ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je nedeľa, 14. augusta 2022 12:25

Meniny má:
na Slovensku - Mojmír
v Čechách - Alan
vo Fínsku - Kanerva Onerva
vo Francúzsku - Evrard
v Maďarsku - Marcell
v Nemecku - Athanasia Maximilian Meinhard Eberhard
v Poľsku - Alfreda Euzebiusza
v Španielsku - Atanasia
vo Švédsku - William Bill
v Taliansku - Massimiliano

Myšlienka dňa

Mám rád samotu - som väčšmi zvyknutý na svoje vlastné chyby než na cudzie.

Posledné články z rubriky

Anglické texty
·   Mississippi[ 4708 čitateľov ]
·   Thank you for the music[ 4645 čitateľov ]
·   The winner takes it all[ 4101 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 23 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Stretnutie s Bohom


Autor: admin - Nedea, 23.11. 2014 - 00:00:00
Am 4,6-13

Drahí bratia a sestry v Pánu!

Určite ste už neraz zažili ten pocit, keď ste mali voči niekomu zlé svedomie a báli alebo hanbili ste sa mu ukázať na oči. Možno máte takú spomienku ešte zo školských čias, keď ste si nesplnili úlohu a báli sa predstúpiť pred učiteľa, možno z práce, kedy sa Vašou vinou niečo pokazilo a Vy ste sa chceli vyhnúť zodpovednosti, možno zo vzťahu k priateľovi, ktorého ste nejakým spôsobom podrazili a potom sa mu vyhýbali, alebo priamo z rodiny, kedy ste nejakým spôsobom narušili jej pokoj a Vaša hrdosť Vám nedovolila priznať si chybu a tak ste sa radšej skrývali pred tými, ktorým by ste mali povedať "prepáč". Takéto skúsenosti nie sú v našich životoch vôbec výnimočné a to pre našu ľudskú nedokonalosť. Veď každý z nás niečo zaviní, niečo pokazí, dopustí sa neférovosti, čo neraz vedie k narušeniu vzťahu. Ten sa sám od seba neobnoví. Spôsobená rana sa zahojí len teplým hrejivým dotykom dlane, alebo láskavým slovom. A to sa nestane, ak sa človeku budeme vyhýbať a skrývať sa pred ním.

Pokiaľ ide o našich učiteľov, šéfov, priateľov či členov rodiny, dokážeme sa im vyhýbať možno i celé dni alebo mesiace. Dnes nie je problém zmeniť si telefónne číslo alebo sa zatajiť v byte. Dnešná nedeľa nás však upozorňuje na stretnutie, ktorému sa vyhnúť nemožno a to je stretnutie s Pánom Bohom.

Pán Boh je Stvoriteľom sveta a všetkého čo je na ňom – teda aj nás – či sa nám to páči alebo nie. Je to skrátka fakt, ktorý nepotrebuje naše akceptovanie. Ak ho nechceme akceptovať, je to len na našu škodu. Žiaľ, dnešný človek je natoľko zamestnaný starosťou o seba samého a o pohodlie svojho tela, že duchovnú stránku svojho "ja" vôbec nerieši. Nezaujíma ho existencia duchovna a teda ani Boha samého, necíti potrebu zaoberať sa týmito vecami. O to je dnes ťažšia misijná práca cirkvi i nás – jednotlivcov. Kým totiž v časoch Pána Ježiša Krista alebo aj v časoch reformácie bola existencia duchovnej stránky života úplnou samozrejmosťou a otázne bolo iba jej správne nasmerovanie (veď aj pohania v časoch apoštolov tušili neznámeho boha, aj ľudia stredoveku dbali o svoje spasenie), my sa dnes snažíme presvedčiť ľudí v našom okolí vôbec o tom, že nejaké duchovno existuje, že sa mu treba venovať, že po živote niečo nasleduje a po všetkej tej snahe dostaneme otázku: "Možno máš aj pravdu, ale prečo sa ja mám tým zaoberať?"

Prorok Ámos pôsobil v čase, keď Izrael prekvital. Ľuďom sa darilo a tak zabudli na Hospodina. Jeho slová potvrdzujú, akým veľkým protivníkom misie je blahobyt; ako ťažko je osloviť Božím slovom tých, ktorí sa majú dobre. Z úst proroka zaznieva konkrétna výčitka: čo všetko urobil Hospodin a predsa sa ľud k nemu nevrátil: dopustil hlad, sucho i mor a predsa to nepomohlo. Nepripomína nám to niečo? Nepripomína nám to problémy dnešnej doby? Keď svetom otriasa ekonomická či plynová kríza, keď na Ukrajine zúri konflikt, keď celý svet ohrozuje vražedná Ebola? Hľa, koľko rán (či napomenutí?) od Hospodina a predsa si dnešný moderný konzumný človek nepovie, že za tým môže byť varovný prst Hospodinov, neskloní sa v pokání a nehľadá Ho. Radšej bude hľadať príčiny v ekológii, analyzovať, organizovať konferencie či humanitárne akcie.

Prorok však výpočet Božích varovných napomenutí završuje konkrétnou výzvou: "Priprav sa, Izrael, na stretnutie so svojím Bohom." To stretnutie je úplne isté. Každý človek, aj ten, ktorý pred tým celý život zatvára oči, sa raz stretne s Hospodinom. Nahovárať si, že sa tomu azda dá nejako uniknúť, že celoživotné ignorovanie Boha spôsobí Jeho obídenie aj potom je rovnako naivné, ako keď si dieťa zatvorí oči a samo si myslí, že je neviditeľné. Stretnutie s Pánom Bohom čaká každého. Aké to bude stretnutie?

Pre tých, ktorí Pána Boha ignorujú, nechcú o Ňom nič počuť, alebo možno Jeho existenciu kdesi vysoko tušia, "láskavo" Ho akceptujú, no nechcú s Ním nič mať, to asi bude poriadny šok. Veď to stretnutie nebude iba priateľské zoznámenie. Bude to súd – zhodnotenie života a efektívnosti hospodárenia s darovaným časom. Možno nejednému človeku Pán Boh povie: "Dopustil som na teba hlad, sucho i chorobu, vzal som ti prácu, zdravie či rodinu, aby si ma konečne začal hľadať, no neurobil si to." Alebo povie: "Koľko som ti toho dal, viedol ťa, pomáhal ti a ty si si hlúpo myslel, že si taký skvelý a nezbadal si, že to ja ti pomáham." Také a ešte mnohé iné výčitky by mohli oprávnene zaznieť z Božích úst. Veď každý z nás má nejakú chybu, každému je čo vytknúť a tomu, kto navyše odmieta Boha a Jeho slovo, môže Boh nadovšetko vytýkať tento odmietavý postoj: "Toľkokrát som ti bol na blízku a ty si na mňa kašľal, hoci som ťa stvoril, hoci som za teba obetoval svojho Syna, hoci som ťa tak veľmi miloval." Bude to omnoho horšie ako stáť pred učiteľom s prázdnym zošitom, v ktorom mala byť napísaná domáca úloha.

A predsa nás nechce dnešná nedeľa a ani slová proroka Ámosa strašiť. Veď stretnutie s Pánom Bohom môže byť aj radostné, no len pre toho, kto ho očakáva, kto je naň pripravený, kto sa naň teší. A to je ten, kto berie Pána Boha v živote vážne, kto Ho považuje za svojho Stvoriteľa, Otca, Ochrancu, kto uznáva Pána Ježiša za svojho Spasiteľa, necháva sa Ním viesť a uvedomuje si, že všetko čo v živote má, má len vďaka Nemu. Pre takého človeka sa stretnutie s Pánom Bohom podobá stretnutiu s bohatým strýkom, ktorý žije v ďalekej cudzine, no posiela nám bohaté dary, píše cenné rady, zariadi všetko čo potrebujeme a môžeme sa na neho hocikedy e-mailom obrátiť vediac, že nám pomôže, aj keď je ďaleko a nemôžeme ho vidieť a hovoriť s ním. Vari by sme sa netešili, ak by takýto náš patrón mal prísť a zastať pred nami? Rovnako sa môžeme tešiť na stretnutie s Pánom Bohom.

Pre veriaceho človeka stretnutie s Pánom Bohom nebude traumou, ale radosťou. Ak by to nemalo byť tak, potom by Kristus nadarmo umrel. Báť sa stretnutia s Hospodinom majú tí, ktorí sa od Neho odvrátili, alebo tí, ktorí sa snažia svojou dokonalosťou predčiť Jeho samého a zaslúžiť si večný život. No pre nás, ktorí poznáme svoju nedokonalosť, ktorý ju pred Pánom Bohom úprimne vyznávame, ktorí sa kajáme a považujeme Pána Ježiša Krista za svojho Spasiteľa, znejú slová Písma svätého: "Spravodlivý z viery bude žiť." (R 1,17) Stretnúť Pána Boha a uvidieť Ho tvárou v tvár je potom len začiatok niečoho neopísateľného, krásneho a večného.

Znamená to teda, že máme brať deň súdu na ľahkú váhu? Že sa ním vôbec nemáme zaoberať, lebo to všetko dopadne automaticky dobre? To nie. Prorok hovorí: "Priprav sa na stretnutie". Teda aj my – veriaci – hoci nám Písmo hovorí, že pre zásluhy Pána Ježiša Krista sa nemusíme stretnutia báť, máme sa naň pripravovať a to neustálym posilňovaním sa vo viere, budovaním vzťahu s Pánom Ježišom a životom, ktorý je v súlade s Jeho príkladom a Jeho slovom. Čím viac budeme o Pánovi Ježišovi vedieť, tým nám bude bližší. Čím viac vo vzťahu s Ním zažijeme, tým nám bude milší. A čím hlbší bude náš vzájomný vzťah s Ním, tým viac sa budeme na stretnutie s Ním tešiť. A to je tá celoživotná príprava, ktorá povedie k radostnému stretnutiu v onen deň. Amen.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Kázne

V trvalom spojení
Dobrý dar
Čo znamená nasledovať Ježiša Krista?
Načo nám je viera
Ako obnovuje Boh
Vypočutá prosba
V čom je Ježišovo utrpenie iné?
Misijná stratégia

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd