ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je utorok, 5. júla 2022 20:51

Meniny má:
na Slovensku - Cyril Metod
v Čechách - Cyril
vo Fínsku - Untamo Unto
vo Francúzsku - Antoine
v Maďarsku - Emese Sarolta
v Nemecku - Anton Maria Lätizia
v Poľsku - Marii Antoniego
v Španielsku - Filomena Filomeno Zoa
vo Švédsku - Melker Agaton
v Taliansku - Antonio

Myšlienka dňa

V umení je vždy veľká čiastka túžby.

Posledné články z rubriky

Aloe vera
·   Aloe Vera First a Gelly[ 10914 čitateľov ]
·   Prvá skúška[ 5979 čitateľov ]
·   Prečo aloe a Forever?[ 6052 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 46 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Cesta za Pánom Ježišom 1

Pracovný materiál pre učiteľov detskej besiedky, ktorý vyšiel v roku 2006
Keď som sa v roku 2004 stal tajomníkom Generálneho biskupského úradu ECAV na Slovensku pre prácu s deťmi, bola jednou z mojich prvých úloh tvorba materiálu, ktorý by mal učiteľom detských besiedok slúžiť ako pracovná pomôcka. Moja predstava bola pripraviť a vydať ho v piatich častiach, pričom každá by obsahovala 30 tém (časti 1 a 2 témy zo Starej Zmluvy, časti 3 a 4 témy z Novej Zmluvy a 5. časť katechizmus). Zostavil som pracovný tím, ktorý tvorili Janka Bosáková a Slávka Koštialová ako metodičky, Zlatka Lichvarčíková ako autorka ručných prác, Viktor Fertšek ako animátor, Ružena Škottová a Magda Janitorová ako výtvarníčky, Oksana Lukomská ako ilustrátorka a Karel Ilja Dvořák ako vydavateľ (zastupoval vydavateľstvo Tranoscius ako jeho vtedajší šéfredaktor). Teologický dozor nad projektom mala Daniela Horínková a ja som bol autorom všetkých textov ako aj organizátorom celého projektu.

Materiál mal vyjsť vo vydavateľstve Tranoscius už na konci leta 2005. Žiaľ, nestalo sa tak z finančných dôvodov. Preto som pristúpil k niekoľkým zmenám, upustil som od farebnej tlače, zredukoval formu so zachovaním všetkého obsahu a požiadal o spoluprácu Karola Prudila, ktorý urobil kompletné grafické spracovanie. S ročným meškaním sme materiál vydali pod svojou značkou ECAV a to 15. októbra 2006 v náklade 500 kusov a poskytli ho cirkevným zborom ako aj učiteľom detských besiedok. Mala to byť len prvá časť päťdielneho cyklu no k tvorbe ďalších častí nedošlo. Pevne verím, že sa tak ešte stane a materiál Cesta za Pánom Ježišom bude mať svoje pokračovanie.

Materiál Cesta za Pánom Ježišom sme vtedy uviedli nasledovným článkom na oficiálnej stránke detskej besiedky, sídliacej v tom čase na samostatnej doméne www.detskabesiedka.sk, ktorá bola neskôr pridružená pod doménu ecav.sk:

----------

Obal materiálu

O materiáloch pre detské besiedky sa už dlho hovorí. Kde sú?

Táto otázka zaznieva už niekoľko mesiacov z úst učiteľov a vedúcich detských besiedok, ktorí netrpezlivo očakávajú, že im nový pripravovaný materiál „Cesta za Pánom Ježišom“ poskytne možnosť kreatívneho, efektívneho a zároveň zaujímavého vyučovania biblických tém. Dnes konečne môžeme na túto otázku dať kladnú odpoveď. Áno, materiálov pre detské besiedky sa skutočne dočkáme. Mali by byť na svete v priebehu niekoľkých najbližších týždňov.

Vzhľadom na nepriaznivé ekonomické podmienky a nedostatok financií, pristúpili sme k niekoľkým zmenám, ktoré výrazne ovplyvnili výrobnú cenu materiálu a umožnili nám jeho výrobu. V prvom rade sme upustili od farebnej tlače a pracovné materiály (vrátane obrázkov) upravili do čiernobielej podoby. Druhou výraznou zmenou je tiež skutočnosť, že výklady a pracovné listy sme zlúčili do jedného celku.

Ako teda bude materiál v konečnej podobe vyzerať? Po jeho zakúpení dostanete plnofarebný papierový obal s názvom „Cesta .... za Pánom Ježišom“. (namiesto bodiek môže každý vpísať svoje meno v 2. osobe jednotného čísla, čím vznikne úplne osobitý a konkrétny názov „Cesta Jožka Kováča za Pánom Ježišom“.) V obale sa nachádza 30 zložených listov formátu A3, na ktorých nájdete výkladový text s ilustráciou a rôzne textové i netextové úlohy na vypracovanie pre väčšie i menšie deti.

Ďalšie metodické pokyny, otázky na diskusiu, piesne, zlaté texty a podnety k súťažiam a hrám nájdete v osobitej drobnej brožúrke, ktorá prináša pokyny ku každej téme samostatne a predstavuje možnosti využitia hier a súťaží tak, aby korešpondovali s témou a aby tak preberaná téma prenikala do srdca detí všetkými cestami – sluchom, zrakom i hrou.

Materiál „Cesta za Pánom Ježišom“ bude oficiálne predstavený na celoslovenskom seminári pre učiteľov detských besiedok v Žiline dňa 9. septembra 2006. V prípade záujmmu si ho tu budete môcť aj objednať. Predpokladaná cena je 200 Sk, cena metodickej brožúrky 20 Sk. Túto však bude možné získať aj bezplatne na našej webovej stránke www.detskabesiedka.sk

Veríme, že naša práca bude prospešná a že Vám materiál vhodne poslúži pri vyučovaní besiedky.

Prvý ročník materiálu Cesta za Pánom Ježišom obsahuje tieto témy:

1 Stvorenie sveta / 2 Raj a prvý hriech / 3 Kain a Ábel / 4 Potopa sveta / 5 Babylonská veža / 6 Abrahám / 7 Lót / 8 Sára / 9 Izák / 10 Rebeka / 11 Jákob a Ezav / 12 Jákob u Lábana / 13 Jákobov návrat / 14 Jozef / 15 Jozef v Egypte / 16 Jozef pred faraónom / 17 Jozef zachraňuje bratov / 18 Mojžiš / 19 Horiaci ker / 20 10 egyptských rán / 21 Veľkonočný baránok / 22 Prechod cez Červené more / 23 Putovanie púšťou / 24 Na Sinaji a pod Sinajom / 25 Desať Božích prikázaní / 26 Truhla zmluvy / 27 Pred Kanaánom / 28 Štyridsať rokov na púšti / 29 Bileám / 30 S Józuom do Kanaánu

----------

Pracovný materiál Cesta za Pánom Ježišom 1 už nie je možné zakúpiť. Po dohode je možná iba jeho distribúcia na CD alebo vytvorenie neoficiálnej kópie. Metodickú príručku si môžete stiahnuť tu.

Copyright © ŠTEFAN KISS
Všetky práva vyhradené

Publikované: 19.05. 2011 (7606 čitateľov)

[ Späť ]
Zdielaj na FaceBooku
ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.04 sekúnd