ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (47)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 202 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je streda, 12. decembra 2018 07:31

Meniny má:
na Slovensku - Otília
v Čechách - Simona
vo Fínsku - Tuovi
vo Francúzsku - Chantal
v Maďarsku - Gabriella
v Nemecku - Johanna Vizelin Hartmann Dietrich
v Poľsku - Dagmary Aleksandry
v Španielsku - Chantal Guadalupe
vo Švédsku - Alexander Alex
v Taliansku - Corrado

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Príbehy zo života
·   Rastík začal nový školský rok[ 2989 čitateľov ]
·   Grazie Danka[ 2713 čitateľov ]
·   Lavica pre Rastíka[ 2636 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 10 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Tá dnešná mládež


Autor: admin - Streda, 19.03. 2008 - 13:22:38
jún 2006

„Vyuč ma, Hospodine, svojej ceste: nech chodím v Tvojej pravde; na to mi sústreď myseľ, aby som sa bál Tvojho mena.“ (Ž 86,11)

Za mojich detských rokov neboli učiteľky prvých ročníkov ZDŠ veľmi nadšené, ak dieťa – nádejný prváčik – poznalo písmenká, vedelo trocha počítať alebo náhodou trochu písať. V škôlkach sa mali deti iba hrať, prípadne memorovať básničky a pesničky. Písmenká boli výsadou prvého ročníka. Dnes je to inak. Deti sa už v škôlke učia poznávať písmenká, počítať do 20 (vrátane sčitovania a odčitovania) a dokonca začínajú aj s výukou cudzích jazykov. Skrátka, postupne klesá vek, v ktorom sa deti začínajú vzdelávať.

Aj v iných oblastiach života sa stále viac pamätá na deti. Detské kútiky nájdeme v obchodoch, na poštách, v bankách aj v reštauráciách. Je dnes pomaly ale isto samozrejmým, že vo verejnom prostredí treba pamätať aj na deti, čo v minulosti také samozrejmé nebolo. Dôkazom sú mnohé mestské výstavby, ktoré nemysleli ani len na mamičky s kočíkmi, nie ešte na väčšie deti – túžiace po hre.

Deti sa teda stále viac dostávajú do poľa záujmu našej spoločnosti a tá sa snaží urobiť maximum pre ich dobrý zdravotný, psychický i vedomostný vývoj. Je zaujímavé, že sa pri tom všetkom nepomyslí na vývoj duchovný. Kým jazyky sa majú naše deti učiť už v škôlke, o otázkach viery povieme, že na to majú čas. Kým o všetkých ostatných – vedomostných i motorických - zručnostiach tvrdíme, že s nimi treba začať čo najskôr, o schopnostiach duchovných si myslíme, že to treba nechať na dospelosť dieťaťa.

Je to smutné, ale s takýmto myslením sa stretáme aj v našich rodinách a zboroch. Duchovné vzdelávanie sa odloží, alebo ak sa aj neodloží, tak sa mu popri iných krúžkoch, predmetoch, olympiádach a doučovacích stretnutiach venuje minimálna pozornosť. To však automaticky prináša svoje ovocie: mladí ľudia nemajú úctu k Pánu Bohu a k cirkvi a nevyhľadávajú nadovšetko pravdu tak, ako sme to robili kedysi my, a čakáme aj od nich.

Čudujeme sa? Veď aj autor žalmu prosí Hospodina, aby ho vyučil správnej ceste života, ktorou je Božia cesta. Keďže Boh je cesta i pravda, len človek, vyučený v Bohu, môže spoznať a obľúbiť si pravdu, i Boha samého. Inak to nejde. Naši predkovia to dobre vedeli, preto vyučovanie v Bohu bolo na prvom mieste. až potom sa deti učili čítať a písať.

Ak sa teda pohoršujeme nad stavom dnešnej generácie, treba nám pouvažovať nad tým, či sme našim deťom dali všetko čo sme mali dať a či sme im popri mnohých zbytočnostiach nezabudli dať dačo, čo im teraz veľmi chýba. Je neskoro plakať nad rozliatym mliekom, ale aj uvedomením si svojej chyby a pokusom napraviť ju aspoň pri tých najmenších, ktorých okolo seba máme, môžeme ukázať, že sme spoznali pravé hodnoty života a túžime, aby ich generácia, ktorá sa dnes začína iba učiť čítať a písať, našim pričinením spoznala tiež.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Som hrdý, že som evanjelik
Čoho je viac
Kedy budú Vianoce
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Priateľ ako dar
Aké máme vzory
Bohaté plány

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.08 sekúnd