zrak človeka a je najťažšie ich liečiť.

Náš synček Rastík je živé milé a hravé dieťa. V polovici marca oslávil svoje 2. narodeniny. Máme z neho veľkú radosť, hoci trochu skalenú vedomím, že na ľavom očku má od narodenia poškodenú sietnicu, a teda ním nevidí. Na svet sa díva len jedným zdravým očkom. Ale díva sa skutočne so záujmom. Akoby nie. Veď je práve vo veku, kedy začína pomenovávať veci okolo seba, poznávať ľudí a zvieratká, dívať sa na obrázky. A on má knižky veľmi rád. Presnejšie mal. Mal ich rád do 1. apríla 2004, kedy odrazu prestal vidieť aj na to „zdravé“ očko. Je ťažké opísať zdesenie a bolesť nás – jeho rodičov, keď sme pozorovali, že nereaguje na podávané hračky, nedíva sa nám do tváre, nedokáže sa sám pohybovať, naráža do prekážok. Tisli sa nám slzy do očí, keď nadarmo držal v rukách knižku, lebo sa do nej nemohol pozrieť, keď sa pýtal na prechádzku do parku, hoci nevidel stromy, trávičku ani kvietky. Diagnózu sme už tušili: odchlípenie sietnice.

Nestrácali sme čas a ponáhľali sa do Zlína k pánu doktorovi Kuběnovi, kam chodíme už dlhé roky. Ten naše tušenie potvrdil. S Rastíkovou sietnicou sa čosi stalo a treba ho dôkladne vyšetriť – najlepšie v narkóze. Na to však nestačí súkromná klinika, a tak sa pán doktor osobne postaral o to, aby Rastíka vyšetrili v prestýžnej českej nemocnici v Prahe Motol.

Už o dva dni sme sa teda hlásili v Motolskej nemocnici, kde Rastíka vzala do starostlivosti pani docentka Dotřelová. Rastíka vyšetrila a potvrdila, že skutočne ide o odchlípenie sietnice, a že je nevyhnutné chlapčeka operovať. Sama sa na túto úlohu podujala a Rastíka operovala hneď na druhý deň. Upozornila nás však, že jeho stav je veľmi ťažký, a že sa musíme pripraviť na to, že už nebude vidieť tak ako predtým. Dá sa očakávať maximálne 20% zlepšenia. Nič viac.

Pani docentka operovala a nám neostávalo iné, len sa modliť. Bol práve tichý týždeň a kresťania na celom svete oplakávali smrť pána Ježiša Krista. My sme v Prahe okrem toho oplakávali aj Rastíkov zrak. Vedeli sme, akú malú úspešnosť majú operácie sietnice. Vedeli sme aj to, že Boh má moc spôsobiť, aby sa táto operácia podarila. Nevedeli sme však, či to Boh chce. Aká je Jeho vôľa? Aký údel chystá Pán Boh nám a aký Rastíkovi? Má sa história opakovať? Má aj on vyrastať a žiť bez svetla? Tá predstava bola desivá a nám zvierala srdce každá spomienka na to, ako rád si Rastík obzeral knižky, ako rád sa díval maminke do očí, ako pozoroval svet. Pred cestou do Prahy sme pribalili aj zopár knižiek, no netušili sme, či ich vôbec ešte použijeme. Ležali na nočnom stolíku v nemocničnej izbe hneď pri detskej postieľke, v ktorej spinkal náš synček po náročnej operácii. Personál nemocnice k nám vôbec nebol ľahostajný. Sestry nás potešovali, lekári sa snažili povzbudzovať, pani docentka prisľúbila, že na sále urobí všetko, čo je v jej silách. Cítili sme, že nám pomáhajú niesť naše bremeno strachu o Rastíka. A samozrejme nespočetné množstvo modlitieb a prosieb k Pánu Bohu od uslzených rodičov.

A prišiel ďalší deň. Rastíkovi operované očko odlepili a všetci s napätím čakali, čo bude. On si ho však celý deň neotvoril. Až vo štvrtok ráno, keď som prišiel do nemocnice, prechádzal sa už Rastík s úsmevom po chodbách. Mlčky som zastal pred ním a on sa ku mne rozbehol volajúc: „oci! oci!“. Voviedli sme ho do nemocničnej herne, v ktorej pred operáciou neregistroval žiadne hračky. Teraz sa vybral rovno k poličkám a vyberal jednu hračku za druhou. Podali sme mu obľúbenú knižku a znova pomenovával: ujo, teta, auto, kostol... A znova slzy. Slzy radosti a vďačnosti.

Ešte však nebolo vyhraté. O pár dní chcela pani docentka urobiť vyšetrenie v narkóze, aby videla aj skutočný stav Rastíkovej sietnice. Ten totiž nemožno presne určiť len podľa videnia. Toto vyšetrenie sa konalo v utorok po Veľkej noci. Rastíka priviezli zo sály a hneď na to prišla pani docentka, ktorá oznámila, že Rastíkova sietnica je v pôvodnom stave. Podľa jej vlastných slov možno hovoriť o zázraku, pretože len málokedy je výsledok operácie taký dobrý.

Dnes Rastík vidí presne tak ako predtým. Znova číta knižky, obzerá si trávičku či kvietky v parku, díva sa do očí ľuďom, čo ho zdravia. Vrátili sme sa z Prahy do Krupiny a vydali svedectvo o Božom zázraku, ktorý sa stal. Veď zatiaľ, čo kresťania oplakávali Pána Ježiša, my sme plakali nad Rastíkom. No keď po troch dňoch Kristus vstal, zavládla radosť nie len z tohto života ale aj zo svetla, ktoré Boh počas Veľkej Noci vrátil do Rastíkových očí. 5 dní tmy a návrat svetla sme prežívali naozaj naplno. Cítili sme, že sa nás dotkla Božia ruka, a že Boh urobil veľkú vec.

                        Mnoho kresťanov možno vníma Veľkú Noc rutinne a neuvedomuje si dar života, kým jeho vlastný život nie je ohrozený. Až keď niečo človek stratí, dokáže sa radovať z opätovného získania. Je to tak v duchovnom, ale aj telesnom živote. My sme to mali možnosť prežiť. Vďaka Bohu za to. Chceme, aby sa Božie meno oslavovalo, a aby ľudia ďakovali Bohu za tento div. Naši bratia a sestry v Krupine to robili a stále robia. Prežívajú s nami našu radosť a pridávajú sa k našim ďakovným a oslavným modlitbám. Chceme preto poprosiť aj vás – spomeňte si v modlitbe na Rastíka a poďakujte Bohu za zázrak, ktorý urobil. My mu ďakujeme denne. Ďakujeme v modlitbách, ale aj formou svedectiev – ako napríklad týmto článkom. Preto chceme aj tu vysloviť svoju vďaku Pánu Bohu. K tomu však túžime pridať aj vďaku všetkým tým, ktorí tieto chvíle prežívali s nami. Vďaku pánu doktorovi Kuběnovi za rýchlu a efektívnu radu a pomoc a samozrejme personálu očného oddelenia Motolskej nemocnice v Prahe na čele s pani docentkou Dotřelovou, ktorá vydala svoje ruky do Božej moci, aby On skrze ne vrátil Rastíkovi zrak. Buď vďaka všetkým.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Príbehy zo života

Rastík začal nový školský rok
Grazie Danka
Lavica pre Rastíka
Nevidiaci za volantom
Richard Rikkon, Radka a Rastík
Správni ľudia v správnej chvíli
Ako sme v Prahe hľadali telefón

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4.9
Hlasov: 10

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok


Re: Zázraky sa dejú aj dnes (Hodnotenie: 0)
Od: hosť - Utorok, 23.09. 2008 - 08:01:27
Pri citani clanku mi stekali po tvari prudom slzy. Po docitani ako sa clanok skoncil som fakt mala dobry pocit a tesim sa z toho, ze sa operacia podarila. Prajem Rastikovi aby si precital este vela peknych kniziek. S pozdravom a prianim vsetkeho dobreho Libusa Puskarova-Kordikova, c.t. 65933981, c.m. 0915742334


[ Odpovedať ]
ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.19 sekúnd