ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (49)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 204 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je štvrtok, 21. februára 2019 13:48

Meniny má:
na Slovensku - Eleonóra
v Čechách - Lenka
vo Fínsku - Keijo
vo Francúzsku - Damien
v Maďarsku - Eleonóra
v Nemecku - Petrus Germanus Pippin
v Poľsku - Roberta Eleonory
v Španielsku - Irene Pedro Damián
vo Švédsku - Hilding Hulda
v Taliansku - Pier Damiani

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Aloe vera
·   Aloe Vera First a Gelly[ 8023 čitateľov ]
·   Prvá skúška[ 4151 čitateľov ]
·   Prečo aloe a Forever?[ 4603 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 112 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Pokrstení v meno Božie


Autor: admin - Utorok, 18.03. 2008 - 11:30:53

Matúš 28, 18-19  „Ježiš pristúpil k nim a povedal im: Daná je mi všetka moc na nebi a na zemi. Choďte teda, čiňte mi učeníkmi všetky národy, krstiac ich v meno Otca i Syna i Ducha Svätého.“ (Matúš 28, 18-19)

bratia a sestry  v Pánu!

  Slová, ktoré sme práve počuli z úst Ježiša Krista nám pripomínajú sviatosť krstu svätého. Áno, práve tam ony vždy zaznievajú. Pri krstiteľnici, nad hlávkou dieťatka. Tento dojímavý obraz si v mysli vždy automaticky vybavíme, keď počujeme slovo „krst“ a keď počujeme slová, ktoré ho ustanovujú – naše dnešné slová Ježiša Krista. Väčšinou tým dieťatkom v našej predstave je niekto z nášho okolia, alebo si predstavíme dieťatko ako také. No musíme si uvedomiť, že slová, ktoré sme práve počuli zaznievajú nie len pri krste tých druhých, ale sú spojené aj s našim vlastným krstom. Aj na začiatku nášho duchovného života tieto slová zneli, aj s našim duchovným narodením sú pevne spojené. Preto dnes počujme a vnímajme tieto slová ako také, ktoré sa dotýkajú nás – našej viery – nášho duchovného života – nášho krstu.

  Všimnime si, že v poverení, ktoré Ježiš svojim učeníkom dáva sú dva zaujímavé momenty. Tým prvým je príkaz krstiť v „meno Boha“. Ježiš tu nehovorí „v mene Boha“. Hovorí „v meno Boha“ a to nie je to isté.

  Človek často vystupuje, hovorí alebo koná v niečom mene. Napríklad naši štátni predstavitelia. Keď idú na zahraničnú cestu, vystupujú v mene Slovenskej republiky – v mene Slovákov. To znamená, že to, čo oni robia a hovoria nehovoria sami za seba, ale robia to ako keby to robili Slováci. Keď niekto ide zastupovať riaditeľa firmy či školy, nevystupuje on sám, ale to čo robí, ako keby robil riaditeľ sám. Práve preto nie je jedno, kto riaditeľa zastupuje. Musí to byť človek, ktorý naozaj bude konať v mene svojho šéfa. Presne tak je to aj v cirkvi. Na začiatok služieb Božích počujeme z úst kňaza: „V mene Boha Otca i Syna i Ducha Svätého“. To znamená, že kňaz začína hovoriť v mene Boha. To, čo budeme počas služieb Božích od neho počuť nám nehovorí on ako súkromná osoba, ale hovorí nám to Boh, v ktorého mene kňaz koná. Keď nám kňaz odpúšťa hriechy, nerobí to on, ale robí to jeho ústami Boh, lebo kňaz len koná v mene Boha. To isté napríklad pri sobášoch. Aj tu kňaz požehnáva manželov v mene Boha. Robí to, čo by na jeho mieste robil Boh – požehnáva namiesto Boha – požehnáva v mene Boha. A tak vlastne požehnáva Boh sám.

  Ale pri krste to nie je tak. Ježiš nehovorí o krste ako o akte, ktorý má kňaz či apoštol konať v mene Boha. Nejde tu len o obyčajné zastúpenie. Ide o niečo viac. Ježiš hovorí, že máme krstiť a byť pokrstení „v meno Boha“. A to je rozdiel. Ak však chceme týmto slovám porozumieť, musíme si spomenúť na iné Ježišovo vyjadrenie. Pán Ježiš v evanjeliu Jánovom 14, 20 hovorí: „vy ste vo mne ako ja som vo vás“. A zase v 15 kapitole sa prirovnáva k vínnemu kmeňu, do ktorého musíme byť všetci zaštepení a v Ňom ostať, ak chceme priniesť dobré ovocie. Práve toto je význam slov „krstiť v meno Boha“. Znamená to vlastne vložiť človeka do Božej moci, odovzdať ho do Božích rúk.

  Pod pojmom „Božie meno“ si v Biblii nemožno predstaviť len zhluk písmen „Boh – Hospodin – Jahve“, ktoré by Boha nejako označovali a pomenúvali. Pod pojmom „Božie meno“ treba rozumieť Boha ako takého. Keď čítame „oslavujem Tvoje meno“ (Ž 145), „Aké je slávne Tvoje meno“ (Ž 8), „milujem Tvoje meno“ (Ž 119, 132), „verím v meno“ (Skutky 3, 16), „Tvoje meno uzdravilo“ (Skutky 3, 16) hneď vidíme, že Božie meno koná, Božie meno je predmetom našej viery i lásky, Božie meno je predmetom našej oslavy. To Božie meno je On sám. On koná, On je oslávený, v Neho veríme, Jeho milujeme. A tak keď máme byť aj my súčasťou Boha, ak má byť On v nás a my v Ňom, stávame sa vlastne súčasťou Jeho mena – Jeho samého. Sme vložení do tohto mena – do Neho samého, sme pokrstení (vložení – zaštepení) do tohto mena – do Neho samého. Práve to je zmysel Ježišových slov.

  Toto sa udialo aj pri nás. Aj my sme boli do Božieho mena vložení a doň pokrstení. Aj my sme sa stali súčasťou vínneho kmeňa, ktorým je Ježiš Kristus. Aj pri nás sa naplnili slová Pána Ježiša o tom, že bude v nás a my v Ňom.

  Keď si už naplno uvedomujeme túto skutočnosť, musíme si byť vedomí aj toho, v ktoré meno sme to vlastne boli pokrstení. Kto je tým Bohom, ktorý má byť našou súčasťou? Na túto otázku nám odpovedá druhá časť Ježišových slov a je to práve ten druhý zaujímavý moment, ktorý si môžeme všimnúť. Ježiš nám totiž sám toho Boha, v ktorého máme byť pokrstení predstavuje ako otca, Syna i Ducha Svätého. Hovorí tu o trojjedinom Bohu.

  Našim Bohom teda nie je iba Boh Otec alebo Ježiš Kristus, ako to o sebe niektorí kresťania tvrdia. Našim Bohom je Boh Otec, ktorý nás stvoril, dal nám život, dáva nám zdravie a všetko to čo k životu potrebujeme. On sa o nás stará a vedie nás cestou života v našej časnosti. Našim Bohom je však aj Ježiš Kristus – Boh Syn, ktorý nám zasa vydobil večný život. Práve vďaka Nemu sa Božia starostlivosť o nás neskončí našou smrťou, ale bude pokračovať ďalej. Tak ako nám Otec dal život časný, dáva nám Syn život večný. Svojou vlastnou smrťou sa pričinil o to, aby sme tento život mali. A našim Bohom je aj Boh Duch Svätý, ktorý v nás zasa pôsobí, aby sme všetko toto dokázali prijímať. On sa stará o to, aby sme vo svojom živote neboli len chodiace telá, žijúce a mechanicky pracujúce bytosti, ktoré žijú a čakajú čo s nimi bude. Duch Svätý nám dáva duchovný a duševný rast. Práve vďaka Nemu máme vieru, lásku, nádej, vďaka Nemu sa stretávame, vďaka Nemu duchovne rastieme a meníme sa z nekultivovaných biologických tvorov na ľudí, ktorí sú stvorení na obraz Boží.

  Buďme si teda vedomí toho, že tento trojjediný Boh je našim Bohom a že On nám dáva všetko to, čo tu bolo spomenuté a ešte mnoho-mnoho viac. Práve tento Boh chce byť v nás a my zasa smieme byť v ňom. To je pre nás veľká česť, pocta, šanca. Buďme si jej teda vedomí, buďme na ňu hrdí a buďme za ňu vďační.

Amen.

 


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Kázne

Čo nám je sväté?
Vieromer
Zasľúbenia Novej zmluvy
Evanjelium v Starej zmluve
Zákon v Novej zmluve
Suma evanjelia
Milujúci manžel
Optický klam

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.06 sekúnd