ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je piatok, 22. októbra 2021 00:11

Meniny má:
na Slovensku - Sergej
v Čechách - Sabina
vo Fínsku - Anita Anitta Anja Anniina
vo Francúzsku - Elodie Salomé Sara
v Maďarsku - Előd
v Nemecku - Cordula Corinna Salome Kordula Ingobert Blandina
v Poľsku - Filipa Korduli
v Španielsku - Salomé
vo Švédsku - Marika Marita
v Taliansku - Salomé

Myšlienka dňa

Náš život má takú cenu, akým úsilím sme zaň zaplatili.

Posledné články z rubriky

Anglické texty
·   Mississippi[ 4163 čitateľov ]
·   Thank you for the music[ 4076 čitateľov ]
·   The winner takes it all[ 3862 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 35 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Valentínska radosť


Autor: admin - Utorok, 01.02. 2011 - 00:00:00


Dlhé roky bol dňom, charakterizujúcim mesiac február – tzv. víťazný február (28. 2.). Na ten sa ale dnes už takmer úplne zabudlo a len málokto by vedel povedať kto kedy a nad kým vlastne zvíťazil. Do popredia sa dostal deň s poradovým číslom 14 – Valentín.

Tento deň by vraj mal byť dňom radosti, kedy každý človek obdaruje nejakou pozornosťou tých, ktorých má rád. A nemusí to byť len životný partner či priateľ/priateľka. Môžu to byť rodičia, dobrí priatelia či brat/sestra. A tak sa len krátko potom čo dozneli vianočné koledy a otravné reklamy na vianočné akcie spúšťa nový cirkus. Opäť množstvo zaľúbenosti a romantiky. Kúpte pre svojho milovaného darček, venujte mu romantický pobyt, pripravte mu krásnu chvíľku v reštaurácii a podobne. Pri tom všetkom sa stáva otázkou, kto vlastne bude mať zo sviatku Valentína väčšiu radosť – či obdarovaní miláčikovia alebo obchodníci, ktorí na pulty vykladajú množstvá darčekových predmetov v tvare srdiečka.

Pred rokmi bola veľmi populárna trilógia kníh Jacka Canfielda a Marka Victora Hansena Slepačia polievka pre dušu. Šlo o zbierky príbehov, z ktorých na nás sálalo pozitívne myslenie a jedným z často sa opakujúcich hesiel bolo „Prejavujte si neustále lásku“. Aj keď z kresťanského hľadiska by sme mohli rôznym prúdom a filozofiám pozitívneho myslenia kadečo vytknúť, táto výzva mi ostala v pamäti a spomeniem si na ňu vždy v polovici februára.

Podobné slová nachádzame aj v Biblii, ktorá nám prikazuje bratsky a sestersky sa milovať, prejavovať si lásku v skutkoch a každý svojimi vlastnými možnosťami a schopnosťami prispievať k blahu a spokojnosti tých ostatných.

Ak sa na lásku pozrieme takto zistíme, že nepotrebujeme mať stanovený deň, v ktorom by sme ju mali našim blízkym prejavovať, pretože ju prejavujeme stále. Nepotrebujeme podliehať vábivým reklamám aby sme prostredníctvom kúpených vecí prejavili niečo, čo by malo byť čitateľné z našich slov a skutkov. Ale naozaj je?

Valentínske darčeky sa postupne stali rutinnou a bezduchou tradíciou, takže si darček venujú aj tí ľudia, ktorí cítia, že ich láska je na konci. Chodiť s niekým a nič mu na Valentína nedať je nepredstaviteľné, hoci sa deň čo deň hádame a naša láska je v troskách. No aj to sa často stáva. Raz som bol dokonca svedkom situácie, kedy chlapec dal svojmu dievčaťu valentínsky darček a vzápätí jej oznámil, že sa s ňou rozchádza, pretože už dlhší čas chodí s inou. Čo potom hovorí valentínsky darček ak skutky a slová vravia inak? A o čom rozprávajú naše valentínske darčeky?

Hoci sa mi nepáči, že mnohé sviatky prevzali do rúk obchodníci a nerád sa podvoľujem módnym trendom len preto, že mi to nahovára reklama, nechcel by som, aby moje slová vyzneli tak, že som proti tomu, aby sa ľudia, ktorí sa majú radi, v polovici februára obdarovali. To nie. Veď nech každý robí ako sa mu páči. Chcel by som však, aby ľudský darček korešpondoval s jeho skutočnými citmi. Aby valentínska drobnosť bola prejavom lásky a nie iba prázdnou gýčovou tradíciou – zvykom – povinnosťou. Aby sa z valentínskeho darčeku mohli obdarovaní skutočne tešiť a aby obdarovávatelia siahali po darčeku len ako po hmotnom vyjadrení toho, čo sami cítia v srdci, no nedokážu to pretvoriť do hmotnej podoby. Kiež by darčeky a následné úsmevy boli stelesnením skutočnej lásky, tej, ktorú máme v srdci a nie jej jediným a možno aj to len formálnym prejavom. Dajme valentínsky darček len tomu, koho naozaj milujeme, aby si obdarovaný mohol byť naozaj istý našou láskou. Nedávajme ho človeku, voči ktorému máme výhrady, ktorému by sme najradšej ublížili alebo s ktorým sa často hádame. To vraj nikto normálny nerobí? Ale áno, robí a veľmi často. Často pred problémami zatvárame oči a nahovárame si, že je všetko v poriadku. Často je v našom srdci zmätok a chyby druhých nedokážeme prehliadnuť a prekryť úprimnou láskou. Chyby na iných nás často bodajú a našu lásku pomaly ale isto znecitlivujú alebo až zabíjajú. Nie je to správne, veď každý má svoje chyby, každý sa občas niečím previní a mala by to byť práve naša láska, ktorá by všetky tieto nedostatky mala zakryť. Ale nezakryje, pretože je príliš slabá alebo ju v tom nepodporujeme. Namiesto toho sa uchýlime k darčeku a za falošný úsmev skryjeme svoje výčitky, živiac ich však naďalej v srdci. No má taký Valentín vôbec zmysel?

Pestujme preto hlavne svoju lásku. Dávajme jej dostatok živín po celý rok v podobe spoločných chvíľ, spoločne stráveného času, spoločných rozhovorov, vzájomnej pozornosti a záujmu. Posilňujme svoju lásku každodennými skutkami dobra. Posilňujme ju každodennými slovami nehy a povzbudenia. Potom budeme cítiť, ako ona v našom srdci rastie a upevňuje sa. A potom budeme môcť s úprimným srdcom siahnuť po drobnej Valentínke, ktorá nemusí byť kúpená v obchode, veď to rovnako dobre môže byť aj pripravená večera, zapálená sviečka či nezvyčajná prechádzka. Nebude to možno vec, ktorá by svedčila o vynaložených finančných prostriedkoch ale chvíľa, ktorá bude svedčiť o vynaloženom čase, záujme, pozornosti a hlavne láske.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Fikcia o koronavíruse
Som hrdý, že som evanjelik
Čoho je viac
Kedy budú Vianoce
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Priateľ ako dar
Aké máme vzory

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 1

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.07 sekúnd