ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (47)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 202 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je štvrtok, 15. novembra 2018 10:15

Meniny má:
na Slovensku - Leopold
v Čechách - Leopold
vo Fínsku - Janika Janina Janita
vo Francúzsku - Albert Arthur Léopold Malo Victoire
v Maďarsku - Albert Lipót
v Nemecku - Leopold Albert
v Poľsku - Alberta Leopolda
v Španielsku - Alberto Leopoldo
vo Švédsku - Katja Nadja
v Taliansku - Alberto

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Nemecké texty
·   Du bist das größte Wunder[ 2343 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 15 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Bláznivé počasie


Autor: admin - Streda, 19.03. 2008 - 13:40:34
jún 2007

Všimli ste si aké je v týchto časoch bláznivé nestále a nespoľahlivé počasie? V zime nie je žiaden problém: určite sa treba teplo obliecť, lebo či už sneží alebo nie, teplo nie je. No čo teraz???

Kalendár ohlasuje koniec jari a príchod leta. Napriek tomu sa naň vôbec nedá spoľahnúť. v jeden deň je horúco a vyzliekame sa do plaviek, na druhý deň už treba zo skrine vybrať kabát, lebo sa prudko ochladilo a je nám zima. V takom bláznivom počasí sa ani nemožno diviť, že sme chorí, že sa šíria rôzne infekcie a že u lekárov sú plné čakárne.

Predsa len by však mohlo byť to počasie aspoň trochu spoľahlivejšie – povieme si neraz. Veď ako sa potom v ňom dá vyznať? – a nostalgicky zaspomíname, ako sme kedysi v zime vyvádzali na sánkach a celé leto sa bez problémov kúpali v riekach.

No ja sa tomu počasiu ani nečudujem. Je presne ako my. Aj my podliehame náladám snáď tak ako nikdy predtým. Pomaly ale isto strácame zábrany, vytráca sa z nás slušnosť a diplomacia, strácame ohľad na ľudí okolo seba a za stredobod všetkého považujeme len seba. Ako to vyzerá v praxi? Tak, že v jeden deň prídeme na pracovisko, usmejeme sa na svojich podriadených, zavtipkujeme a ponúkneme spoločnú rannú kávičku. Na druhý deň prídeme do tej istej práce, nájdeme tých istých ľudí sedieť pri káve a rozčúlime sa, že strácajú čas a nič nerobia. alebo: V jeden deň prídeme domov z práce a deti, ktoré sa nám vrhnú okolo krku s láskou objímeme, zdvihneme dovysoka a zatočíme sa s nimi. Na druhý deň však tie isté deti okríkneme že sú hlučné, že sa majú pekne hrať alebo si písať domáce úlohy. A podobne sa správame k životným partnerom, spolupracovníkom, rodinám, priateľom či iným ľuďom okolo seba. Svoje konanie ospravedlňujeme svojou pracovnou vyťaženosťou, nervozitou, nedostatkom pokoja a podobne. Je to však na mieste? Je ich problém, že sme nervózni a nedokážeme si svoj čas zorganizovať tak aby sme si po práci, ktorá nás zaťažuje, odpočinuli?

No to ešte stále nie je to najhoršie. To sa aspoň schovávame za čiastočné – dalo by sa povedať prechodné – stavy podráždenosti a vyčerpania. Dnes je však moderné ešte niečo iné: vulgárnosť a drzosť nazývať úprimnosťou a otvorenosťou, ponižovanie iných oprávnenou kritikou, slušnosť a diplomaciu za falošnosť a pretvárku. a to už nie sú príčiny, z ktorých sa cez víkend vyspíme! to sú postoje, ktoré ak si osvojíme, robia z nás veľmi nepríjemných partnerov do života či do práce, pretože si doslova robíme čo chceme a zabaľujeme to do mét, nazývaných honosnými slovami. Ten, kto je voči nám slušný je zrazu falošný a ten, kto nám vynadá je drzý a hlúpy. Ak však niekomu vynadáme my, sme otvorení a úprimní. Je to správne? Kam sa podela slušnosť a ohľad na iných?

Sme presne ako to počasie. Ako sa nedá vyznať v ňom – a vadí nám to – tak sa nedá vyznať často ani v nás. A to tiež mnohým vadí. A vadí to aj nám samým, keď sa to otočí proti nám a zamotáme sa do kolobehu emocionálnych výbuchov, hádok a konfliktov, ktoré možno spôsobila práve naša nečitateľná povaha a naše nepredvídateľné a nestále správanie.

Máme teda právo kritizovať počasie? Boh po stvorení sveta dal zem do našich rúk a ona – vrátane počasia – vyzerá presne ako my. Ak teda chceme zmeniť svet, musíme zmeniť najprv seba. Ak budeme mať väčšiu úctu voči ľuďom okolo, budeme mať väčšiu úctu aj voči svetu a prírode, čo bude mať za následok, že sa ku každému a ku všetkému budeme správať inak. A to sa nevyhnutne prejaví na živote našich blízkych, ale aj na živote našom.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Som hrdý, že som evanjelik
Čoho je viac
Kedy budú Vianoce
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Priateľ ako dar
Aké máme vzory
Bohaté plány

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.07 sekúnd