ŠTEFAN KISS - Čas lásky
ŠTEFAN KISS

Čas lásky
Publikované: Streda, 19.03. 2008 - 12:22:29
Vec:


máj 2005

Vianoce sú čas lásky. Každý ju cíti, možno ju krájať. Ľudia sú k sebe milí, dávajú si darčeky, prajú si len to najlepšie. Krásne je to cez Vianoce. Narodil sa Ježiško, Božia láska sa dotkla človeka. Ach, tá láska. Vždy si prajeme, aby jej bolo dosť, aby ostala s nami, aby vytrvala celý rok.

Nie, nezmýlil som si kalendár, ani sa mi nič nestalo. Dobre viem, že je máj. No spomenul som si na Vianoce práve preto, že je máj. Veď aj o máji sa hovorí, že je to čas lásky. Presne ako o Vianociach. Našli sme teda niečo, čo nás teraz – takmer uprostred roka spája s Vianocami. Je to láska a prianie, aby jej bolo viac a aby ostala po celý rok.

Prešlo pár mesiacov a stálo by za to obzrieť sa a skontrolovať, ako sa naše prianie vyplnilo. Zmizla láska spolu s Vianocami? Alebo z nej dačo ostalo?

Zaiste si povieme, že lásky je málo a že starosti všedného dňa ju pohltia. Ja mám však iný pocit. Veď o láske toľko ľudí hovorí, toľkí ju ukryli do básní a piesní, že jej musí byť dosť. Netvrdím preto, že je málo lásky. Tvrdím skôr to, že s ňou nevieme správne naložiť. Je to ako s peniazmi. Kto nevie správne nakladať s peniazmi, nebude ich mať nikdy dosť. Stále bude mať pocit, že sa rýchlo minú a že je ich málo.

Po láske teda netreba len túžiť a chcieť jej stále viac. Lásku treba vedieť prijímať takú, aká k nám prichádza. Možno si ju my často predstavujeme inak, ale ona je tu. Pramení zo srdca blízkeho človeka a vyvoláva odozvu toho nášho. Tu je čas správne zareagovať a lásku rozvinúť. Potom jej bude dosť. Radu nám k tomu dal už apoštol Pavel:

„Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá, nezávidí, láska sa nevystatuje a nenadúva; nie je neslušná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nezmýšľa zle, neraduje sa z neprávosti, ale teší sa s pravdou; všetko znáša, všetkému verí, všetkého sa nádejá, všetko pretrpí. Láska nikdy neprestane.“

1 Korintským 13, 4-8a

Známe slová. Dobre ich poznáme. No možno sme ich ešte nikdy nevnímali ako recept. Boli pre nás len charakteristikou – opisom – a nie postupom. Pozrime preto na ne takto a možno zbadáme, že s láskou možno naložiť aj inak než sme na to boli zvyknutí.Tento článok si môžete prečítať na webe ŠTEFAN KISS
https://www.stefankiss.sk

Tento článok nájdete na adrese:
https://www.stefankiss.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=64