ŠTEFAN KISS - Aby ľudia spolu hovorili
ŠTEFAN KISS

Aby ľudia spolu hovorili
Publikované: Streda, 19.03. 2008 - 12:26:47
Vec:


júl 2005

Máme za sebou koniec školského roka. Prežili ste ho v šťastí? A vôbec – prežili ste ho? To nie je irónia, to je skutočnosť. Veď určite sa aj k Vám dostávajú správy o tom, koľko detí a študentov koniec školského roka neprežije. V týchto dňoch dochádza k mnohým samovraždám, útekom z domu, vážnym zraneniam. Stane sa proste niečo nečakané a každý sa pýta: Prečo sa to stalo? Kto je tomu na vine?

V jednom slovenskom meste sa pred niekoľkými dňami obesil študent v deň poslednej štátnice na vysokej škole. Inde zase malé dievča vyskočilo z okna v deň vysvedčenia. Sú to nesmierne ťažké situácie, a nemožno jednoznačne povedať, kto je na vine. Zväčša sa to zvaľuje na okolie – rodinu, učiteľov, priateľov, len občas je vraj vinný páchateľ sám.

Nech nad tým však akokoľvek rozmýšľam, vidím vo všetkých prípadoch jedného spoločného menovateľa: nedostatok komunikácie. Psychológovia a sociológovia už dávno hovoria, že spolu veľmi málo komunikujeme. To sa týka detí a rodičov, rodičov navzájom, rodičov a učiteľov. To sa týka nás všetkých.

Prečo je to tak? Raz to zvalíme na prácu, inokedy na školu, potom sa nájdu ďalšie výhovorky. Ale za všetkým je len ľudská neochota a nezáujem. Ak by sme mali naozaj vôľu spolu hovoriť, čas aj priestor b sa určite našiel. Ale chce to chcieť. Istý nemenovaný mobilný operátor si snáď práve preto vybral za reklamný slogan nadpis tohto článku.

Ale začína sa leto – čas dovoleniek, prázdnin, voľna. Hoďme teda za hlavu smutné témy a správy o tragédiách a dajme si radšej záväzok, že počas tohto leta budeme hovoriť. Veď teraz už neobstoja argumenty o nedostatku času. Hovoriť spolu sa dá na dovolenke, v záhrade, pri spoločnej práci. Len sa rozhovoru netreba báť. Chce to odvahu hovoriť a odvahu počúvať. Ale výsledok stojí za to.

V Biblii sa nachádza rozprávanie o Samuelovi. Bol to mladík, ktorého si Boh vybral, aby skrze neho konal veľké veci. Prvý kontakt Boha so Samuelom je opísaný takto:

„Prišiel Hospodin, zastal si a zavolal ako predtým: Samuel, Samuel! Nato Samuel odpovedal: Hovor, lebo Tvoj služobník počúva.“ (1 Samuelova 3,10)

Až potom sa mohli diať tie veľké veci. Keď si Samuel vypočul, čo Boh od neho chce, šiel, konal a Boh bol s ním. Ak by Samuel nepočúval, bolo by možno všetko inak. Ale on na volanie reagoval ochotou počúvať.

Práve toto potrebujeme aj my. Ak nás niekto zavolá, len sa letmo obzrieme (obrazne či doslovne) a ideme ďalej. Ale treba nám zastať a vypočuť si, čo nám chce povedať ten, ktorý zavolal.

Verte, že počúvať a počúvať pozorne a sústredene sa vždy oplatí.Tento článok si môžete prečítať na webe ŠTEFAN KISS
https://www.stefankiss.sk

Tento článok nájdete na adrese:
https://www.stefankiss.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=66