ŠTEFAN KISS

Rastíkovi hrozila slepota - Otec nevidí, synovi zachránili pražskí lekári zrak v
Publikované: Pondelok, 14.07. 2008 - 16:28:20
Vec:


Karol Mindák - Nový čas (26.4.2006)

NOVÉ ZÁMKY - Rodičia Rastíka Kissa (4) si veľa vytrpeli, no dnes sú šťastní. Ich syn vidí! Zrak chlapčeka z Nových Zámkov zachránili v poslednej chvíli pražskí lekári. Rastík tak len o vlások unikol krutému osudu, aký stretol jeho otca Štefana (29). Ten je odmalička úplne slepý...

Keď mal Rastík pol roka, jeho ľavá zrenička prestala reagovať na svetlo. Vyšetrovali ho viacerí špecialisti, no k očnej lekárke ho poslali, až keď mal sedem mesiacov. „Vysvitlo, že sietnica sa na očku odlupuje a vidí málo. Na druhom, krátkozrakom oku, bolo len otázkou času, kedy sietnica takisto odpadne," vykresľuje trápenie Rastíkova mama Silvia, učiteľka biológie a chémie.

Osudný zlom u Kissovcov nastal v apríli pred dvoma rokmi. Rastík prestal z hodiny na hodinu vidieť. „Netrafil ani lyžicou do misky. Prenikla ma hrozná predtucha, že skončí ako ja," rozpráva otec Štefan nevidiaci evanjelický kňaz „Zavolal som známe mu lekárovi do Zlína a hneď sme tam odcestovali." Chlapčeka napokon operovali v Prahe, kde mu lekári zachránili aspoň jedno oko. Na druhom bola sietnica pridlho odumretá, o jeho záchrane sa už nedalo uvažovať Pre rodičov je však úspechom, že Rastík vidí aspoň na jedno oko, hoci nosí dioptrie číslo dvanásť.

Chlapček sa musí chrániť pred námahou a pádom, preto nechodí do škôlky. Kissovcov mrzia občasné poznámky ľudí: vraj načo bolo nevidiacemu mužovi dieťa, keď sa dalo čakať, že tiež ochorie. Štefan si však nemyslí, že chorobu Rastík zdedil po ňom a nepotvrdili to ani testy; otec bol krátkozraký od narodenia, sietnica sa mu odlúpila z oka v deviatich rokoch. Zrak stratil celkom až vtedy, keď ho kamarát nechtiac trafil do druhého oka snehovou guľou.

Karol Mindák – Nový čas (26.4.2006)Tento článok si môžete prečítať na webe ŠTEFAN KISS
https://www.stefankiss.sk

Tento článok nájdete na adrese:
https://www.stefankiss.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=94