ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je štvrtok, 21. októbra 2021 22:35

Meniny má:
na Slovensku - Uršula
v Čechách - Brigita
vo Fínsku - Ursula
vo Francúzsku - Céline Ursule
v Maďarsku - Orsolya
v Nemecku - Clementine Ursula
v Poľsku - Urszuli Hilarego
v Španielsku - Griselda Ursula
vo Švédsku - Birger Börje
v Taliansku - Gaspare

Myšlienka dňa

Vlastnosť, ktorá sa páči na ctiteľovi, býva u manžela odmietaná.

Posledné články z rubriky

Aloe vera
·   Aloe Vera First a Gelly[ 10522 čitateľov ]
·   Prvá skúška[ 5711 čitateľov ]
·   Prečo aloe a Forever?[ 5748 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 18 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Omylná veda


Autor: admin - tvrtok, 01.09. 2011 - 00:00:00


Do septembrových dní sme vstúpili v šortkách, krátkych rukávoch a s potom na čele. Neraz som si v tých horúčavách spomenul na slová meteorológov, ktorí pred mesiacom – v daždivých júlových dňoch – tvrdili, že leto sa skončilo a na teplé dni, kúpanie a opaľovanie môžeme zabudnúť. Hľa. Kdeže! Horúčavy udreli s ešte väčšou silou, ako keby sa nám počasie chcelo vysmiať a zotrieť naše vedecké metódy a výsledky. Alebo žeby to nebolo počasie?

V Biblii sa píše o tom, že ľudská múdrosť je v Božích očiach bláznovstvom a že to, čo je svetu bláznivé si Boh vyvolil za múdre. Tým je zdôraznený rozdiel v tom, čo je múdre pre ľudí a pre Boha, respektíve je tu zdôraznená skutočnosť, že Božia múdrosť je iná ako tá naša.

Vynorí sa nám v mysli otázka, kto je teda múdrejší a koho múdrosť je väčšia? Vedec, stojaci uprostred svojho laboratória, obklopený najmodernejšími prístrojmi, meracími zariadeniami a výpočtovou technikou by sa určite na svoje stroje spoliehal a tvrdil nám, aké sú všetky tie divy vedy presné a dokonalé. No neúspechy vedy nám neraz vyčarujú na tvári úsmev a v mysli pohoršenie ba otázku, či peniaze, dané na pochybný výskum nemohli byť využité lepšie.

Spomínam si, že keď som bol ešte žiakom základnej školy – čo bolo na konci socialistických 80-tych rokov – kúpil som si knihu s názvom „Výpravy do budúcnosti“. Autor ju zostavil z článkov z vedeckých časopisov, ktoré opisovali predstavy vedcov do budúcnosti a na základe nich sa pokúsil predstaviť nám život v roku 2000 a po ňom. Vtedy sa nám všetkým zdal rok 2000 nesmierne ďaleko. Bolo to magické číslo, ktoré zhmotňovalo úplne iný spôsob života – nový svet. Boli sme presvedčení, že v roku 2000 bude všetko úplne inak. A naozaj, svet sa v mnohom zmenil, no veda ani zďaleka nepokročila až tak, ako to opisovali vedecké články z onej knihy. Podľa nej by sme mali bývať v mestách pod vodou či nad oblakmi, mali by sme mať domácnosť absolútne automatizovanú, mali by sme žiť pohodlným životom, ktorý je vďaka technike úplne jednoduchý. A realita? Napriek nepochybným vedeckým pokrokom nedávno vedci skonštatovali, že mnohé vedecké projekty priniesli sklamanie a v súčasnej ekonomickej kríze ich nemôže svet ďalej podporovať. Medzi takéto patrí vesmírny výskum, ktorý ešte stále nepriniesol lety do vesmíru pre bežných občanov či osídľovanie cudzích planét. Takýmto je aj vedecký výskum v zdravotníctve, ktorý nám ešte stále neumožňuje liečiť všetky choroby – naopak, pribúdajú nové. Medzi takéto patrí aj výskum v oblasti hospodárstva a ekológie, kde stále nedokážeme nájsť iné zdroje energie ako sú tie zabehané, osvedčené no pomaly sa míňajúce. Zhrnúc to všetko dokopy – ešte stále nevieme ani len predpovedať počasie v jednom lete roku 2011.

Možno teraz niekto povie že krivdím vede. Veď máme moderné autá, počítače a veľa elektrických pomocníkov v domácnosti. To určite áno a vďaka za ne. Pomáhajú nám zvládať každodenné náročné úlohy. Veda nám dala naozaj veľa dobrého a užitočného. No je chybou, ak sa na ňu začneme až príliš upäto spoliehať. Neraz sa stane, že lekári nedokážu vyliečiť chorobu, ktorá zrazu zmizne, že vedci nedokážu vysvetliť jav, ktorý nastane, že stavbári nedokážu zabezpečiť stavbu a stane sa nešťastie. Čo nám to ukazuje? Že ľudský život a zdravie je stále len a len v Božích rukách. Ak prechádzam po moste, ktorý spája brehy širokej a dravej rieky, nemôžem sa spoliehať na architektov, ale len na Boha a s takýmto vedomím vykročiť na cestu. Len s pomocou a ochranou Božou môžem šťastne prísť do cieľa napriek bezpečnostným opatreniam v aute či lietadle. Len s Božou pomocou sa môžem prebudiť po operácii, napriek neškodnosti liekov a anestézy.

Aj keď človek urobil všetko pre svoje blaho či bezpečnosť, Boh môže neraz rozhodnúť inak a je pre Neho maličkosťou zdolať naše vedecké bezpečnostné opatrenia. Ak bolo Božím cieľom potrestať pyšných staviteľov a majiteľov Titanicu, boli márne vodotesné komory, na ktoré sa tak spoliehal konštruktér lode.  A ak nám Boh chce dopriať ešte radosť z leta, márne sa dívame do grafov moderných prístrojov.

Prijímajme teda vďačne bádania vedy, no s úplnou dôverou sa spoliehajme vždy len na Boha vediac, že On má v rukách moc a On sám rozhoduje o tom, že šťastne prejdeme na druhý breh, doplavíme sa do cieľa, zobudíme sa po operácii alebo sa na konci leta okúpeme v bazéne.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Fikcia o koronavíruse
Som hrdý, že som evanjelik
Čoho je viac
Kedy budú Vianoce
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Priateľ ako dar
Aké máme vzory

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.07 sekúnd