ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je pondelok, 8. augusta 2022 12:38

Meniny má:
na Slovensku - Oskar
v Čechách - Soběslav
vo Fínsku - Silva Sylvi Sylvia
vo Francúzsku - Dominique
v Maďarsku - László
v Nemecku - Altmann Dominikus Cyriakus
v Poľsku - Cypriana Dominika
v Španielsku - Domingo
vo Švédsku - Silvia Sylvia
v Taliansku - Domenico

Myšlienka dňa

Keď si prišiel na svet, plakal si a všetci sa radovali. Ži tak, aby všetci plakali, až ho budeš opúšťať.

Posledné články z rubriky

Talianske texty
·   Se bastasse una bella canzone[ 5082 čitateľov ]
·   Un'emozione per sempre[ 4267 čitateľov ]
·   Per me per sempre[ 3728 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 19 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Priateľ ako dar


Autor: admin - Nedea, 01.09. 2013 - 00:00:00


Slovo "priateľ" je dnes úplne zdevalvované. Azda už málokto pod ním rozumie ten skutočný vzťah, ktorý sa rozvinie medzi dvoma ľuďmi, ktorí si rozumejú, ktorí si majú čo povedať, no ktorí sú ochotní pre seba navzájom aj niečo urobiť a ktorí sú si vždy na blízku. Dnes môžete získať priateľa jedným kliknutím na nemenovanej sociálnej sieti. A nielen to. Počas jedného dňa ich môžete získať desiatky. Čo na tom, že ste ich v živote nevideli, že o nich nič neviete a že v kritickej chvíli s nimi nemôžete v ničom počítať? Hlavne že sú a že je ich čo najviac.

Keďže mám doma dve deti vo veku rannej puberty, neraz rozmýšľam nad tým, čo môžem urobiť pre ich dobrú, šťastnú a spokojnú budúcnosť. Samozrejme, snažím sa im vštepovať hodnoty, ktoré sám vyznávam, snažím sa ich viesť k viere a slušnosti, snažím sa dať im všetko materiálne, čo potrebujú. No jednako už prichádzajú do veku, kedy môj vplyv na nich bude stále menší a naopak – bude rásť vplyv ľudí, ktorých budú mať okolo seba. A nielen to. Keďže náš synček má aj zdravotné problémy, neraz potrebuje pomoc iných. Doma mu ju samozrejme poskytneme my. Ale mimo domu... A vtedy som si spomenul, ako som podobné situácie prežíval ja.

Keď som nastúpil na gymnázium, stála predo mnou a pred mojimi rodičmi rovnaká otázka – čo si v tej škole sám počnem? Čo so mnou bude, kto mi pomôže, ak budem niečo potrebovať? Predsalen bez zraku človek nie je taký samostatný, ako keď má oči v poriadku. Nikto na tieto otázky nevedel presne odpovedať, no do školy som nastúpil s vierou, že Pán Boh to nejako zariadi. A to som ani netušil, aký skvelý plán On pre mňa má. Hneď v prvý školský deň k mojej prvej lavici pristúpil chlapec, ktorý si pôvodne ukoristil miesto v poslednej, a spýtal sa ma: "Môžem si k tebe prisadnúť?" Volal sa Roman a poznal som ho zo základnej školy. Nechodil síce so mnou do jednej triedy, ale raz za čas sme sa stretli a vždy s ním bola dobrá reč. Bez váhania som teda súhlasil a Roman si ku mne prisadol a zostal až do maturity. Bol mojou pravou rukou a sám túto funkciu dobrovoľne a veľmi ochotne plnil. Po krátkom čase navrhol mojej mame, ktorá ma denne ráno privádzala do školy a po vyučovaní chodila zasa po mňa, aby pokojne ostala doma, že on ma domov privedie. Ak sa konala nejaká mimoškolská akcia alebo spoločná návšteva kina, bolo pre neho samozrejmé, že idem tiež. Ak sme mali domácu úlohu, ktorá bola nad moje sily, neváhal po vyučovaní so mnou zostať a úlohu so mnou urobiť. Bol to človek, ktorý mi bol nielen pomocníkom, ale ktorý bol aj mojou psychickou oporou, pretože ma svojim postojom ku mne úplne začleňoval do kolektívu a sám robil všetko pre to, aby som tou súčasťou naozaj bol. Keďže mal vždy dobrú náladu a hýril vtipmi, bolo vždy veselo – a priznajme, nie len cez prestávky. Ani na chvíľu som pri ňom nemyslel na svoj handicap, ani chvíľu som necítil, že by medzi mnou a ostatnými v triede bola nejaká prekážka. Po Romanovi tu boli aj ďalší, ktorí sa so mnou bez problémov dávali do reči, ktorí ma bez problémov odprevadili kam bolo treba, ak Roman práve nemohol, ktorí vytvárali okruh mojich priateľov. Nie internetových, ale tých skutočných, ktorí sú blízko, ktorí majú čas i dobré slovo, ktorí sú ochotní počúvať, alebo ísť kam treba. Mohol by som ich menovať mnoho: Naďa, Marika, Marcela, Ingrid, Ivanka, Henika, György, Lucia, Betka, Zuzka, Ľubica, Kristína, z chlapcov zasa Martin, Miro, Peťo a mnohí ďalší. No nie sú dôležité mená, ale vzťahy, z ktorých mnohé trvajú dodnes a nazývam ich skutočnými priateľstvami.

Keď teraz moje deti vstupujú do puberty a syn navyše študuje so zhoršeným zdravotným stavom, uvedomujem si, že by aj oni potrebovali takého Romana či Naďu. Ale aj keď sa snažím robiť pre ne všetko čo sa len dá, dať im dobrého priateľa je nad moje sily. Dobrý priateľ je Boží dar. A až teraz mi dochádza veľkosť toho daru, ktorý som vtedy prijal od Boha v podobe mojich priateľov. Roman, Naďa i všetci ostatní, ďakujem za vás. Boli ste a ste pre mňa veľkým Božím darom.

Čo môžem urobiť preto, aby aj moje deti spoznali ten nádherný pocit – mať dobrého priateľa, ktorý by im bol nablízku a pozitívne ich ovplyvňoval? Len sa modliť. A tak sa v každej modlitbe prihováram k nebeskému Otcovi a prosím Ho o dobrých priateľov pre moje deti. Myslím si, že to je to, čo každý rodič alebo starý rodič môže urobiť pre dobro svojho dieťaťa. Veď príde chvíľa, kedy s našimi deťmi budeme menej ako ich priatelia, kedy o nich budeme vedieť menej ako ich priatelia. Kiež sú teda ich priateľmi ľudia, ktorí majú dobré srdce, úprimnú myseľ a vôľu urobiť pre to naše dieťa všetko, čo sa len dá. Daj im, Pane, takých priateľov.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Fikcia o koronavíruse
Som hrdý, že som evanjelik
Čoho je viac
Kedy budú Vianoce
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Aké máme vzory

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 1

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd