ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je utorok, 24. mája 2022 12:02

Meniny má:
na Slovensku - Ela
v Čechách - Jana
vo Fínsku - Touko Tuukka
vo Francúzsku - Donatien
v Maďarsku - Eliza Eszter
v Nemecku - Esther Dagmar
v Poľsku - Joanny Zuzanny
v Španielsku - Rocío Susana Auxiliadora Providencia Ester
vo Švédsku - Ivan Yvonne
v Taliansku - Ausiliatrice

Myšlienka dňa

Čím viac lásky dávam, tým viac jej mám.

Posledné články z rubriky

Talianske texty
·   Se bastasse una bella canzone[ 4898 čitateľov ]
·   Un'emozione per sempre[ 4097 čitateľov ]
·   Per me per sempre[ 3663 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 23 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Richard Rikkon, Radka a Rastík


Autor: admin - Piatok, 23.04. 2010 - 00:00:00


Možno som trochu staromódny alebo konzervatívny, ale rád sa vo voľných chvíľach uchýlim k detskej knihe alebo si s deťmi pozriem rozprávku. Nie však tú modernú. Moderné akčné rozprávky, kde hrdinovia o čosi bojujú, niečo hľadajú alebo dobývajú ma až tak nevzrušujú. Radšej si pozriem rozprávku, ktorá má v sebe skryté posolstvo o víťazstve dobra, ktorá dačo naučí, vychováva, ktorá pobaví aj rozcíti. Práve také sa kedysi vyrábali a dnes – dnes je to už takmer nostalgia sadnúť k telke a niečo také si pozrieť. A čo programy, v ktorých účinkovali deti? Napríklad Zlatá brána? Ako dieťa som nemohol vynechať ani jednu časť, mali sme doma LP platne s pesničkami a keď som dospel a relácie tohto typu z televíznej obrazovky nadobro zmizli, prehral som svoje staré LPéčka na Cdéčka ešte skôr ako sa na gramafóne definitívne zlomí ihla. A tak si dnes môžem piesne svojho detstva s radosťou vypočuť a preniesť sa o niekoľko desaťročí dozadu. Nemám tam síce všetky piesne, ale nevadí. Mnohé mi znejú v pamäti, hoci som ich odvtedy nepočul. Napríklad „Odkiaľ ideš, odkiaľ ideš“, „To vám povie každý žiak, náš školník je poškolák“, „Paľko – zberko“ alebo „Padla hviezda na balkón“. Tá posledná patrila k mojim najobľúbenejším a práve ona sa na žiadnej mojej platni nenachádzala. Roky som si ju teda prehrával iba v mysli a spomienkach.

Ale prešli roky, naše deti začali chodiť do Základnej umeleckej školy v Nových Zámkoch  a okrem hry na nástroji a výuky teórie patrí k ich hudobnému vzdelávaniu aj spievanie. Každý týždeň trávia hodinu v speváckom zbore a bol som veľmi milo prekvapený keď som zistil, že ich repertoár je z veľkej časti zložený práve z piesní Zlatej brány. Jééj - pomyslel som si – tak sú na svete ešte ľudia, ktorí si tieto piesne pamätajú, vedia ich oceniť a dokonca ich učia aj naše deti. To si ozaj zasluhuje obdiv. A na rôznych koncertíkoch ich odspievali naozaj dosť. Tú o lastovičkách, ktoré si stavajú hniezdočko, o kvapkách, o dážďovkách. Bolo ich veľa. No ozajstné prekvapenie ma ešte len čakalo.

Jedného dňa prišli deti zo ZUŠ-ky s oznámením, že v utorok 16. marca 2010 budú so spevokolom vystupovať v kultúrnom dome na námestí. „Nuž, ďalší koncert, škola sa činí“ povedal som si a zaškrtol ten večer v diári, pretože s manželkou zo zásady nevynecháme ani jedno z vystúpení našich detí. Trochu ma však zmiatla správa v miestnych novinách, že v ten istý deň sa bude v kulturáku konať koncert klavírneho virtuóza Richarda Rikkona. Ale prečo nie. Možno mu deti budú robiť „predkapelu“. Veď dnes je bežné, že kým sa dočkáte hviezdy večera, musíte si vypočuť kadečo iné.

Mal som trochu obavu. Hudbu mám rád, no nebol som si istý, či som hudobne dosť vyspelý na virtuóza takého kalibru, akým je Richard Rikkon. Jedna vec je počúvať ho, ako na klavíri sprevádza spevákov v Superstar, kde hrá moderné piesne tak, ako si to vyžaduje súťaž, druhá vec je, keď sa umelec zhostí klavíra v plnej svojej virtuozite a rozbalí na nás ťažkú muziku. Moje pocity boli preto zmiešané ale hovoril som si, že ak pre nič iné, tak kvôli deťom bude koncert určite stáť za to.

Odbila šiesta hodina dňa D a koncert sa začal. Na javisko vystúpil sám Richard Rikkon, ktorý osobne privítal všetkých nás aj všetkých hostí. Sadol ku klavíru a zahral dve skladby, ktoré však neboli ťažkou klasikou ale klavírnymi úpravami známych muzikálových hitov. „Začiatok výborný“ pomyslel som si a čakal, či sa náročnosť nebude stupňovať. Tu však prišlo prvé prekvapenie. Umelec na javisko pozval jednu zo žiačok našej ZUŠ, urobil s ňou krátky rozhovor a potom si spolu s ňou zahral (on na klavíri ona na husliach) krásnu baladu. Po ďalšej jeho „sólovke“ privítal iného žiaka, ktorý zasa hral na flaute a to opäť za Richardovho klavírneho sprievodu. A tak to šlo ďalej. Na javisku sa postupne striedali vybraní žiaci ZUŠ, ktorí vždy predstavili svoje umenie v korepetícii s Richardom Rikkonom. Bola to úžasná myšlienka. Všetky výkony boli výborné ale mňa nadchýnalo už len pomyslenie na to, že svetoznámy umelec tu dáva priestor tým, ktorí známi až v takej miere nie sú, no majú vzťah k hudbe a chcú ju hrať pre všetkých ľudí.

A tá najkrajšia chvíľa prišla po prestávke. Prvým „poprestávkovým“ hosťom bol spevokol Vánok, v ktorom spieva naša Radka a tentoraz – výnimočne, vďaka láskavosti pani učiteľky Perďochovej – aj Rastík. Nastúpili a za klavírneho sprievodu Richarda Rikkona zaspievali pieseň. Ale nie hocijakú ale tú moju – najobľúbenejšiu zo Zlatej brány. Bola to nezabudnuteľná chvíľa. Nedbal som na autorské práva zákony ani zákazy a vytiahol z vrecka svoj digitálny záznamník, ktorý zväčša nosím pri sebe. Nahral som celú pieseň a hádam nieto dňa, že by som si ju nepustil. Je to protizákonné? Veď jeden z tých hláskov patrí mojej Radke a jeden môjmu Rastíkovi.

Po koncerte sme Richarda Rikkona stretli osobne. Potvrdil sa môj dojem z koncertu, že je to človek nielen nesmierne nadaný, muzikálny a šikovný ale aj milý a úctivý. Podal som mu ruku a pokúsil sa vyjadriť mu svoj obdiv v tých niekoľkých sekundách, ktoré som na to mal. Asi sa mi to dostatočne nepodarilo, ale možno raz vo voľnej chvíli objaví tento článok, prečíta si ho a v plnej miere pochopí, aký hlboký dojem zanechal ako umelec aj ako človek v mojich spomienkach. A nielen v mojich. Radka a Rastík sa s ním aj odfotili a celý večer hovorili iba o ňom. Radka len ťažko hľadala slová na vyjadrenie svojich pocitov, ale to, s akým nadšením ukazovala svoje narýchlo urobené fotky v mobile celému okoliu, hovorí za všetko.

No nielen pre zážitok môj a mojich detí, ale aj pre zážitok všetkých tých, ktorí s Richardom Rikkonom hrali na jednom pódiu – a pre zážitok všetkých ich príbuzných – považujem tento večer za nezabudnuteľný. Keďže som neskôr zistil, že ide o projekt „Tri oriešky pre Richarda Rikkona“, ponúkaný základným umeleckým školám na prezentáciu svojich žiakov, chcel by som poďakovať jemu za túto geniálnu myšlienku, ale aj našej ZUŠ-ke, že do toho projektu šla a pripravila nám taký krásny večer. A napokon by som chcel poďakovať pani učiteľke Perďochovej, že hoci nevedomky, ale pre tento nezabudnuteľný večer vybrala práve tú moju.

 

Vypočujte si pieseň Padla hviezda na balkón" v podaní Richarda Rikkona a spevokolu Vánok

Radka a Rastík s Richardom Rikkonom


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Príbehy zo života

Rastík začal nový školský rok
Grazie Danka
Lavica pre Rastíka
Nevidiaci za volantom
Správni ľudia v správnej chvíli
Ako sme v Prahe hľadali telefón
Zázraky sa dejú aj dnes

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 2

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.07 sekúnd