ŠTEFAN KISS - Sme slabí konkurenti
ŠTEFAN KISS

Sme slabí konkurenti
Publikované: Streda, 01.04. 2009 - 00:00:00
Vec:
Pred dvadsiatimi rokmi prišlo do módy video. Samozrejme, nie v takej miere ako ho poznáme teraz. Ľudia nemali hneď doma kamery a nevyrábali si vlastné videofilmy na dovolenke. Boli to len prehrávače, ktoré dokázali prehrať podivne veľkú a ťažkú kazetu s filmom, ktorú sme dovtedy nevídali. Ani nebolo kde. Občas sa dajaká objavila v obchode alebo požičovni. Neskôr sa dal za „dobrú cenu“ získať aj videorekordér a človek si mohol nahrať film z televízie. Ale nahrať rodinnú oslavu? Na to bolo treba zavolať príslušného videomagnáta, disponujúceho videokamerou a v ideálnom prípade aj nejakou tou strihacou a dabovacou technikou. Ale šlo to a každý zatúžil mať svoje spomienky uschované na veky. Vraj raz budeme na dôchodku svojim deťom ukazovať, ako sme vyzerali za mlada.

No prešlo sotva 20 rokov a ukazuje sa, že životnosť pások je obmedzená. Je veľmi otázne, či vydržia do našej penzie. Veď nedávno som námatkovo vzal jednu z nich a už teraz bola kvalita obrazu poznateľne nižšia. A to sa veru do dôchodku ešte nechystám. Rozhodol som sa preto vo voľnom čase staré videokazety digitalizovať a vyrobiť z nich DVD. Aká je však životnosť DVD-čiek? To dnes nevie nikto s určitosťou povedať a tak možno už o 10 rokov budem nahrávky, ktoré potom budú ešte vzácnejšie, kopírovať na iné médium.

Pri tejto príležitosti som si uvedomil, že videokazety a DVD-čka zďaleka nie sú jediné veci, ktoré majú svoju životnosť. Tak ako sa opotrebujú ony, opotrebujú sa naše elektrospotrebiče, ojazdia sa autá, zošedivejú, dokonca aj naše stavby, na prach sa rozsypú aj honosné hrady a keď to takto preberieme rad za radom, zistíme, že nieto vlastne na tomto svete ničoho, čo by ostalo naveky, čo by malo schopnosť regenerácie, čo by nás prežilo. Je to preto, lebo všetko naše dielo je umelé – neživé.

Akí slabí konkurenti sme Bohu, ktorého dielo trvá veky a neničí sa ale naopak, vyvíja a vzmáha. Darmo si človek myslí, akým geniálnym tvorcom je. Darmo si namýšľa, že vytvára diela, ktoré niečo znamenajú. V porovnaní s Božím dielom je akýkoľvek gigantický ľudský výtvor malý a neschopný. To, čo stvoril Boh, by si zaslúžilo oveľa viac našej úcty, obdivu a láskyplného prístupu. A to nehovorím o tvorcovi samom. On by mal byť náležite prvým objektom našej úcty a vďačnosti. Veď „z Jeho milosti sme, hýbeme sa a trváme“.

Veľmi živo si spomínam na jednu filmovú scénu z Titanicu, kde v jednom okamihu bolo vidno plávajúcu loď a ryby, plávajúce vedľa nej. Spomínam si, že hneď vtedy mi zišla na um myšlienka, že hľa, Božie dielo súťaží s ľudským. V jednej vode plávajú vedľa seba tie Božie ryby a ten ľudský gigant. Kto vyhral?Tento článok si môžete prečítať na webe ŠTEFAN KISS
https://www.stefankiss.sk

Tento článok nájdete na adrese:
https://www.stefankiss.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=109