ŠTEFAN KISS - Vyrovnajme dlhy!
ŠTEFAN KISS

Vyrovnajme dlhy!
Publikované: Streda, 19.03. 2008 - 12:36:06
Vec:


november 2005

Pred časom mi akýsi dobrák poslal mailom zvukový záznam, ktorý vraj mám pustiť do telefónu tým ľuďom, ktorí mi niečo dlhujú. Zvedavo som záznam spustil a bavil sa pri počúvaní hlasu, ktorý výrazne ruským prízvukom spustil: „Zdrastvuj maladec, mňa zavut Saša. Ty máš prablém, ty neplatiš dlug, zaplať, kamarát! Jiščo zavolám! Spasiba baľšoje!“ No, viem si živo predstaviť, ako by sa asi zatváril môj dlžník, ak by som nejakého mal, keby toto počul.

Je to zábavná predstava, no pri nej som si hneď uvedomil, že hoci ja osobne nemám dlžníkov, možno mám niekoľko veriteľov. Uvedomil som si to práve pri pohľade do kalendára. Je november a to je čas, kedy končí cirkevný rok. Všetky nedele  v tomto mesiaci sú tematicky zamerané na koniec ľudského života, na posledný súd, na spasenie a večný život. Aj počasie a pochmúrna nálada tohto ročného obdobia sú týmto témam primerané.

Čo vám zíde na um, keď počujete slová a úvahy v tomto duchu? Niekto sa zľakne, niekto to nechce počuť, niekto nemá problém kedykoľvek z tohto sveta odísť. Ani ja by som nemal problém. Ale práve pri počúvaní tej nahrávky som si uvedomil, že odísť by bolo veľmi jednoduché. Ťažšie však je sa na odchod pripraviť a to aj vyrovnaním si podlžností voči svojim veriteľom.

Teraz samozrejme nemyslím na peniaze ale na všetkých tých, ktorým som možno nejako ublížil, na tých, ktorým som neprejavil dostatok lásky a vďaky, na tých, ktorým som niečo sľúbil a nesplnil.

A to už ani nehovorím o najväčšom veriteľovi – o Bohu, ktorý mi toho veľa dal a ja som nebol dosť vďačný, nesprával som sa podľa toho a naopak, žil som v hriechu a v neposlušnosti.

Nikto z nás nevie kedy z tohto sveta odíde. Možno to bude o 60, 40, 20, 10, 8, 5, 3 alebo 1 rok. a možno o 11, 7, 4 alebo 1 mesiac. Ale bez ohľadu na to, stálo by asi za to, dať svoje podlžnosti do poriadku. A to nie len s Bohom ale aj s ľuďmi.

Ešte na to máme čas. Ale to, že nepoznáme dňa ani hodiny svojho odchodu by nás malo motivovať k tomu, aby sme to príliš neodkladali a vybavili to čo najskôr – najlepšie ešte v tomto mesiaci. Predsa len, čo ak...

„Preto bdejte, lebo nepoznáte dňa ani hodiny, kedy príde Syn človeka.“ (Matúš 25, 13)Tento článok si môžete prečítať na webe ŠTEFAN KISS
https://www.stefankiss.sk

Tento článok nájdete na adrese:
https://www.stefankiss.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=70