ŠTEFAN KISS

Kto som?
Publikované: Streda, 01.09. 2010 - 00:00:00
Vec:
Človek si sám od seba takúto otázku asi nekladie. Veď každý o sebe vie ako sa volá a kde býva. Na otázku „kto som“ by sme totiž asi najčastejšie odpovedali udaním svojho mena alebo svojho povolania – som Ján Mrkvička, som učiteľ, som ... kto ešte? – spýtali by sme sa začudovane, ak by pýtajúci sa nebol spokojný s našimi doterajšími odpoveďami. Pritom je ale mnoho ďalších spôsobov ako sa kategorizovať, identifikovať – stotožniť s nejakou skupinou ľudí, svetonázorom či politickým myslením – som ľavičiar/pravičiar, som Slovák/Čech/Maďar, som evanjelik/katolík – a podobne. Spôsobov je naozaj veľa, ale ja si chcem teraz všimnúť tie posledné dva.

Mesiac september začal dňom Ústavy Slovenskej republiky. Raz sa mi jeden priateľ posťažoval, že mu k tomuto dňu chýba nejaká tradícia či zaužívaná činnosť. Povedal mi: „vieš ako to myslím. Na Vianoce si dávame darčeky, na Veľkú noc sa oblievame, na Silvestra otvárame šampanské. Ale čo by sme mali robiť 1. septembra? Sadnúť si do kresla a prečítať si ústavu?“. Bol to polovážny-položartovný povzdych, no jeho záver vyústil do skutočnosti, ktorá je neodškriepiteľná – totiž, že zrejme máloktorý Slovák dakedy držal v ruke alebo čítal Ústavu Slovenskej republiky. Poviete si: čo tam po ústave, to je politika. Možno áno. Ale ústava a jej venovaný deň sa nás nepýta iba na náš vzťah k legislatíve resp. ústavnému zákonu, ale pýta sa na náš vzťah k Slovensku ako takému. A čo odpovieme teraz?

Príliš často počúvam nespokojné reči mladých ľudí o tom, ako sme tu na Slovensku zaostalí, nemáme veľkomestá, nemáme metro, nemáme turistické zaujímavosti, nemáme more, nemáme nič. Len v Rakúsku, v Londýne, vo Frankfurte alebo USA je skutočný život. Berieme si do úst cudzie slová, dobré veci už nie sú dobré ale „kúl“, nechodíme do obchodov ale marketov a „šopov“, neposielame si úsmevy ale „smajlíky“. Obliekame sa podľa svetovej módy, stravujeme v americkom „megdonalde“ alebo čínskej reštaurácii, počúvame americkú hudbu, sledujeme mexické seriály a v našom živote je stále menej Slovenska. Možno aj preto nám na otázku „kto som“ nezíde na um identifikovať sa ako Slovák/Slovenka.

Pritom sa aj naše milé Slovensko má čím pochváliť. Máme bohatú históriu, krásnu prírodu a zaujímavú kultúru. Mnohí zahraniční návštevníci obdivujú bohatstvá našej krajiny, kultúry a národa. Mal som tú česť byť svedkom nadšenia, ktoré sa zmocnilo Američanov, Dánov či Nórov pri pohľade na naše Tatry, pri rozprávaní o neľahkej minulosti nášho národa alebo pri stretnutí so Slovákmi.  Náš vzťah k Slovensku závisí od toho, ako sa na naše rodné Slovensko pozeráme. Ak ním pohŕdame a túžobne hľadíme za jeho hranice, kde je – podľa našej mienky – všetko lepšie, nemôžeme ani pociťovať lásku k vlasti či hrdosť na ňu. To sa dá iba vtedy, ak na našej rodnej krajine  vidíme jej krásy, prednosti, kvality a zaujímavosti. Netvrdím, že je u nás všetko dokonalé, ale to nie je nikde. Ani tam, kde my zápory nevidíme. Mať pozitívny vzťah k rodnej vlasti však predpokladá aj jej spoznávanie.

A rovnako je to aj s našou príslušnosťou k viere či cirkvi. Aj tú by sme mali poznať, aby sme sa s ňou mohli stotožniť a identifikovať sa aj jej menom. Neraz sa stáva, že človek má len hmlistú predstavu o učení, viere či cirkvi, ku ktorej sa hlási. To však nie je chyba viery ani cirkvi ale len človeka samého. Spoznávanie toho, čím sa chceme prezentovať nás ochráni aj pred situáciami, v ktorých by sme sa z nevedomosti dopúšťali prehreškov, ktoré sú v rozpore s vierou a učením našej cirkvi.

Láska a poznávanie idú ruka v ruke. Presne ako medzi partnermi, ktorí z lásky trávia spolu veľa času, majú o seba navzájom vážny záujem a spoznávajú sa. Objavujú na sebe navzájom tie pekné a pozitívne veci, sú si vedomí aj negatív, ale nie sú každodenným predmetom ich pozornosti. Kiež by sme takto pristupovali aj k našej vlasti – ak sa nazývame a chceme nazývať Slovákmi – a k našej viere, ak sa nazývame či chceme nazývať evanjelikmi.

 Tento článok si môžete prečítať na webe ŠTEFAN KISS
https://www.stefankiss.sk

Tento článok nájdete na adrese:
https://www.stefankiss.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=144