ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (47)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 202 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je nedeľa, 18. novembra 2018 05:43

Meniny má:
na Slovensku - Eugen
v Čechách - Romana
vo Fínsku - Jousia Tenho
vo Francúzsku - Aude
v Maďarsku - Jenö
v Nemecku - Odo
v Poľsku - Romana Klaudyny
v Španielsku - Aurelio
vo Švédsku - Pierre Percy
v Taliansku - Carolina

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Zamyslenia
·   Som hrdý, že som evanjelik[ 630 čitateľov ]
·   Čoho je viac[ 1761 čitateľov ]
·   Kedy budú Vianoce[ 1823 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 15 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Najlepší životný partner


Autor: admin - Streda, 19.03. 2008 - 12:48:00
január 2006

„Čo je človek, že naň pamätáš? A čo syn človečí, že sa ho ujímaš? O niečo menším si ho urobil od božských bytostí, slávou a dôstojnosťou si ho ovenčil. Urobil si ho pánom nad dielom svojich rúk, položil si mu všetko pod nohy.“ (Žalm 8, 5-7)

Hovorí sa, že vrana k vrane sadá a rovný rovného si hľadá. Táto ľudová múdrosť, vyslovená pred mnohými-mnohými rokmi, poukazuje na to, že ľudia, ktorí majú veľa spoločného – názory, vieru, prácu, sociálnu situáciu, záujmy – sa prirodzene združujú a rozumejú si lepšie ako tí, ktorých názory, viera či sociálna situácia sú odlišné.

To platí o ľuďoch (a možno tiež o vranách). Ale skúsme sa na človeka vo svete pozrieť z iného uhla. Čo je človek v celosvetovom meradle? Je najdokonalejším tvorom. Je v biologických systémoch zaradený úplne na konci – ako posledný stupeň vývoja života – ako zavŕšenie celého vývoja zeme – ako „koruna tvorstva“. A niečo na tom je. Človek predsa ako jediný dokáže konštruktívne myslieť, konať, tvorivo pracovať a budovať, ako jediný dokáže svoje myšlienky, hoc i abstraktné, formulovať a vyjadrovať v slovách i celých literárnych dielach. Znamená to teda, že človek vo svete nemá obdobu a žiadneho z tvorov na zemi nemôže považovať za seberovného. To napokon zistil už Adam, ktorý v druhej kapitole Biblie hovorí, že ani jedno zviera mu nie je blízke.

A teraz poďme ďalej: aké postavenie má Boh? Je Pánom a Tvorcom všetkého. Je svätý, všemohúci, láskavý a spravodlivý. Všetko to, čo má človek, má aj On, ale v oveľa intenzívnejšej, dokonalej miere. A vie a môže toho ešte oveľa viac.

Človek sa tak ocitá niekde v strede: má okolo seba menej dokonalé zvieratá a živú i neživú prírodu, a nad sebou mocného Boha. Čo náš človek urobí? Logicky by z povedaného vyplývalo, že sa bude obracať k bohu, pretože si s Ním bude asi najlepšie rozumieť, keďže Boh mu dokáže rozumieť a dokáže Mu tiež pomôcť a poradiť. Ale nie. V praxi to vyzerá tak, že človek sa utieka radšej k zvieratám a volí si za najvernejšieho spoločníka psa alebo mačku. Nie je to absurdné? Nie je to smiešne? A hlavne keď stojíme na prahu nového roka a netušíme, čo nás v ňom čaká? Vari pes nám pomôže vyriešiť rodinné problémy? Vari pes nám bude pomáhať pri skúške v škole alebo pri hľadaní nového zamestnania? Nemal by si človek rozumieť skôr s Bohom, ktorý toto všetko môže pre nás urobiť?

Ach, ale čo už. Ľudia sú rôzni. Kto sa chce spoliehať na zvieratá, nech sa spolieha. Ale aj tak mám stále pocit, že s Bohom by sa nám išlo lepšie. Čo poviete?


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Som hrdý, že som evanjelik
Čoho je viac
Kedy budú Vianoce
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Priateľ ako dar
Aké máme vzory
Bohaté plány

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.09 sekúnd