ŠTEFAN KISS - Nový deň
ŠTEFAN KISS

Nový deň
Publikované: Streda, 19.03. 2008 - 10:42:24
Vec:


1999 - duchovné slovo pre slovenský rozhlas

Vážení poslucháči!

  Hovorí sa, že ak sa človek hneď po zobudení pozrie do okna, v okamihu zabudne, čo sa mu v noci prisnilo. Možno to tak je, no pravdou zostáva, že či už do okna pozrieme alebo nie, na pekné sny rýchlo zabudneme. Ostávajú len spomienky na nočné mory, na sny, ktoré nás budia, pri ktorých sa celkom unavíme. Prečo?

  Možno preto, že sme celkovo akosi negatívne pesimisticky naladení, a tak spomienku na akýkoľvek krásny sen hneď ráno zatlačia myšlienky, ktoré nás napĺňajú nechuťou, pesimizmom, smútkom či hnevom. A potom stretáme na ulici, v autobuse či v obchode zachmúrené a namrzené tváre, v ktorých sa zračí akýsi neurčitý výraz, naznačujúci apatiu, ľahostajnosť, či nechuť z dňa, ktorý ich čaká. Nuž, pri takýchto očakávaniach nečudo, že takým naozaj je.  Hľa, ako sa v celom dni odráža naše ráno. Nenadarmo naši otcovia na namrzených ľudí hovorili: "Zle sa vyspal" alebo "Zle vstal".

  Dovoľte mi, milí poslucháči, otázku. Komu alebo čomu patrí vaša prvá myšlienka v novom dni? Prepadnú vašu myseľ hneď po zobudení myšlienky, týkajúce sa zhonu, povinností a práce, ktorá vás čaká, alebo dokážete aspoň chvíľu vychutnávať skutočnosť, že to nové ráno, ktoré sme všetci očakávali, naozaj prišlo a že ho môžete prežívať, že vás čaká deň, v ktorom môžete byť niekomu užitoční, že vás čakajú chvíle, ktoré budete tráviť so svojimi blízkymi, priateľmi či kolegami; a to všetko vďaka tomuto dňu, ktorý práve začína?

  Medzi tradíciami a zvykmi starých Indov možno nájsť jeden, ktorý by bolo hodno si všimnúť. Keď sa kedysi Ind zobudil, bolo neodmysliteľnou súčasťou jeho rána vstať, obrátiť sa k východu a šesťkrát sa nadýchnuť a vydýchnuť a to smerom k nebu, k zemi a na všetky svetové strany. Je to obrad, ktorým človek akoby vdychoval do seba silu, energiu a sviežosť slnka, neba, zeme, i okolitého sveta. Možno by aj nám nezaškodilo takéto malé ranné pozastavenie sa nad svetom a nad nami v ňom. Možno by nám pomohlo lepšie si všimnúť krásu sveta a života, ktorú sme dostali od Stvoriteľa. Dokázali by sme viac vnímať krásy a pozitíva vôkol nás, dokázali by sme do nového dňa načerpať silu, z ktorej potom pramení dobrá nálada, úsmev, vľúdnosť a ochota svojim dielom prispieť k zveľaďovaniu tej krásy. S takýmito pocitmi v srdci a myšlienkami v hlave sa potom môžeme pustiť do boja s prekážkami a ťažkosťami, ktoré nás čakajú. No naše ráno, naše ranné uvedomenie si všetkého čo máme a nemuseli by sme mať a naša ranná vďačnosť za to všetko sa podpíšu pod každý spôsob našej práce i pod jej výsledok.Tento článok si môžete prečítať na webe ŠTEFAN KISS
https://www.stefankiss.sk

Tento článok nájdete na adrese:
https://www.stefankiss.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=44