ŠTEFAN KISS - Obrovské zmeny
ŠTEFAN KISS

Obrovské zmeny
Publikované: Streda, 19.03. 2008 - 12:38:02
Vec:


december 2005

Nedá mi nezabŕdnuť tento mesiac do vlastného súkromia. Privádza ma k tomu okolnosť, ktorú so svojou rodinou sám prežívam. Je to sťahovanie – v poradí už tretie v priebehu ostatných piatich rokov.

Také sťahovanie veru nie je maličkosť. Nechcem ani len hovoriť o množstve práce, o kvantách krabíc a o hodinách, ktoré človek strávi ich zabaľovaním a následne rozbaľovaním Nechcem hovoriť o ďalších, prevažne hmotných starostiach, ktoré sú s tým spojené. Chcem hovoriť len a len o zmene, ktorá týmto nastáva. Dá sa to vyjadriť prostým a jednoduchým: Dnes som tu, zajtra tam.

Toto úslovie používame často, no ak sa sťahujete, platí doslova. dnes ešte bývate v jednom dome, v jednom meste, v jednom spoločenstve ľudí, v jednom kolektíve priateľov, spolupracovníkov, susedov, zajtra sa to však celé zmení. A najzaujímavejšie na celej tej zmene je to, že možno len pár týždňov alebo mesiacov predtým by ste si ani neboli pomysleli, že sa takej zmeny vôbec dočkáte.

A o to práve ide. Sú pred nami Vianoce, a pri pohľade späť zisťujem, že tých zmien bolo v tomto roku veľmi veľa a že tá „sťahovacia“ je síce najaktuálnejšia a najvýraznejšia, no zďaleka nie jediná. Skúste to aj vy. Obzrite sa späť – napríklad iba o 12 mesiacov – a povedzte, koľko zmien máte za sebou? O koľkých ste minulý rok vedeli, koľké ste plánovali a koľké prišli nečakane? A potom: koľko zmien vám urobilo radosť a koľko vás skôr zarmútilo?

Ach tie zmeny. Prichádzajú stále a mnoho ich máme za sebou. ale ešte viac ich máme pred sebou. A tak ako prišli v tomto roku, prídu aj v budúcom. Tak ako v tomto roku boli mnohé nečakané, aj v budúcom prídu mnohé, tiež nečakané. A keď sa v decembri 2006 budeme obzerať späť, len sa pousmejeme nad tým, o čo „hlúpejší“, o čo „neskúsenejší“ či inak „obmedzení“ sme boli vlani, v tom decembri 2005.

Otázkou však ostáva, či je to dobre alebo zle. Bolo by lepšie vedieť o zmenách alebo nie? Myslím si, že je to dobre tak ako je. Teda, stačí nám vedieť, že zmeny prídu. To nás môže držať v tom správnom napätí, no môže nás to aj potešovať a povzbudzovať. V každej chvíli trápenia si môžeme povedať, že raz určite príde zmena, ktorá naše trápenie ukončí. Ak máme iný problém a cítime, že v niektorej oblasti nášho života to nie je ono, môžeme dúfať v zmenu. a zmena určite príde, pretože celý život je zmena a celý život sa ustavične mení. A to, čo je dnes našim najväčším problémom, bude zajtra len úsmevnou spomienkou.

Nech to znie akokoľvek čudne, táto filozofia mi vždy pomáhala v ťažkých chvíľach. A verte-neverte, prišli zmeny a vždy som sa dočkal vyriešenia môjho problému.

Je dobre uvedomovať si, že život je zmena. Okrem toho, že nás to môže potešovať, vedie nás to aj k pokore a pripravenosti. Ak sa nám darí a máme nejakú dobrú pozíciu, postavenie či vplyv, je pre nás len dobré ak si uvedomujeme, že sa to môže zmeniť. Ak máme dobrý príjem, môže nás viesť k vďačnosti vedomie, že to tak nemusí byť navždy a s najväčšou pravdepodobnosťou to ani tak nebude. Odkiaľ to viem? Je to jednoduché – určite príde nejaká zmena.

A na záver už len svoje tvrdenie a svoju filozofiu podložím citátom z Biblie. Nie som to totiž ja, kto na to – vyššie opísané - prišiel. Už dávno-pradávno to ľudia pod vedením Božieho Ducha zapísali do biblie. Ja som len v živote získal skúsenosť, ktorá tieto múdrosti potvrdila, a preto som ju chcel dať do pozornosti aj vám.

„Vy, ktorí hovoríte: Dnes alebo zajtra vypravíme sa do tohto alebo tamtoho mesta, pobudneme tam rok a budeme kupčiť a zarábať - veď neviete, čo bude zajtra s vaším životom; ste para, ktorá sa nakrátko ukáže, a potom zmizne; miesto toho, aby ste hovorili: Ak Pán bude chcieť, budeme živí a vykonáme toto alebo tamto!“ (Jakub 4, 13-15)Tento článok si môžete prečítať na webe ŠTEFAN KISS
https://www.stefankiss.sk

Tento článok nájdete na adrese:
https://www.stefankiss.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=71