ŠTEFAN KISS - Pozdrav na dovolenku
ŠTEFAN KISS

Pozdrav na dovolenku
Publikované: Streda, 19.03. 2008 - 11:51:55
Vec:


august 2004

Boli ste už niekedy pri mori? Iste, niekoho more láka a fascinuje, iný zasa dá prednosť radšej horám alebo vlastnej záhrade. Každý si svoju dovolenku predstavuje inak. Ja som bol pri mori prvýkrát v roku 1999 a svoje prvé stretnutie s týmto „živlom“ priraďujem k svojim najsilnejším a najnezabudnuteľnejším zážitkom.

Bola to naša svadobná cesta. Brali sme len toľko vecí, aby sme dodržali hmotnosť predpísanú leteckou spoločnosťou, no v našej batožine nechýbala Biblia. Nemali sme žiadne iné knihy, žiadne „čítanie na každý deň“, preto sme si povedali, že Bibliu budeme čítať vždy tam kde sa otvorí. Hneď v prvý večer, hneď ako sme sa ubytovali, skôr než sme začali hľadať pláž, zalistovali sme v Biblii a tá sa nám otvorila na týchto slovách:

„Poďte, plesajme Hospodinovi, jasajme zvučne skale našej spásy! Predstúpme pred Neho s poďakovaním, zvučne Mu jasajme chválospevy! Lebo Hospodin je veľký Boh a nad všetkými bohmi veľký Kráľ. V jeho rukách sú hlbiny zeme, Jeho sú vrchov končiare. Jeho je more - On ho učinil; aj pevnina, čo Jeho ruky utvorili. Vojdite! Padnime a klaňajme sa, pokľaknime pred Hospodinom, svojím Tvorcom! Lebo On je náš Boh, my ľud Jeho pastvy a ovce Jeho ruky. Kiežby ste počuli dnes Jeho hlas!“ (Ž 95, 1-7)

Rozumiete o čo ide? Keby som tieto slová čítal sediac na lavičke pred Dimitrovkou v Bratislave, alebo dýchajúc pravý nefalšovaný krupinský smog, možno by ma neupútali natoľko, ako keď mi ich Boh pripomenul na brehu egejského mora (údajne najčistejšieho na svete) a to prv ako som ho vôbec uzrel.

Doslova som cítil, akoby sa ma Boh pýtal: „Prečo si tu? Aby si si oddýchol od stresu a práce? Aby si poznal niečo nové? Nie len preto. Doprial som ti byť tu, aby si obdivoval moju moc a veľkosť. Kochaj sa v týchto krásach a viď, aký veľký a mocný je Tvoj Boh. Pokľakni predo mnou v bázni a poznaj, že všetko okolo Teba som ja učinil, moje je všetko!“

Aj vy máte isto pred sebou (možno už aj za sebou) nejaké tie letné cesty za oddychom a zmenou. Určite však ešte toho veľa aj zažijete. Možno na zborovom tábore, možno na tábore v Sobotišti, možno v Štúrove alebo kdekoľvek inde. Skúste si potom spomenúť na tieto slová  (Ž 95, 1-7) a počas Vášho dovolenkovania, kochajte sa nádherou, ktorú učiniol Boh. Určite sa Vám mnoho vecí bude páčiť – aj tie učinil Boh. Určite sa Vám mnohé miesta vryjú do pamäte – aj tie Boh stvoril. Tak budete obohatený nie len o novú duševnú a fyzickú silu, ale získate aj veľmi intenzívnu skúsenosť s Pánom Bohom. Veď cez to všetko – cez prírodu, slnko, ľudí, more, vrchy – prihovára sa Vám Boh. A už v samotnom žalme je obsiahnuté želanie: Kiež počujete dnes Jeho hlas. Verím že ho budete počuť a že nakoniec aj Vy pokľaknete pred Bohom v úcte a poviete: „Koľko veľa krásnych vecí si učinil, Bože. Vďaka Ti!“

Zo srdca Vám prajem, aby ste nie len tú peknú dovolenku ale aj tú vzácnu skúsenosť s Pánom
Bohom naplno prežili.Tento článok si môžete prečítať na webe ŠTEFAN KISS
https://www.stefankiss.sk

Tento článok nájdete na adrese:
https://www.stefankiss.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=55