ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je pondelok, 8. augusta 2022 12:44

Meniny má:
na Slovensku - Oskar
v Čechách - Soběslav
vo Fínsku - Silva Sylvi Sylvia
vo Francúzsku - Dominique
v Maďarsku - László
v Nemecku - Altmann Dominikus Cyriakus
v Poľsku - Cypriana Dominika
v Španielsku - Domingo
vo Švédsku - Silvia Sylvia
v Taliansku - Domenico

Myšlienka dňa

Manželstvo je veda.

Posledné články z rubriky

Talianske texty
·   Se bastasse una bella canzone[ 5082 čitateľov ]
·   Un'emozione per sempre[ 4267 čitateľov ]
·   Per me per sempre[ 3728 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 19 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Kedy budú Vianoce


Autor: admin - Nedea, 01.12. 2013 - 00:00:00


K napísaniu tohto zamyslenia ma priviedli dve skúsenosti, ktoré sme s mojou manželkou mali v priebehu ostatných dvoch týždňov. Pred dvoma týždňami sme sa totiž vybrali autom do neďalekého mesta splniť si rodinnú povinnosť a pri tej príležitosti vykonať aj návštevu. Bol chladný daždivý deň. Zdržali sme sa o čosi dlhšie a domov sme sa vracali už za tmy. Cesta viedla cez dediny, medzi ktorými bola novo pokrytá vozovka. Bola tma, pršalo, svetlá auta sa odrážali od povrchu vozovky a na nej, keďže bola novo pokrytá, nebolo ani stredovej čiary, ani míľnikov. Manželka teda šla o čosi pomalšie, teda okolo 60-70 Km za hodinu namiesto bežných 90. Tu sa za nami objavilo auto, ktoré nás zjavne chcelo predbehnúť, no pre neustále protiidúce autá nemohlo. Keď konečne nastal vhodný okamih, vodič dupol na plyn a obchádzajúc naše auto, stiahol okno, ukázal rukou neslušné gesto a zakričal čosi, čomu sme našťastie nerozumeli, ale čo asi nebola pochvala. Nie že by nás takéto výlevy trápili, naša vlastná bezpečnosť je nám prednejšia ako radosť vodičov, idúcich za nami. No podobná situácia sa zopakovala po niekoľkých dňoch.

Bol studený novembrový deň a moja manželka mala veľa ciest po meste. Musela zaviesť syna do hudobnej školy, potom zájsť na poštu, potom do obchodu a vrátiť sa naspäť do školy pre chlapca. Keď však chcela naštartovať, neudialo sa nič. Klasický problém – chvíľa, ktorú pozná asi každý vodič – vybitá autobatéria. Bol už večer a tak ísť kúpiť novú nebolo možné. Taktiež sme však nemohli nechať auto v meste a tak do pár minút prišli ochotníci z rodiny, aby nás odtiahli. Švagrovo auto sa pomaličky posúvalo po ceste a ťahalo za sebou to naše. A tu znova arogantný ponáhľajúci sa vodič, ktorému boli naše problémy úplne ľahostajné a predbiehajúc nás plnou rýchlosťou ukázal to neslušné gesto. Akú sme podľa neho urobili chybu? Čo sa mu na nás nepáčilo? Že sme bez motora nešli maximálnou povolenou rýchlosťou?

Začína december a vo vzduchu už cítiť Vianoce. No evidentne iba ich komerčnú časť. Určite zatiaľ nebadať a necítiť vo vzduchu nič z toho, čím Vianoce skutočne sú, alebo čím by mali byť – sviatkami lásky, pokoja a mieru. Keď nastanú tie očakávané dni, má zrazu každý plné ústa prianí, aby nám Vianoce vydržali celý rok, aby sme vždy boli k sebe milí, rovnako ako na Vianoce, aby nás nikdy neopúšťala spolupatričnosť, súcit, štedrosť, porozumenie a tak ďalej a tak ďalej. Pomaly už tieto reči ani nemôžem počúvať. Každý si celoročné Vianoce želá. No kto to myslí naozaj vážne?

Vážne to môže myslieť iba ten, kto pre to aj niečo robí. Vianoce nenastanú samé od seba. Aké si Vianoce urobíme, také ich máme. Ak sme ochotní na Vianoce niekoho obdarovať, ak sme sami obdarovaní, ak sme ochotní niekomu zavolať, s niekým sa stretnúť a ak sa dokážeme cez Vianoce porozprávať s väčšou láskou a porozumením ako inokedy, sú Vianoce Vianocami. Ak by sme to nedokázali, nepomohol by nám dátum v kalendári, stromček v obývačke, ba ani narodený Ježiško. On prináša lásku, pokoj, mier a radosť, ale my musíme týmto hodnotám otvoriť srdce. Ak ho zatvoríme, nič z toho sa do neho nedostane. A mám pocit, že mnohé srdcia sú počas roka zatvorené poriadne pevne.

Aj my sa v živote stretáme s rôznymi zvláštnosťami – človek, ktorý sa správa inak ako by sme sa správali my, človek, ktorý rozpráva inak ako by sme rozprávali my, vodič, ktorý sa vlečie po ceste pomalšie než by sme sa vliekli my. No samotný fakt, že niekto robí niečo inak, nás nevedie k tomu, aby sme ho odsudzovali. Zaiste má nejaký dôvod. Zaiste je za jeho konaním nejaký príbeh, ktorý, ak by sme poznali, mohol by byť zaujímavý. Možno by sme potom onomu človeku lepšie porozumeli, možno by sme s ním dokonca dokázali aj súhlasiť. Ale ukázať mu neslušné gesto je nielen arogantné, ale aj neľudské.

Ak sa budeme k sebe takto správať, ak sa budeme vopred odsudzovať, nadávať si a ukazovať si neslušné gestá len na základe takých banalít, akou je nižšia rýchlosť na ceste, skutočné Vianoce nikdy nezažijeme. Dá sa to jedine s otvoreným srdcom plným lásky a porozumenia pre veci, ktoré v danej chvíli nedokážeme pochopiť hlavou. Našťastie, poznám veľmi veľa takých ľudí. Som za nich vďačný a som rád, že sú, že ich poznám a že ich smiem počas roka stretať. Pretože keď ich stretnem, sú Vianoce. Tie ozajstné, lebo pocítim dotyk hrejivej lásky, čistého priateľstva a hrejivej ľudskej dobroty. To je to, čo priniesol Ježiš Kristus, to je to, čo od nás aj On žiada, to je to, čo robí Vianoce Vianocami. Tak kedy medzi nás prídu ozajstné Vianoce?


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Fikcia o koronavíruse
Som hrdý, že som evanjelik
Čoho je viac
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Priateľ ako dar
Aké máme vzory

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 4

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd