ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je utorok, 5. júla 2022 20:06

Meniny má:
na Slovensku - Cyril Metod
v Čechách - Cyril
vo Fínsku - Untamo Unto
vo Francúzsku - Antoine
v Maďarsku - Emese Sarolta
v Nemecku - Anton Maria Lätizia
v Poľsku - Marii Antoniego
v Španielsku - Filomena Filomeno Zoa
vo Švédsku - Melker Agaton
v Taliansku - Antonio

Myšlienka dňa

Láska je túžba po kráse.

Posledné články z rubriky

Aloe vera
·   Aloe Vera First a Gelly[ 10914 čitateľov ]
·   Prvá skúška[ 5979 čitateľov ]
·   Prečo aloe a Forever?[ 6052 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 29 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Notedit 2.0.1

Hudobný editor pre nevidiacich
Popis

Hudba je veľkou láskou mnohých zrakovo postihnutých ľudí. Mnohí sú iba jej interprétmi, mnohí aj autormi či učiteľmi. Doba však aj v oblasti hudby napreduje a kým kedysi stačilo vziať do ruky husle či sadnúť ku klavíru, dnes prežívame dobu elektronických hudobných nástrojov a hudba sa tvorí aj na počítači. Existuje veľké množstvo programov, ktoré umožňujú na počítači písať noty alebo vytvárať či upravovať hudobné skladby. Rovnako sú takýmito schopnosťami vybavené aj moderné syntetizátory. Nevýhodou je, že takmer všetky tieto programy sú grafické a pre nevidiaceho používateľa takmer úplne neprístupné.

Program Notedit je software, ktorý nevidiacemu hudobníkovi umožňuje vytvárať hudbu v počítači a to bez používania grafických objektov – čiste len z klávesnice. Prostredie Noteditu obsahuje až 16 trackov, pričom každý môže mať najviac 10 hlasov. To znamená, že do Noteditu je možné reálne zapísať až 160 hlasú hudbu, čo predčí aktuálne používanú polyfóniu bežných midi zariadení.

Noteditom je možné vytvárať jednoduché melódie, hrané jedným nástrojom, ale aj komplexné aranžované skladby, v ktorých bude hrať niekoľko nástrojov, bude znieť rytmický doprovod a skladba bude vybavená modernými midi efektami. To všetko vďaka tomu, že Notedit umožňuje nielen zapísať noty, ale aj vkladať ich vlastnosti, upravovať hlasitosti, stereopozíciu a zvuky každej stopy. Notedit pritom nie je odkázaný len na zvuky normy GM (General midi), ale dokáže načítať aj externé zoznamy zvukov, ak si ich užívateľ vytvorí podľa dokumentácie špeciálne k svojmu klávesovému nástroju.
Taktiež Notedit umožňuje okrem nôt vkladať aj riadiace príkazy, ktoré v reálnom čase ovplyvňujú správanie midi zariadenia. Vďaka svojej filozofii prístupu Noteditu k hudobným dátam má používateľ úplný prehľad o tom, aké noty či riadiace príkazy do svojej skladby vložil, môže ich dodatočne upravovať a dopĺňať.

Notedit vytvára 2 typy súborov.
- Súbory typu NOT sú súbory projektu Notedit. Je v nich uložená rozpracovaná skladba, teda všetky noty, hlasy, stopy, riadiace príkazy a informácie o nich.
- Súbory typu NTS (notedit style) sú zasa súbory, ktoré obsahujú doprovodný štýl. Do súboru NTS – súboru štýlu si užívateľ môže vytvoriť rytmickú slučku v trvaní 1 alebo 2 takty. NTS pritom umožňuje napísať až 15 druhov slučiek a to 3 X intro, 4 X hlavná časť, 4 X prechody, 1 X break a 3 x ending. Slučky zo súboru štýlu je potom možné vkladať do rozpracovanej skladby a rôzne ich kombinovať, pričom môže veľmi rýchlo vzniknúť základ budúceho diela. Rytmický základ, vložený do skladby zo súboru štýlu môže byť následne aj automaticky harmonizovaný.

Notedit umožňuje načítať a prehrať súbory typu mel – hudobné súbory Eureky A4, čo bol prvý osobný počítač pre nevidiacich v Československu. Mnohí zrakovo postihnutí v ňom vytvorili veľké množstvo jednoduchých skladieb, no s odchodom Eureky odišla aj možnosť svoje skladby prehrať. Notedit však dokáže tieto súbory otvoriť a prehrať, čím sa každý bývalý Eureka – hudobník môže vrátiť v spomienkach o 20 rokov späť.

Pre nevidiaceho človeka bolo vždy veľkým problémom vytvoriť grafickú podobu nôt. Ak aj hudobník vytvorí nejakú skladbu, spravidla len ťažko realizuje jej zápis do nôt bez pomoci inej – hudobne zdatnej osoby. Aj tu však svitá na lepšie časy. Notedit rieši túto otázku v spolupráci s programom Lilypond, ktorý dokáže vytvoriť grafickú podobu nôt z textového súboru. Písať však ručne hudbu do textového editoru pre Lilypond a to bez toho, že by človek mohol svoju hudbu počuť a navyše dodržal prísnu syntax je veľmi ťažké. Preto Notedit ponúka svojmu používateľovi možnosť vyexportovať jednu hudobnú stopu do súboru typu LY. To spôsobí, že noty, ktoré užívateľ pohodlne do Noteditu vložil, budú prevedené do textu podľa syntaxe, ktorú vyžaduje Lilypond. Užívateľ na danom súbore už iba stlačí enter a počká si na výsledný PDF súbor, do ktorého mu Lilypond vloží obrázok notového zápisu.

Program Notedit ponúka široké možnosti hudobného vyžitia každému, kto chce hudobne tvoriť a zraková absencia mu to doteraz znemožňovala. Neváhajte a siahnite po programe Notedit.
Ako príslušenstvo k programu Notedit Vám ponúkame našu Galériu štýlov. Je to miesto, kde by sme chceli postupne publikovať štýly pre program Notedit, ideálne však aj s Vašou pomocou, preto ak nejaký štýl vytvoríte, neváhajte nám ho zaslať na nižšie uvedený kontakt.

Vo verzii 2 je program dostupný v dvoch jazykových verziách a to v slovenčine a angličtine.

Vypočujte si zvukovú prezentáciu programu Notedit 2

Stiahnuť zvukovú prezentáciu programu Notedit 2

Vypočujte si ukážkový midi súbor, ktorý pre Vás v Notedite 2 vytvoril Ondrej Rosík

Čo je nové?

2.0.1

Download

Program Notedit je freewarový program a môžete si ho zdarma stiahnuť tu

Program Notedit pracuje so súbormi štýlov (NTS), ktoré umožňujú rýchlo a jednoducho vytvárať jadro rytmickej skladby.
Obohaťte svoje skladby a využite voľne dostupné štýly pre program Notedit z našej Galérie štýlov.
Ak ste aj Vy vytvorili nejaký štýl, podeľte sa oň s ostatnými používateľmi a zašli te ho na moju e-mailovú adresu. Váš štýl bude publikovaný v našej Galérii štýlov.

Ak plánujete svoj hudobný zápis exportovať do súborov typu LY a tlačiť noty cez program Lilypond, stiahnite a nainštalujte si program Lilypond verzie 2.14.

Moje úprimné poďakovanie za pomoc pri tvorbe tohto programu patrí Ondrejovi Rosíkovi za neúnavné testovanie, praktické rady a postrehy, tvorbu príkladov a štýlov, napísanie návodu a tvorbu anglického prekladu ako aj podporu a záujem o tento môj program. Vďaka tiež patrí Ľubošovi Pintešovi za rady v oblasti programovania a Alexejovi V. Gretchigha z USA za bezplatné poskytnutie komerčného zdrojového kódu na prácu s midi súbormi exkluzívne pre program Notedit.ˇ


Moje programy nájdete aj na Facebooku pod značkou Kissoft.

Kliknite na
facebook.com/kissoftsoftware a dajte like.Copyright © ŠTEFAN KISS
Všetky práva vyhradené

Publikované: 30.03. 2012 (6894 čitateľov)

[ Späť ]
Zdielaj na FaceBooku
ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.03 sekúnd