ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je nedeľa, 14. augusta 2022 12:24

Meniny má:
na Slovensku - Mojmír
v Čechách - Alan
vo Fínsku - Kanerva Onerva
vo Francúzsku - Evrard
v Maďarsku - Marcell
v Nemecku - Athanasia Maximilian Meinhard Eberhard
v Poľsku - Alfreda Euzebiusza
v Španielsku - Atanasia
vo Švédsku - William Bill
v Taliansku - Massimiliano

Myšlienka dňa

Nikto nevie, čo môže vykonať do tej doby, než to skúsi.

Posledné články z rubriky

Anglické texty
·   Mississippi[ 4708 čitateľov ]
·   Thank you for the music[ 4645 čitateľov ]
·   The winner takes it all[ 4101 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 23 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Fritz - šach pre nevidiacich

Populárna komerčná šachová hra, relatívne dobre prístupná aj pre nevidiacich.
Popis

Ak vo voľnom čase alebo úplne aktívne hráte šach, zrejme ste už počuli o počítačovej hre Fritz. Okrem toho, že ide vo svojej kategórii azda o najznámejšiu a najinteligentnejšiu hru, ide aj o jednu z mála šachových hier, ktoré sú prístupné nevidiacim.

Hru Fritz vyvíja firma ChessBase a za relatívne malý peniaz si ju môžete kúpiť v mnohých internetových obchodoch. Spravidla je dodávaná v angličtine, pričom pri troche šťastia nájdete na internete aj dodatočný počešťujúci alebo poslovenčujúci balíček. Aj keď dnes je na trhu už verzia 14, pre nevidiacich je stále azda najlepšie prístupná verzia 9 alebo 11. Verzia 9 – na rozdiel od verzie 11 – obsahovala aj české nahrávky komentárov, takže hra bola takmer plne česká. Hovorím takmer, pretože pri ohlasovaní ťahov sa Fritz stále ozýval po anglicky. Tento problém sme s Ondrejom Rosíkom vzali do vlastných rúk a nahrali sme slovenské ťahy pre program Fritz, takže teraz sa nám pri šachovej partii Fritz stáva rovnocenným slovenským partnerom.

Ako na to

- Kúpte a nainštalujte si program Fritz 9.

- Stiahnite si slovenské nahrávky ťahov kliknutím sem

- Rozbaľte zip archív a získate priečinok Notation so samotnými nahrávkami.

- Priečinok Notation skopírujte do priečinka hry Fritz, konkrétne do Sounds a tam do English. Pôvodný priečinok si ešte predtým môžete zálohovať, pre prípad, že by ste sa k anglickej verzii chceli opäť vrátiť.

Ako bez zraku hrať šach s programom Fritz

Asociácia nevidiacich šachistov Spojeného kráľovstva – Braille chess association of the United Kingdom, známa aj pod skratkou BCA na svojich stránkach www.braillechess.org.uk uverejnila zopár užitočných inštrukcií, ako používať program Fritz s čítačom obrazovky Jaws. Preklad tohto článku Vám ponúkam v plnom znení. Podotýkam však, že názvy jednotlivých položiek programu, ako aj klávesové skratky, uvedené v článku som prevzal zo svojej verzie Fritza a teda sa v jednotlivých jazykových mutáciách môžu líšiť. A tu je už samotný článok:

Prečítajte si nasledovné inštrukcie, aby ste sa dozvedeli, ako nastaviť program Fritz tak, aby ste mohli hrať šach pomocou čítača obrazovky Jaws.

Tieto inštrukcie predpokladajú, že ste už nainštalovali program Fritz. Pokyny k inštalácii nájdete v dokumentácii k programu Fritz.

Fritz 11 alebo Fritz 12

1. Použite príkaz Jawsu (alebo iného čítača obrazovky) na sprístupnenie ponuky v hornej časti okna.

2. Nájdite "Možnosti" a použite príkaz čítača obrazovky pre ľavé kliknutie

3. Stláčajte ctrl-tab, aby ste sa dostali do časti "Vzhľad".

4. Stláčajte tab, kým nenájdete prepínač "Notácia vo vysokej kvalite". Nastavte ho ako nezaškrtnutý použitím medzerníka.

5. Stláčajte ctrl-tab, aby ste sa dostali do časti "Multimédia". Tu zvoľte "Zvuky šachovnice" a tiež "Oznamovať ťahy".

6. Kliknite na "OK" a reštartujte program.

Fritz 8 alebo 9

1. Kliknite na menu "Nástroje" a potom na "Možnosti".

2. Pomocou ctrl-tab sa môžete cyklicky prepínať medzi viacerými časťami okna. Najdôležitejšia je však časť "Multimédiá". Túto časť prejdite klávesou tab a pritom musíte:
- zvoliť "Oznamovať ťahy"
- zvoliť "Zvuky šachovnice"
- odznačiť "Průpovídky"
- vybrať "Žiadna hudba"

3. Kliknite na "OK" a to by malo spôsobiť, že pri spustení novej hry pomocou ctrl-N bude Fritz oznamovať ťahy.

4. Napriek tomu zatvorte program a znova ho spusťte, aby sa nastavenia iniciovali.

Ako používať Fritza

Vykonávanie ťahov

1. Fritz oznamuje Vaše a jeho ťahy. Keď zadávate Váš ťah pomocou klávesnice, musíte byť veľmi opatrný, pretože Fritz je veľmi citlivý. Pre zadanie ťahu vo Fritzovi napíšte najprv východzie a potom cieľové pole napr. e2e4 e7e5 g1f3 b8c6 atď.

2. Ľavá šípka vracia späť ťah. Naproti tomu pravá šípka pohybuje ťahy dopredu.

3. Ak ste vykonali neplatný ťah, alebo ste zadali ťah nesprávne, Fritz neoznámi nič. Stlačte niekoľkokrát klávesu Backspace (nad enterom), aby ste vymazali už zapísané znaky a skúste ťah napísať znovu. Ak aj to zlyhá, jednoducho stlačte ľavú šípku aby ste vrátili posledný ťah a potom znova pravú šípku, aby ste vykonali posledný ťah.

4. Ak ste vykonali platný ťah ale nechcete ho, Fritz Vám umožňuje prepísať ho. Stlačte ľavú šípku aby ste vrátili ťah a potom ho zapíšte znovu. Keď to urobíte, objaví sa dialógové okno s otázkou, či chcete vložiť novú variáciu atď. Jednoducho tabulátorom nájdite tlačidlo "Prepísať" a stlačte medzerník.

Uloženie partie

1. Ak si chcete uložiť partiu, odporúčame Vám uložiť ju vo formáte "pgn". Jednoducho choďte v menu "Súbor" na položku "Uložiť ako", klávesou tab prejdite na "Súbory typu" a vysvieťte "pgn" formát (Stlačením P by mal kurzor skočiť priamo na túto položku, ak nie, použite šípku dolu.) Všetky súbory budú uložené do priečinka Chessbase v "moje dokumenty" ak nezadáte inak.

Databáza

1. Ak chcete vložiť Vašu partiu do programu Fritz musíte použiť Analýzu bez časového obmedzenia.
Stlačte alt+P pre vstup do menu "Partie" a šípkou dolu nájdite "analýza bez časového obmedzenia". Stlačením enter bude aktivovaný režim, v ktorom môžete zapisovať ťahy bez toho, aby Fritz na ne reagoval. Môžete zapísať celú partiu a napokon ju uložiť vo formáte "pgn" pomocou položky "Uložiť ako" v menu "Súbor".

2. Ak chcete vyhľadať konkrétneho hráča v databáze zobrazte databázu stlačením klávesy escape a môžete vyhľadávať. Stlačte ctrl+F a vložte meno do políčka "bieli" alebo "čierni". Máte aj iné veci ako elo, turnaj a podobne, ale nie všetky polia musia byť vyplnené. Pre sprístupnenie každého políčka jednoducho stláčajte tabulátor. Keď ste už zadali všetky relevantné informácie, stlačte enter na políčku pre meno bieleho hráča.

3. Ak chcete vyhľadať v databáze konkrétnu pozíciu, vložte stav partie použitím funkcie "analýza bez časového obmedzenia" a keď dosiahnete požadovanú pozíciu, stlačte alt+U pre vstup do menu "Úpravy" a tam nájdite položku "Nájsť pozíciu". Fritz začne prehľadávať Vašu databázu, čo môže chvíľu trvať. Ako náhle je vyhľadávanie kompletné, zobrazí sa zoznam príslušných partií. Šípkou hore a dolu si môžete prezerať výsledky, klávesou enter partiu otvoríte. Partiu si potom môžete prehrať stláčaním pravej šípky.
Pre návrat k výsledkom vyhľadávania stlačte escape.
Pre návrat do samotnej databázy z výsledkov vyhľadávania stlačte tab.

Analýza partie

1. Pre analýzu pozície alebo partie vložte stav partie do programu Fritz pomocou funkcie "Analýza bez časového obmedzenia" (alebo majte partiu otvorenú z databázy).

2. Potom stlačte alt+N pre vstup do menu "nástroje". Hneď prvá možnosť je "Analýza". Stlačte pravú šípku a potom enter na "Komplexná analýza" (celá partia). Je tam aj možnosť "Podrobná analýza pozície", pri ktorej Fritz analyzuje jednu konkrétnu pozíciu a to tú, ktorá je práve zobrazená na šachovnici.

Po zvolení komplexnej analýzy sa zobrazí dialógové okno. Pre získanie čo najlepších výsledkov analýzy navrhujeme nasledovné (stláčajte tabulátor na presun po jednotlivých položkách):

A) Prvá položka je čas. Pre rýchle spracovanie nastavte 5 alebo 10.

B) Tolerancia – nastavte na 30.

C) Posledný ťah – musí byť na 1.

D) Referenčná databáza – stlačenie tohto tlačidla zobrazí nové dialógové okno. Po stlačení shift-tab môžete prehľadávať Vaše databázové súbory a to šípkami alebo klávesou Backspace. Keď nájdete požadovaný súbor, stlačte enter.

E) Hlásenie – je to prepínač, ktorý medzerníkom môžete zaškrtnúť aj odškrtnúť.

F) Grafický – odporúčame nastaviť na nezačiarknuté. Keďže je to prepínač, je potrebné stlačiť medzerník.

G) Tréning – odporúčame nastaviť na nezačiarknuté. Keďže je to prepínač, je potrebné stlačiť

H) Vymazať pôvodné poznámky – začiarknite tento prepínač stlačením medzerníka.

I) Oba – začiarknite tento prepínač stlačením medzerníka.

J) Stlačte tlačidlo OK. Fritz začne analyzovať partiu.

K) Keď dokončí, navrhujeme výsledok uložiť a otvoriť v Poznámkovom bloku alebo inom textovom editore.

L) Choďte do menu "Súbor" a tam na položku "Uložiť ako". Po stlačení enter sa zobrazí dialógové okno. Stlačte tab a potom písmeno P pre voľbu "PGN" formátu. Stlačte shift-tab a zadajte názov súboru. Stlačte enter a potom môžete súbor otvoriť v Poznámkovom bloku alebo Wordpade.

M) Vo Vašom textovom editore (Poznámkový blok/Wordpad) stlačte ctrl+O, potom stlačte tab a šípkou dolu zvoľte "Všetky súbory". Stlačte dvakrát shift-tab a v zozname vyhľadajte Váš súbor. Súbor by mal byť v "Moje dokumenty/Chessbase".
Iná možnosť je ísť na pracovnú plochu, stlačiť enter na "Moje dokumenty", nájsť šípkou priečinok "Chessbase" a dať enter. Súbor by mal byť niekde tam. Jeho prípona je "pgn" a nie "ini".

Užitočné klávesové skratky

Nová partia - ctrl+N

Fritz na ťahu – medzerník

Vymazať ťah – ľavá šípka

Prejsť na nasledujúci ťah – pravá šípka

Zdroj: http://www.braillechess.org.uk/software/fritz/index.html

Copyright © ŠTEFAN KISS
Všetky práva vyhradené

Publikované: 13.11. 2014 (2446 čitateľov)

[ Späť ]
Zdielaj na FaceBooku
ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.04 sekúnd