ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je sobota, 27. novembra 2021 12:38

Meniny má:
na Slovensku - Milan
v Čechách - Xenie
vo Fínsku - Hilkka
vo Francúzsku - Séverin
v Maďarsku - Virgil
v Nemecku - Oda
v Poľsku - Waleriana Wilgiusza
v Španielsku - Auxilio
vo Švédsku - Astrid Asta
v Taliansku - Beatrice

Myšlienka dňa

Podaj priateľom ruku, ale pritom nemaj zovreté prsty.

Posledné články z rubriky

Čo napísali iní
·   Sme šťastní - stále viac[ 5866 čitateľov ]
·   Štvorročného Rastíka zachránili pred slepotou[ 4574 čitateľov ]
·   Rastíkovi hrozila slepota - Otec nevidí, synovi zachránili pražskí lekári zrak v[ 5059 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 24 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Dožiť sa 400 rokov


Autor: admin - Nedea, 01.08. 2010 - 00:00:00


Je 400 rokov veľa alebo málo? Možno málo v živote ľudskej civilizácie, no veľa v živote jednej spoločnosti. Veď prešlo iba 17 rokov odo dňa vzniku našej Slovenskej republiky. Prešlo 92 rokov od vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov – Československej republiky. Prešlo 166 rokov od kodifikovania Štúrovej, Hurbanovej a Hodžovej slovenčiny. Prešlo viac ako 210 rokov od kodifikovania slovenského jazyka Antona Bernoláka. No prešlo 400 rokov odo dňa, kedy v meste Žilina vznikla Evanjelická cirkev ako inštitúcia, koncepčne spravovaná a riadená prvými superintendentmi. Na jej čele stáli Eliáš Láni, Izák Abrahamides a Samuel Melík. No neboli jedinými. Evanjelická cirkev dala slovenskému národu mnoho synov, ktorí priniesli svoj život, um, hĺbku ducha i mysle na oltár cirkvi aj slovenského národa. Dlhý by bol zoznam tých, ktorých duchovné, kultúrne či literárne dedičstvo opatrujeme dodnes. Nemôžeme ich všetkých menovať. No môžeme vzdať vďaku a česť Bohu – pôvodcovi a hlave cirkvi. Veď len z Jeho milosti a moci povstal pred 400 rokmi človek, ktorého vplyvné postavenie a protestantské náboženské presvedčenie sa vsnúbili do myšlienky napomôcť vzniku protestantskej cirkvi. Len z Božej milosti a moci tento muž – palatín Juraj Thurzo zvolal synodu do Žiliny a obhajoval potrebu zriadenia cirkvi. A bola to Božia milosť, ktorá dala tejto cirkvi prežiť 4 neľahké storočia. Pred jej očami sa odohrávali krvavé drámy jej synov, k jej ušiam doliehali vzdychy utláčaného slovenského národa. No vždy zostala nositeľkou povzbudenia a nádeje, plynúcej z Božieho slova, v ktorom Boh sľubuje pomoc tým, čo Ho milujú. A dočkali sa. Po rokoch útlaku mohli aj evanjelici sláviť Služby Božie, mohli sa verejne vyznať zo svojej viery, mohli vyjaviť príslušnosť k svojmu národu. A je veľkým Božím darom, že tak môžeme činiť aj dnes.

Pamätná „žilinská synoda“ sa konala v dňoch 28-30 marca roku 1610 a Evanjelická cirkev si túto udalosť pripomenula na začiatku júla 2010 v meste Žilina. Na každom kroku znela evanjelická pieseň, na každom kroku stretal brat zo západu brata z východu. Evanjelici sa stretli, aby velebili Boha za dielo, ktoré vytrvalo 400 rokov napriek všetkým úskaliam, ale aj preto, aby sa navzájom povzbudili vo viere a deklarovali svoju príslušnosť k cirkvi, ktorá nechce byť uzavretá sama pre seba ale chce ukázať svetu, že je tu a že má duchovnú ponuku, po ktorej môžu siahnuť mladí aj starí presne tak, ako to nejedni urobili v Žiline.

400 rokov sa asi nikto z nás nedožije. Ale cirkev sa tohto jubilea dožila. Ak by sa to dakomu z nás podarilo, boli by to asi veľké oslavy. Veď taký človek by bol pamätníkom a živým svedectvom čias, ktoré už dávno minuli. Svet bude v roku 1410 určite úplne iný a žijúci pamätník 21.-ho storočia by neostal bez povšimnutia. Cirkev toho tiež veľa prežila a je pamätníkom mnohých krásnych i trpkých chvíľ. Ale stále žije a je tu pre nás. Napĺňajú sa na nej slová Pána Ježiša Krista, ktorý o cirkvi povedal, že ju ani brány pekelné nepremôžu. A nepremohli. Nezaslúži si to obdiv, úctu voči jej tvorcovi a vďaku?

Bez ohľadu na to, či sme osobne boli v Žiline alebo nie, vzdajme úctu nášmu Bohu za tak nádherné dielo, aké máme v našej drahej Evanjelickej cirkvi. Vďaka Ti, Bože.

 


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Fikcia o koronavíruse
Som hrdý, že som evanjelik
Čoho je viac
Kedy budú Vianoce
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Priateľ ako dar
Aké máme vzory

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd