ŠTEFAN KISS - Luther vedel čo robí
ŠTEFAN KISS

Luther vedel čo robí
Publikované: Streda, 19.03. 2008 - 13:26:04
Vec:


august 2006

Pred krátkym časom som sa zúčastnil jednej medzinárodnej konferencie. Rokovacím jazykom bola angličtina. Neoplývam hviezdnymi znalosťami angličtiny – som skôr nemčinár – a našťastie som mal pri sebe kolegyňu, ktorá po anglicky vedela veľmi dobre. Počas prednášok mi pošepky prekladala, rovnako aj pri diskusiách alebo prezentáciách, kedy tlmočila prejavy ostatných aj moje vlastné. Keď však prišlo k modlitbe, každý sa sklonil a modlil sa. Tu nebolo možné prekladať a vyrušovať ostatných. Tu bolo treba byť ticho. A tak som len počúval modlitby v jazyku, ktorý nepoznám, a myšlienky mi lietali kade-tade. Určite sa stav, ktorý som prežíval, nedá nazvať modlitebným rozjímaním.

V duchu som sa – ani neviem prečo – preniesol o necelých 500 rokov dozadu. Predstavil som si obyčajných ľudí, ktorí sedeli v kostole a počúvali kázne, čítania z Písma i modlitby. Boli na tom presne ako ja teraz. Ničomu nerozumeli, lebo všetko bolo po latinsky. Nikto im nič neprekladal, nikto im nevysvetlil, čo sa vlastne deje. Len sedeli, potichu hľadeli do zeme, počúvali a čakali, kedy bude koniec. Aký to má význam?

Aký má význam moja modlitba, keď ani neviem o čom tí ľudia vpredu hovoria? Moja myseľ ani moje srdce vôbec nie sú pri tom, čo sa tu deje. Ako keby sa ma to ani netýkalo. Asi takto nezúčastnene sedeli aj ľudia v stredovekých chrámoch. Až kým neprišiel človek, ktorý rázne povedal: „Takto to ďalej nejde!!! To predsa nemá zmysel!!!“

Možno mnohí vtedy cítili, že to nemá zmysel, ale určite to nikto nemal odvahu povedať nahlas. Až on – ten jeden, ktorý to povedal a získal si nepriazeň cirkevnej vrchnosti i duchovenstva – Martin Luther. Povedal to a po tvrdých bojoch a založení novej cirkvi presadil v nej to, čo je pre nás dnes samozrejmosťou – bohoslužba v materinskom jazyku. Čítame o tom v učebniciach dejepisu a len málokedy si uvedomujeme, aký prevratný a dôležitý skutok to bol.

Mne tá krátka chvíľa modlitby na konferencii stačila. Neviem si ani predstaviť, že by som mal takto absolvovať celé bohoslužby a to nedeľu čo nedeľu bez šance porozumieť. Možno ste dačo také už niekedy zažili – napr. ak ste zavítali do chrámu v cudzej krajne na dovolenke. Poznáte ten pocit? tiež ste sa cítili ako ja? Potom určite uznáte, že Luther vedel čo robí.

 Tento článok si môžete prečítať na webe ŠTEFAN KISS
https://www.stefankiss.sk

Tento článok nájdete na adrese:
https://www.stefankiss.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=79