ŠTEFAN KISS - Rytmus života
ŠTEFAN KISS

Rytmus života
Publikované: Utorok, 01.06. 2010 - 00:00:00
Vec:
Je jún a deti netrpezlivo čakajú koniec školského roka. Takisto učitelia a všetci, ktorí majú so školstvom niečo spoločné. A spolu s nimi drvivá väčšina obyvateľstva, ktorá sa teší ak už nie na peknú dovolenku tak aspoň na teplé dni, ktoré človeka prežiaria do špiku kosti a naplnia optimizmom a novou životnou energiou.

A predsa je stále dosť aj tých, ktorí s hrdosťou povedia, že nevedia čo je dovolenka. Sám som poznal mnoho takých, ktorí s nadšením líčili, že nemali deň voľna už toľko a toľko rokov. Neviem či je to len môj subjektívny pocit, ale vždy som za takými slovami cítil štipku hrdosti, ktorú akoby títo ľudia cítili na svoje pracovné vypätie. Takisto mi tam neraz zaznela neukojená túžba po ľutovaní alebo obdive. Samozrejme, človeka, ktorý už 4 alebo 5 rokov nemal deň voľna možno poľutovať. Ale je to naozaj nevyhnutné alebo si za to môže aj sám a chce žiť takýmto životom?

Hovorí sa, že cintoríny sú plné nenahraditeľných ľudí. Bez nikoho z nás sa svet neprestane točiť, nezanikne mesto a pre pár dňovú neprítomnosť neskrachuje podnik. Zato Boh nás stvoril ako ľudí, ktorých život sa odvíja v určitom cykle, ktorý zasa plynie v pravidelnom rytme. Striedajú sa v ňom dni práce a dni oddychu. Už na začiatku Biblie je to tak opísané ako jeden z najstarších zákonitostí života: 6 dní práce a jeden deň oddychu.

Je správne a zdravé, ak tento cyklus porušíme? Ak sa prepíname a pracujeme po všetky dni a to ako v zime tak aj v lete? Ak aj sami nemáme pocit únavy, nevyberie si daň za naše vypätie telo samo? Neodplatí nám našu nešetrnosť na tom najcitlivejšom čo máme – na zdraví či živote? Obávam sa že áno a život mi to neraz potvrdzuje, keď už nejeden môj známy, pracujúci vo dne-v noci klesol z ničoho-nič držiac sa za hruď. Potom je však spravidla už neskoro ľutovať a tĺcť si hlavu o múr nadávajúc na svoju hlúposť.

Prichádza leto a ponúka mnoho spôsobov pre oddych telu i duši. Využime to nie preto, aby sme sa na jeseň mohli pochváliť čo najlukratívnejšou dovolenkou. Využime to najmä pre prospech svojho tela a svojej duše. Je to prirodzený rytmus života, ktorý je potrebné zachovať. Nie je to ani lenivosť ani pôžitkárstvo. Veď najlepší príklad máme v samotnom Bohu, o ktorom Biblia píše, že na siedmy deň oddychoval. A je hádam každému jasné, že tieto slová sú obrazné a slúžia ako motivácia pre nás. Boh predsa nepotrebuje oddych ale my áno. Biblia nám už na svojom začiatku dáva nielen súhlas ale priam príkaz k oddychovaniu. Nie však nekonečnému a takému, ktoré nahrádza prácu ale k takému, ktoré prichádza ako odmena po vykonanej práci.

Takým je a má byť aj naša letná dovolenka, ktorá prichádza po celom roku práce, námahy a stresu. To inštinktívne cítia aj deti. Veď ony celý rok poctivo pracovali v škole, neuliali sa dobrovoľne ani raz a cítia, že oddych potrebujú. A zasa vidíme, že od detí sa môžeme kadečomu naučiť. Tak prijmime aj letný čas ako Boží dar k tomu, aby sme dopriali svojmu telu i duchu chvíľu oddychu v tom pravidelnom a nezmeniteľnom rytme života.Tento článok si môžete prečítať na webe ŠTEFAN KISS
https://www.stefankiss.sk

Tento článok nájdete na adrese:
https://www.stefankiss.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=138