ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je utorok, 24. mája 2022 10:37

Meniny má:
na Slovensku - Ela
v Čechách - Jana
vo Fínsku - Touko Tuukka
vo Francúzsku - Donatien
v Maďarsku - Eliza Eszter
v Nemecku - Esther Dagmar
v Poľsku - Joanny Zuzanny
v Španielsku - Rocío Susana Auxiliadora Providencia Ester
vo Švédsku - Ivan Yvonne
v Taliansku - Ausiliatrice

Myšlienka dňa

Krása je pominuteľná, hlúposť - večná.

Posledné články z rubriky

Talianske texty
·   Se bastasse una bella canzone[ 4898 čitateľov ]
·   Un'emozione per sempre[ 4097 čitateľov ]
·   Per me per sempre[ 3663 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 18 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Ako Frederik odhalil tajomstvo

Moja prvá kniha, ktorá formou príbehov zo života chlapca Frederika vysvetľuje základné pravdy učenia Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku. Vydal Tranoscius v decembri 2020.
Mojím cieľom ako evanjelického duchovného je hovoriť ľuďom posolstvá Písma svätého tak, aby im porozumeli. Sám ako kresťan – ako Božie dieťa objavujem v Biblií veľa krásneho, potešujúceho a povzbudzujúceho, čo ma napĺňa radosťou a optimizmom pre dnešok i zajtrajšok. Chcel by som, aby to tam ľudia videli tiež, aby dokázali pochopiť a precítiť, ako nás Pán Boh miluje a aby sa z toho tiež mohli a vedeli tešiť. Dnešná doba nám ponúka množstvo kresťanskej literatúry a článkov na internete. Mnoho kresťanov je dnes vzdelaných, ovládajú biblické citáty v rôznych jazykoch, poznajú literárne či historické pozadia, vedia ich vykladať i prekladať. Viera je však podľa mňa o niečom inom. Je o tom, čo si pomyslím ráno ako prvé keď sa zobudím, čo pocítim keď uvidím svojho partnera/partnerku, ako sa zachovám keď niekto odo mňa niečo potrebuje, ako sa postavím k udalostiam, ktoré mi život prináša. Viera je vo svojej podstate veľmi jednoduchá, no my – moderní ľudia - sme ju urobili veľmi zložitou, až sa nám samým stala odpudivou. To je škoda. Preto vo svojich kázňach a príhovoroch chcem vynášať na svetlo to prosté, jednoduché no zároveň podstatné.

Keď si naša evanjelická cirkev v roku 2017 pripomínala 500. výročie reformácie, hovorilo sa veľa nielen o Biblii ale aj o spisoch, ktoré v 16. storočí napísali naši reformátori Dr. Martin Luther a Filip Melanchton. Uvedomil som si, že tieto spisy – mimochodom základné pre učenie našej cirkvi – dnes málokto pozná. Naša cirkev sa volá podľa Augsburského vyznania, no toto vyznanie málokto držal v ruke a málokto ho čítal. Pritom obsahuje práve to najdôležitejšie z Písma. Veď jeho autori chceli, ba museli, na malej ploche spísať to podstatné, v čo veria a čo učia.

Keď som potom dostal možnosť prispievať pravidelnými príbehmi do detského časopisu Dúha, rozhodol som sa, že sa pokúsim formou jednoduchých príbehov zo života priblížiť čitateľom obsah Augsburského vyznania. Ono má 28 článkov (kapitol) a v každom hovorí o nejakej dôležitej téme. Pre časopis som tak v priebehu dvoch školských rokov napísal 20 príbehov na 20 kapitol Augsburského vyznania. Vytvoril som si hlavnú postavu – 11-ročného chlapca Frederika, ktorý prežíva rôzne situácie, bežné z nášho každodenného života – a do jeho blízkosti som dal dve sestry, rodičov a láskavého, úprimne veriaceho dedka, ktorý mu na základe jeho vlastných zážitkov dokáže mnoho vecí z Písma vysvetliť.

Prvých 20 príbehov sa mi celkom páčilo a bol som presvedčený, že touto formou človek dokáže porozumieť posolstvu Augsburského vyznania a tým aj posolstvu evanjelia. Zároveň ma však mrzelo, že časopis zapadne prachom v archívoch a zakrátko si na tieto príbehy už nikto nespomenie. Preto som začal uvažovať nad tým, že by som dopísal zvyšných 8 príbehov a všetko to dal dokopy v podobe knižky, ktorá by bola síce primárne deklarovaná ako detská, no pre vážnosť jej posolstva by bola vhodná aj do ruky dospelého čitateľa. Možno by som sa však nedopracoval k činu, keby nebolo mojej skvelej kolegyne Danielky Veselej. Táto žena činu ma skontaktovala so svojou kamarátkou akademickou maliarkou Annou Gajovou, s ktorou sme sa osobne stretli v júni 2019 v Prešove a ktorá na základe nášho stretnutia začala kresliť ilustrácie. Danielka Veselá zohnala na vydanie knižky aj nejaké to euríčko a keď boli texty aj obrázky hotové, posunuli sme dielko vydavateľstvu Tranoscius. To sa ho ujalo a po pár týždňoch knižka uzrela svetlo sveta.

Dlho som uvažoval, ako ju vlastne nazvať. Hlavný hrdina Frederik nie je predstaviteľom ideálneho kresťana. Nie je to žiadny uvedomelý kresťan, ktorý každú nedeľu sedí v kostole a napriek svojmu nízkemu veku všetkému rozumie. Práve naopak, je to chlapec, akých sú na Slovensku tisíce. Chlapec, ktorý má svoje záujmy aj svoje starosti, v kostole sa nudil a kázeň ho nebavila. Má však dedka, skrze ktorého odhaľuje to, čo je v Biblii ukryté ako tajomstvo. Moja geniálna manželka Silvia preto prišla s jednoduchým ale výstižným názvom. Povedala mi: „Nazvi to: Ako Frederik odhalil tajomstvo.“ A tak sa aj stalo.

Knižka pod týmto názvom vyšla v decembri 2020 vo vydavateľstve Tranoscius. Ja som ju predstavil v dlhšom videu na Youtube a v kratučkom no o to výstižnejšom videu ju predstavil aj šéfredaktor vydavateľstva Tranoscius Libor Bednár.

Verím, že Vám toto dielko prinesie nový pohľad na vieru a možno aj Vy odhalíte s Frederikom niečo, čo ste ešte nepoznali.

Knižku si môžete objednať vo vydavateľstve Tranoscius, alebo – ak je to pre Vás pohodlnejšie – môžete si ju zakúpiť aj priamo u mňa.

Obálka knihy

Copyright © ŠTEFAN KISS
Všetky práva vyhradené

Publikované: 07.01. 2021 (955 čitateľov)

[ Späť ]
Zdielaj na FaceBooku
ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd