ŠTEFAN KISS - Na všetkom zarobiť
ŠTEFAN KISS

Na všetkom zarobiť
Publikované: Sobota, 01.12. 2012 - 00:00:00
Vec:
Vysoký životný štandard dnes núti ľudí usilovať sa o čo najvyšší príjem. Každý chce mať čo najviac, preto nie je vôbec výnimkou, že šikovný žiak doučuje spolužiakov za peniaze, schopný sused pomôže za peniaze a za akúkoľvek službu každý čaká finančnú odmenu. Tento fenomén sa už tak votrel do nášho života, že aj my -  kresťania - čakáme za svoju službu odmenu a tiež, ak niekto urobil niečo pre nás, cítime sa nepríjemne a myslíme na to, že by sme mu mali niečo dať a sami hneď navrhujeme odmenu, ak o niečo žiadame. Ako keby sme už nepoznali význam slov "služba z lásky".

Apoštol Pavol zvestoval Ježiša v Korinte, a nič za to nechcel. Trpel aj nedostatkom, no to čo potreboval, si zadovážil inak. Korinťanom nechcel byť na ťarchu a jeho prvoradým cieľom bolo zvestovať im evanjelium. Svoju prácu konal z lásky a z túžby, aby Korinťania boli spasení.

Rovnako nám za príklad môže poslúžiť samotný Pán Ježiš, ktorý nám dal príklad služby. Nikdy sa sám nevotrel tam kde Ho nechceli, nikdy nepýtal od nikoho nič, čím by ho ukrátil alebo ochudobnil. Prichádzal vždy ako skromný nenáročný hosť, ktorý sledoval iba duchovné ciele a ak aj žiadal, tak len v rovine duchovnej – srdce odovzdané Bohu.

My však dnes vidíme za všetkým zisk a to dokonca aj tak významné sviatky ako sú Vianoce či adventné obdobie – stali sa pre nás príležitosťou pre obohatenie sa. Honosnosť vianočných darov často nepozná mieru a z našich premrštených požiadaviek si mädlia ruky nie len obchodníci, ale aj diabol, ktorý horami drahých darov krásne odvrátil našu pozornosť od toho, čo je skutočne dôležité – od duchovného spoločenstva s narodeným Kristom a od duchovného spoločenstva členov rodiny navzájom.

Vidina zisku nás ťahá k hmotným veciam a otrockej službe, no vzďaľuje nás od skutočných priateľov či členov rodiny a najmä od Boha. Príležitosť niečo dostať nás ochudobňuje o ten pocit, ktorý sa zmocní človeka vtedy, ak niečo dobré urobí len tak – pre dobrý pocit – pre svoju či cudziu radosť.

Bude nám niečo chýbať, ak pre ľudí okolo nás urobíme niečo len tak - zadarmo a z lásky? Skúsme to ešte dnes a možno nás prekvapí ten hrejiví dotyk Božej ruky, ktorý pocítime keď na otázku "čo vám za to dám?" odpovieme "ďakujem, nič".Tento článok si môžete prečítať na webe ŠTEFAN KISS
https://www.stefankiss.sk

Tento článok nájdete na adrese:
https://www.stefankiss.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=183