ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (47)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 202 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je pondelok, 22. októbra 2018 00:07

Meniny má:
na Slovensku - Sergej
v Čechách - Sabina
vo Fínsku - Anita Anitta Anja Anniina
vo Francúzsku - Elodie Salomé Sara
v Maďarsku - Előd
v Nemecku - Cordula Corinna Salome Kordula Ingobert Blandina
v Poľsku - Filipa Korduli
v Španielsku - Salomé
vo Švédsku - Marika Marita
v Taliansku - Salomé

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Anglické texty
·   Mississippi[ 2835 čitateľov ]
·   Thank you for the music[ 2753 čitateľov ]
·   The winner takes it all[ 2686 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 10 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Vzkriesenie


Autor: admin - Nedea, 23.03. 2008 - 02:06:54
1Korintským 15,1-9

  "Pripomínam vám, bratia, evanjelium, ktoré som vám zvestoval, ktoré ste aj prijali, aj zotrvávate v ňom, i spasenia dochádzate z neho, keď ho zachovávate tak, ako som vám ho zvestoval, leda ste nadarmo uverili. Odovzdal som vám totiž predovšetkým, čo som aj sám prijal, že Kristus umrel pre naše hriechy podľa Písem a bol pochovaný a v tretí deň bol vzkriesený podľa Písem, i ukázal sa Kéfasovi, potom dvanástim, potom zjavil sa naraz viac ako päťsto bratom, z ktorých väčšina žije až dosiaľ, niektorí však umreli. Potom ukázal sa Jakubovi, potom všetkým apoštolom a zo všetkých poslednému - ako nedochodčaťu - ukázal sa aj mne. Veď ja som najmenší z apoštolov, ani nie hoden menovať sa apoštolom, pretože som prenasledoval cirkev Božiu." (1 Korintským 15, 1-9)

Bratia a sestry v Pánu!

  Pred dvoma dňami umrel náš Pán. Bol umučený, ukrižovaný. Oplakali sme Ho a pochovali spolu s Jeho známimi, ktorí tiež trúchlili za Ním. A zavládol smútok a beznádej. Veď všetci verili, že sa stane kráľom, všetci čakali, že ich zachráni. A zrazu bol všetkému koniec. Kristus bol mrtvy a pochovaný.

  Každý z nás už iste zažil smrť človeka vo svojom okolí. Poznáme ten žiaľ, poznáme tie pocity. Ideme na pohreb, rozlúčime sa naposledy s našim blízkym a plní smútku vraciame sa domov. Ako by sme sa asi cítili, keby sme sa po dvoch-troch dňoch dozvedeli, že náš známy vstal z hrobu, že žije? Bolo by to neuveriteľné, žiadali by sme dôkazy, chceli by sme ho vidieť.

  Presne toto sa stalo pred takmer 2000 rokmi. Počuli sme to v oltárnom evanjeliu. Ženy, idúce ráno k hrobu počujú: "Nebojte sa, vstal, niet Ho tu." Nuž nečudo, preľakli sa, ušli, nechceli tomu veriť. Bolo to niečo nepredstaviteľné. Že by naozaj žil? Nechcel veriť ani Peter, ani učeníci, ani Tomáš.

  Prví Kresťania to mali ťažké, pretože naozaj nemohli uveriť vo vzkrieseného Ježiša. Pán Ježiš to vedel, preto považoval za dobré a potrebné ukázať sa ľuďom a podať tak dôkaz. Dnes sa Pán Ježiš svetu telesne nezjavuje. My dnes však máme evanjeliá a máme mnoho svedectiev. Hľa, aj o to sa Pán postaral. On vedel, že by sa ľudstvu aj po rokoch ťažko verilo v niečo tak nezvyčajné, preto sa postaral, aby sme my dnes - po dvoch tisícročiach - mali o tom tiež záznam a dôkaz. A tak môžeme aj my dnes vyhlásiť: "Kristus žije. Vstal, niet Ho viac v hrobe." Bratia, nebojme sa, ale radujme.

  Náš život je preplnený rozličnými starosťami, radosťami i povinnosťami. Náš vzťah k Pánu Bohu je výsostne duchovný, preto sa nám neraz stáva, že pozabudneme na Pána, že Mu venujeme málo svojej pozornosti. Žiaľ, stáva sa to aj na sviatky, kedy je človek tak zavalený prípravami, pečením, varením, že výsledky svojej práce nestihne ani vychutnať a len-len stihne sviatočnú kázeň. Aj o tomto Biblia vie a práve preto nám dnes znejú slová Pavlove: "Pripomínam vám, bratia, evanjelium, ktoré som vám zvestoval, ktoré ste aj prijali, aj zotrvávate v ňom, i spasenia dochádzate z neho, keď ho zachovávate tak, ako som vám ho zvestoval."

  Pavel nám pripomína evanjelium. Pripomína nám ho tak, ako korintským Kresťanom. Oni ho tiež poznali, veď ho i prijali, i zotrvávali v ňom, ale Pavel im ho predsa pripomína. Možno má pocit, že málo vychutnávajú jeho ústrednú zvesť. Pre Pavla totiž nie sú dôležité evanjeliové príbehy a podobenstvá. Nie to je podstata evanjelia. Pavel vidí podstatu evanjelia v niečom inom. On túto podstatu vyslovuje jednou vetou: "Odovzdal som vám totiž predovšetkým, čo som aj sám prijal, že Kristus umrel pre naše hriechy podľa Písem a bol pochovaný a v tretí deň bol vzkriesený podľa Písem,"

  To je tá zvesť, to je to posolstvo. Kristus umrel za nás. To sme si pripomenuli v piatok. No tým to nekončí. On aj vstal. A zase len kvôli nám. Týmto definitívne ukázal svetu i diablovi, že Boh je Pánom, že On je víťaz. Má moc nad smrťou. To je úžasná správa. Veď človek neraz pociťuje strach, že smrťou sa všetko končí. "Žijem, pracujem, rastiem, vyvíjam sa a zrazu príde smrť, zomriem a je po všetkom?" Je to pochopiteľné. Veď my - ľudia - sme zvyknutí na to, že tmavý temný hrob vezme každého ale nikoho nevráti. Sme zvyknutí na to, že do ríše mrtvych idú všetci, ale nikto sa nevráti. Je to ako v Dobšinského rozprávkach, kde do zakliatej krajiny putuje nejeden rytier, no žiadny sa nevráti. Všetci to vedia a boja sa. No zrazu príde mladý udatný princ, ktorý ide, zabije draka a ako prvý a jediný sa z obávaného miesta vráti. A tu znie tá správa. Ježiš Kristus je takýmto princom - osloboditeľom. On šiel, porazil smrť a ako prvý sa vrátil. A tak máme aj my nádej, že sa vrátime, aj ty, brat, sestra, máš nádej, že budeš žiť ako Kristus. Nie, nebude po všetkom, pretože Boh, ktorému veríš a ktorému slúžiš je taký mocný, že vládne aj smrti. A On ťa vzkriesi. Vzkriesi tak, ako vzkriesil svojho milého Syna. 

  Keby Pán Boh iba oznámil svetu: "Vzkriesim vás", verili by sme? Bolo by to ťažké. No Pán Boh nám to práve preto sám predviedol: "Pozrite, tak ako som vzkriesil Ježiša, vzkriesim aj vás". V ňom máme my, ľudia, dôkaz. Je tomu ťažko veriť? Aj prvým učeníkom bolo ťažko veriť a predsa sa stalo. A Pavel nám prináša o tom dôkazy a napokon pripája aj svoje vlastné svedectvo: "i ukázal sa Kéfasovi, potom dvanástim, potom zjavil sa naraz viac ako päťsto bratom, z ktorých väčšina žije až dosiaľ, niektorí však umreli. Potom ukázal sa Jakubovi, potom všetkým apoštolom a zo všetkých poslednému - ako nedochodčaťu - ukázal sa aj mne." Keby sme my boli svedkami vzkriesenia Ježišovho a naše okolie by mu neverilo, snažili by sme sa vlastným svedectvom dokázať Jeho vzkriesenie. Teraz je situácia opačná. Pavel sa to snaží dosvedčiť nám, aby sme aj my verili.

  No napokon je tu ešte posledná vec. Apoštol v poslednom verši svojho svedectva píše: "Veď ja som najmenší z apoštolov, ani nie hoden menovať sa apoštolom, pretože som prenasledoval cirkev Božiu." Pavel sa považuje za najmenšieho, a má pocit, že si ani nezaslúži tú Božiu milosť, že sa mu Pán zjavil a že mu tiež ponúka vzkriesenie. Ako je to s nami? Zaslúžime si to? Bolo by asi málo takých, ktorí by si trúfli pochváliť sa, že áno. Človek si takúto milosť nezaslúži. A predsa ju dostáva. Aj tu vidíme veľkosť Božej lásky. Veď Pavel naozaj prenasledoval cirkev a jeho príbeh poznáme všetci. A on dostáva tú Božiu milosť.

  Rovnako aj my. Aj nám sa totiž Kristus zjavuje v Písme i v živote, ak naňho upierame svoj duchovný pohľad, aj pre nás umrel, aj pre nás vstal z mrtvych, aj nám ponúka vzkriesenie a spasenie. Bratia a sestry, nebojme sa, ale radujme sa z toho a piesňou i modlitbou ďakujme za to Pánovi.

Amen


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Kázne

Zasľúbenia Novej zmluvy
Evanjelium v Starej zmluve
Zákon v Novej zmluve
Suma evanjelia
Milujúci manžel
Optický klam
Stretnutie s Bohom
Pamiatka zosnulých

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasov: 6

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.08 sekúnd