ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je sobota, 27. novembra 2021 13:28

Meniny má:
na Slovensku - Milan
v Čechách - Xenie
vo Fínsku - Hilkka
vo Francúzsku - Séverin
v Maďarsku - Virgil
v Nemecku - Oda
v Poľsku - Waleriana Wilgiusza
v Španielsku - Auxilio
vo Švédsku - Astrid Asta
v Taliansku - Beatrice

Myšlienka dňa

Medzi Áno a Nie ženy sa nevojde ani špendlík.

Posledné články z rubriky

Čo napísali iní
·   Sme šťastní - stále viac[ 5866 čitateľov ]
·   Štvorročného Rastíka zachránili pred slepotou[ 4574 čitateľov ]
·   Rastíkovi hrozila slepota - Otec nevidí, synovi zachránili pražskí lekári zrak v[ 5059 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 23 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Deň srdca


Autor: admin - Piatok, 01.10. 2010 - 00:00:00


24. septembra je pozornosť celého sveta upriamená na srdce, nakoľko tento deň je medzinárodným dňom srdca. Na Slovensku ste mohli stretnúť dobrovoľníkov, ktorí by vám odmerali krvný tlak a na jeho základe vám povedali, či vaše srdce nie je v ohrození. Je to zdravotnícka osvetová akcia, ktorá jednak upozorňuje na problémy spojené s ochorením srdca a obehovocievneho systému, na druhej strane kladie každému človeku otázku, čo o svojom zdraví vie a nakoľko ho pozná. Neraz sa stalo, že náhodné stretnutie s dobrovoľníkom zdravotníckej osvety odhalilo problém, ktorý by mohol spôsobiť vážne problémy, ak by ostal bez povšimnutia.

Hoci ja osobne zatiaľ netrpím ochorením srdca, uvedomujem si, že poznať svoj zdravotný stav je veľmi dôležité a preto fandím akciám podobného druhu. Som ešte mladý a tak veľmi dobre poznám životné tempo mladých ľudí. Človek sa ustavične ženie z jednej povinnosti do druhej a na dni, presedené v lekárskej čakárni nie je čas. No aj keby bol, človek si jednoducho ani nechce pripustiť myšlienku, že by sa práve jeho mohla nejaká tá choroba týkať, preto sa ňou ani nezaoberá. Ale nešťastie a ani choroba nechodí po horách a svoje obete si nevyberá. Nie je preto nijakou zákonitosťou, že mladý človek nemôže ochorieť a jeho zdravie sa nemôže podlomiť. Odhaliť chorobu včas je polovica úspešnej liečby. Múdry človek preto dbá na prevenciu a urobí všetko preto, aby svoje zdravie upevňoval a aspoň občas jeho stav skontroloval.

To sme však stále iba pri tom fyzickom srdci. Nie že by ono bolo málo dôležité. Práve naopak, pre život je priam kľúčové. Ale slovo „srdce“ v metaforickom poňatí predstavuje aj duševný život človeka – jeho emócie, vyrovnanosť a stav duševného naladenia. Ako by dopadli náhodné merania, ak by sa dala zmerať napríklad hladina pokoja v našom srdci? Viete si predstaviť vyšetrenie, ktoré by odhalilo množstvo radosti, pokoja, viery, šťastia, prajnosti alebo štedrosti vo vašom srdci? Vysoké hodnoty by znamenali dobré duševné zdravie. Naopak, ak by ste mali zvýšenú hladinu závistlivosti, pomstychtivosti, ohováračnosti, bol by to signál blížiacich sa problémov. Rovnako znepokojujúce by však mohli byť aj zvýšené hodnoty smútku, strachu alebo malovernosti. Možno by ste potom začali uvažovať nad tým, ako zlepšiť svoje duševné zdravie. Začali by ste sa zaujímať o choroby „srdca“ a hľadali lekára duše.

Aj tu však platí, že prevencia je lepšia ako liečba. Môžeme sa vyhnúť prudkému nárastu hladiny nenávisti, hnevu alebo neprajnosti, ak si budeme pravidelne dodávať lásku a pohodu. Stačí na to priateľské stisnutie ruky, úsmev na tvárach ľudí, ktorí sa stretnú na ulici alebo pár chvíľ rozhovoru na chodbe so susedom.

Preto ak by bolo na mne, vyhlásil by som deň srdca, ktorý by nebol iba o krvnom tlaku a kardiovaskulárnych ochoreniach ale o vzájomnej láske, porozumení a tolerancii. V tento deň by som všetkých vyzýval, aby zaklopali na dvere suseda a podali si s ním ruky, aby sa v práci všetci milo pozdravili a usmiali, aby si podali ruky cestujúci vo vlakoch a autobusoch, aby si podali ruky nakupujúci s predavačmi v obchodoch a aby sa tlkot srdca všetkých ľudí premenil na jednotný a hlasitý rytmus celého národa.

 


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Fikcia o koronavíruse
Som hrdý, že som evanjelik
Čoho je viac
Kedy budú Vianoce
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Priateľ ako dar
Aké máme vzory

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 1

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.04 sekúnd