ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (47)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 202 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je streda, 14. novembra 2018 04:37

Meniny má:
na Slovensku - Irma
v Čechách - Sáva
vo Fínsku - Iiris
vo Francúzsku - Sidoine
v Maďarsku - Aliz
v Nemecku - Alberich Sidonius Bernhard
v Poľsku - Rogera Serafiny
v Španielsku - Teodoto Clemente
vo Švédsku - Emil Mildred
v Taliansku - Clementino

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Anglické texty
·   Mississippi[ 2863 čitateľov ]
·   Thank you for the music[ 2773 čitateľov ]
·   The winner takes it all[ 2705 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 14 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Bláznivý mesiac


Autor: admin - Streda, 19.03. 2008 - 13:18:33
apríl 2006

O bláznivosti mesiaca apríl netreba veľa hovoriť. Je tým povestný už celé roky. Veď už len hneď prvý deň – 1. apríl. Aj človek, ktorý obyčajne na kanadské žartíky nemá náladu si nejaký dovolí, alebo si aspoň dáva pozor. Premenlivé počasie a rôzne prejavy radosti zo života, ktoré automaticky prichádzajú na nás spolu s jarou, dávajú onému prívlastku apríla za pravdu.

No keď hovorím o bláznivosti, nedá mi nepoložiť si otázku, čo je vlastne bláznivé a čo nie? Rozmýšľali ste už niekedy nad tým? Je možné bláznovstvo a rozumnosť nejako definovať? V spoločnosti často vzniká dojem, že bláznivý je ten, kto je nadmerne veselý, odviazaný až nespútaný. Takisto sa to hovorí o ľuďoch nezodpovedných a ľahkovážnych. Často to zaznieva aj na adresu ľudí dezorientovaných, hľadajúcich a snažiacich sa zorientovať v živote alebo v sebe. A napokon, počujeme to aj o tých, ktorí sú zúfalí a bezmocní, a práve z tohto dôvodu konajú a hovoria veci, ktoré nám bláznivé pripadajú. Naopak ten, kto je vážny, cieľavedomý, zodpovedný a jasne zorientovaný vo všetkom sa nazýva rozumným.

Neviem ale, či je to možné takto jednoznačne povedať. Ľudstvo sa uchýlilo k takejto kategorizácii, pretože – podľa mňa – si nevie rady s tými, ktorí sa vymykajú jej ideálu. Všimnite si, že každá doba má svoj ideál. A nie jeden. v dobách chudoby bol ideálom života človek bohatý, vo chvíľach útlaku zasa človek šľachetný a spravodlivý, raz je ideálom krásy štíhlosť, inokedy zasa jemná moletnosť, potom zasa veselosť a bezstarostnosť. aj dnes nám médiá servírujú mnoho ideálov. Každý moderátor na obrazovke musí byť usmiaty, spontánny a nesmie mať žiadne starosti. Každá miss musí byť štíhla a krásna, a každá „celebrita“ musí prezentovať ako zvláda život „ľavou zadnou“. starosti, problémy a tiene na duši aj na tele tu síce sú a cíti ich úplne každý, ale „nenosia sa“. A takto existujú nie len ideály krásy a vzhľadu, ale aj práce a životného štýlu. Dnes je ideálnym zamestnancom ten, kto je ochotný robiť od rána do večera, nepýta veľa, neodvráva, všetko urobí a je na slovo poslušný. Kto sa tak správa, je rozumný. Vie, že to má byť tak a inak to nie je dobré.

Takto by sa dalo hovoriť o mnohých mnohých ďalších ideáloch, ktoré naša spoločnosť má. Netvrdím, že by sa nám páčili a súhlasili by sme s nimi, ale sú. A stávajú sa normou. Kto koná podľa nich, je rozumný. Kto nie, je bláznivý.

Ibaže je tu jeden problém. Je tu niekto, koho naše ideály a normy vôbec nezaujímajú. Je to boh. On jasne vidí, že naše normy a ideály nehovoria nič o skutočnom živote. Vidí, že si zakladáme na múdrosti, ktorá je veľmi chabá a neporovnateľná s dokonalou múdrosťou, ktorou je On sám. Práve preto sa v Biblii píše: Keďže svet (vlastnou) múdrosťou nepoznal Boha v Jeho múdrosti, zaľúbilo sa Bohu spasiť veriacich bláznovstvom kázania (o Kristovi).“ (1K 1,21)

Veci Božie sa vymykajú nášmu chápaniu. Sú nad naše možnosti. A to je prirodzené. Veď Boh nie je vôbec s nami porovnateľný a preto Ho ani rozumom nemôžeme pochopiť. Ale dá sa to inak. Ak sa dokážeme naladiť na takú frekvenciu, na akej vysiela Boh, dokážeme Ho pochopiť. Je to ako s rádiom. Nič si nevypočujeme, ak vysielač i prijímač nie sú naladené na rovnakú vlnovú dĺžku. Boh je Duch. Musíme preto k Nemu takisto pristupovať na úrovni duchovnej. Aj o tom Biblia hovorí: „Prirodzený človek, pravda, neprijíma veci Ducha Božieho, lebo sú mu bláznovstvom, a nemôže ich poznať, pretože ich duchovne treba posudzovať.“ (1K 2,14)

Komické je, ako to ľudia nedokážu pochopiť a stále znovu a znovu spoliehajú len na svoj rozum. Čudujeme sa potom, že naráža kosa na kameň? Že nám veci Božie ostávajú skryté? Že Ho nemôžeme chápať? A to pri tom stále hovoríme, akí sme rozumní. A Boh sa nám smeje. Svojou duchovnou identitou, ktorá je tak blízko a predsa tak ďaleko sa stáva prístupný ľuďom možno jednoduchým a obyčajným, ale vyspelým duchom. A naopak, ostáva skrytý pred mudrcmi a inteligentmi. Čítame o tom: „Lebo múdrosť tohto sveta je bláznovstvom pred Bohom. Veď je napísané: On chytá múdrych v ich chytráctve.“ (1K 3,19)

Tak ešte stále tvrdíme, že sme múdri? Ja si myslím, že sme všetci blázniví. A nie len v apríli ale celý rok, ba mnohí dokonca aj celý život.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Som hrdý, že som evanjelik
Čoho je viac
Kedy budú Vianoce
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Priateľ ako dar
Aké máme vzory
Bohaté plány

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.14 sekúnd