ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je sobota, 27. novembra 2021 13:06

Meniny má:
na Slovensku - Milan
v Čechách - Xenie
vo Fínsku - Hilkka
vo Francúzsku - Séverin
v Maďarsku - Virgil
v Nemecku - Oda
v Poľsku - Waleriana Wilgiusza
v Španielsku - Auxilio
vo Švédsku - Astrid Asta
v Taliansku - Beatrice

Myšlienka dňa

Pre mňa je každý krok, krokom k cieľu, to platí taktiež pre kroky späť.

Posledné články z rubriky

Čo napísali iní
·   Sme šťastní - stále viac[ 5866 čitateľov ]
·   Štvorročného Rastíka zachránili pred slepotou[ 4574 čitateľov ]
·   Rastíkovi hrozila slepota - Otec nevidí, synovi zachránili pražskí lekári zrak v[ 5059 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 26 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Ako u vás dopadli komunálne voľby?


Autor: admin - Streda, 01.12. 2010 - 08:30:00


Ste spokojný s výsledkom komunálnych volieb u vás? Mali ste iné očakávania? Nepáči sa vám, že váš primátor či starosta zostal alebo sa vám nepáči že nezostal? Ja ako zodpovedný občan svojho mesta som v sobotu 27. novembra odovzdal svoj hlas svojmu kandidátovi. Nebudem prezrádzať kto ním bol ani nechcem rozvádzať komunálnu politiku. Chcem si však povšimnúť jav, ktorý sa odohráva v našej spoločnosti permanentne, obzvlášť v čase volieb. Práve vtedy sa totiž hodnotí a veľa medzi občanmi diskutuje o tom, či ten doterajší primátor, starosta, premiér či prezident bol dosť dobrý alebo nie. Jedni vravia že niečo pre nás urobil, iní že neurobil nič, že premárnil mnoho šancí, rozhajdákal peniaze a neinvestoval ich tam, kam mal.

V živote sa mi viackrát stalo, že som sa postupom času ocitol na dvoch rôznych brehoch. Bol som členom istého spolku a ako radový člen som kritizoval vedenie za to, že nepreferuje záujmy, ktoré boli vlastné mne. Neskôr som sa sám dostal do vedenia a zistil som, že to nie je také jednoduché ako sa zdá. Zrazu som videl, že tie moje záujmy nie sú jediné. Získal som síce možnosť viac sa zasadiť za to svoje, ale zároveň som pocítil tlaky z rôznych strán, ktoré na mňa naliehali, aby som vykonal aj to, čo chcú oni. A všetko sa nedalo. Tu ma brzdil čas, tu zasa peniaze, tu zasa neriešiteľnosť situácie. A história sa zopakovala. Kritika zo strany radových členov, ktorú som kedysi sám úspešne robil. Tak som prišiel ku vzácnemu poznaniu, že veci sa z dvoch strán javia rôzne. Jedna vec je byť občanom a druhá vec je byť starostom. Hoci noví uchádzači o teplú stoličku sľubujú hory-doly, je úplne zbytočné im veriť, pretože ak by aj vyhrali voľby, ich pohľad z druhej strany bude zrazu iný a prakticky sa prejaví tak, že svoje sľuby jednoducho nedokážu naplniť.

To však neplatí len v politike ale aj v klasických medziľudských vzťahoch. Ako dieťa som rád sledovával komédiu Týždeň naopak, ktorú občas vysielala Slovenská televízia. Otec rodiny v nej vždy vytýkal manželke, že nič nestíha, že nejde s rodinou na výlet a že on by všetko zvládol lepšie. A tak si na týždeň úlohy vymenili. Mama šla z roboty ku kaderníkovi a večer si sadla k telke, kým otec mal ráno pripraviť raňajky, vychystať deti do školy, upratať po raňajkách, po práci urobiť nákupy, navariť večeru, vyprať, vyžehliť a upratať. Netreba asi veľmi opisovať, ako domácnosť na tretí deň vyzerala. Otec sa už v piatok vzdal a priznal porážku, lebo hoci mama nestíha spoločný výlet, taký bordel v byte predsa len nie je.

Kritika sa objavuje v každej oblasti života a v každom vzťahu. Je však dôležité, aby sme si predtým, ako začneme niekoho kritizovať uvedomili, že vec vôbec nemusí byť taká jednoduchá ako sa z nášho pohľadu javí. Možno človek, ktorého kritizujeme to nedokáže inak a možno by to aj dokázal, ale má dôvody na to, aby to robil takto. Pokúsme sa ešte pred odsúdením človeka pouvažovať nad tým, či by sme to sami vedeli lepšie, či ten človek má dôvod alebo nie a prípadne sa ho na to aj spýtajme. Konštruktívny rozhovor prinesie viac ako plytká kritika.

V neposlednom rade je duchovná oblasť takisto kritizovaná ako oblasť medziľudská. Len ťažko by sme zrátali tie výčitky, ktoré už Boh musel vypočuť z úst nespokojných ľudí. Kdesi v Rumunsku sa raz objavil aj kuriózny prípad, kedy dakto podal na Boha trestné oznámenie. Vedeli by sme však lepšie spravovať svet? Kde je naša dôvera v Boha a kde naša sebadôvera? Mám pocit, že to prvé je často veľmi nízko a to druhé veľmi vysoko, hoci by to malo byť naopak.

A sme pri koreni veci. Je to naša namyslenosť, naše egoistické uvažovanie a naše prehnané sebavedomie, ktoré nám dáva pocit, že máme právo každého kritizovať. Nekandidovali sme síce na post primátora ale vieme, že keby sme tam boli, urobili by sme to všetko stokrát lepšie. Sme lepší, spravodlivejší, múdrejší ako primátor, ako premiér ba aj ako Boh. Nedopustili by sme chudobu, nedopustili by sme utrpenie a všetko by bolo lepšie. Ach len keby to bolo také jednoduché.

Naša prehnaná sebadôvera nám zabraňuje vidieť za každým človekom jeho úsilie a snahu a dáva nám do úst slová kritiky a odsudzovania, čo vôbec nebuduje vzťahy ani spoločnosť, ale rozdeľuje nás. Svojimi slovami zbytočne niekoho urazíme alebo sa odprezentujeme ako namyslenci. Šírime o sebe obraz konfliktných ľudí a pritom by sme na poste primátora možno sami zlyhali na plnej čiare. Pane Bože, ochraňuj pred tým nás i občanov mesta, ktorému by sme vládli.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Fikcia o koronavíruse
Som hrdý, že som evanjelik
Čoho je viac
Kedy budú Vianoce
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Priateľ ako dar
Aké máme vzory

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.04 sekúnd