ŠTEFAN KISS - Dá sa vážiť slovo?
ŠTEFAN KISS

Dá sa vážiť slovo?
Publikované: Streda, 19.03. 2008 - 12:28:37
Vec:


august 2005

Dnes máme presné digitálne váhy. Živo si však spomínam na časy, kedy boli len tie staré – analógové. To bolo vtipov na adresu mäsiarov a zeleninárov, ktorí vážili ako chceli. To bolo vtipov na adresu ľudskej váhy či nadváhy. Dnes už vtipy o váhach veľmi nepočuť. Možno aj práve preto, že na presných váhach nie je nič zaujímavé a vtipné. A to je vlastne paradox – rozveseľuje a zaujíma nás zväčša to, čo je nejasné, nepresné, nejednoznačné – ako tie staré váhy. Presnosť a jednoznačnosť je síce užitočná, ale nudná.

Všetko vyššie povedané platí aj o ľudskom slove, pretože aj to môže byť jednoznačné, presné a definitívne, - a vtedy je užitočné – ale môže byť aj dvojzmyselné, viacvýznamové alebo nejednoznačné – a práve vtedy sa stáva predmetom zábavy, špekulácie či dokonca konfliktov.

Žiť veselým životom je príjemné a robiť si žarty z ľudského slova – z rôznych ľudských „breptov“ či nešikovných vyjadrení je tiež veľmi zaujímavé. No ak má byť slovo aj užitočné a má mať nejakú informačnú hodnotu, treba ho už riadne vážiť a zvážiť. A tu sa črtá otázka – ako vážiť slovo?

V minulosti si každý robil žarty z nepresných váh v obchode, no zároveň každý chcel, aby tie isté váhy práve jemu namerali správne. Takže chceme vlastne oboje – aby to bolo aj veselé, ale aby sa nás to osobne nedotklo, alebo aby nás to príliš neohrozilo. A to práve so slovom nejde. Ak ho raz počujeme alebo povieme, túžime mu veriť, pridŕžať sa ho, spoľahnúť sa naň. Ak sa v niekom sklameme a zistíme, že jeho slovu nemožno veriť, už mu viac veriť nebudeme. A čím je plnšia miska našich zlých skúseností, tým je ľahšia miska našej dôvery v toho človeka. A máme váhy. Váhy, na ktorých jednu stranu tvorí dôvera a druhú skúsenosť.

My sami najviac veríme tým ľuďom, s ktorými máme dobré skúsenosti. No pritom si neraz neuvedomujeme, že to isté treba robiť aj nám – teda hovoriť tak, aby ľudia mali s našim slovom a našim sľubom dobré skúsenosti. Pán Ježiš to vyjadril úplne jednoducho a zrozumiteľne:

„Ale nech je vaša reč: áno - áno; nie - nie; lebo čo je nad to, je od zlého.“ (Matúš 5,37)

Však je to jednoduché?
Ak si myslím áno, poviem áno a všetci tomu porozumejú ako môjmu áno. Ak si myslím nie, poviem nie a všetci budú vedieť, že nie.

Robíte to takto? Ak áno, nemali by ste sa dostávať do väčších nedorozumení, pretože tie spravidla vznikajú tam, kde je táto línia narušená. Ale už Pán Ježiš povedal, že všetko čo je nad to, je od zlého. To sú tie rôzne špekulácie, pretvárky a hovorenie slov a rečí, ktoré sú v rozpore s našim myslením. Veď skôr či neskôr aj tak vyjde najavo ako sme to vlastne mysleli, tak načo pridávať do spomienok ľudí okolo nás zlé skúsenosti, no nie?Tento článok si môžete prečítať na webe ŠTEFAN KISS
https://www.stefankiss.sk

Tento článok nájdete na adrese:
https://www.stefankiss.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=67