ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (47)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 202 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je streda, 12. decembra 2018 18:53

Meniny má:
na Slovensku - Otília
v Čechách - Simona
vo Fínsku - Tuovi
vo Francúzsku - Chantal
v Maďarsku - Gabriella
v Nemecku - Johanna Vizelin Hartmann Dietrich
v Poľsku - Dagmary Aleksandry
v Španielsku - Chantal Guadalupe
vo Švédsku - Alexander Alex
v Taliansku - Corrado

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Príbehy zo života
·   Rastík začal nový školský rok[ 2991 čitateľov ]
·   Grazie Danka[ 2715 čitateľov ]
·   Lavica pre Rastíka[ 2637 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 11 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Obrovské zmeny


Autor: admin - Streda, 19.03. 2008 - 12:38:02
december 2005

Nedá mi nezabŕdnuť tento mesiac do vlastného súkromia. Privádza ma k tomu okolnosť, ktorú so svojou rodinou sám prežívam. Je to sťahovanie – v poradí už tretie v priebehu ostatných piatich rokov.

Také sťahovanie veru nie je maličkosť. Nechcem ani len hovoriť o množstve práce, o kvantách krabíc a o hodinách, ktoré človek strávi ich zabaľovaním a následne rozbaľovaním Nechcem hovoriť o ďalších, prevažne hmotných starostiach, ktoré sú s tým spojené. Chcem hovoriť len a len o zmene, ktorá týmto nastáva. Dá sa to vyjadriť prostým a jednoduchým: Dnes som tu, zajtra tam.

Toto úslovie používame často, no ak sa sťahujete, platí doslova. dnes ešte bývate v jednom dome, v jednom meste, v jednom spoločenstve ľudí, v jednom kolektíve priateľov, spolupracovníkov, susedov, zajtra sa to však celé zmení. A najzaujímavejšie na celej tej zmene je to, že možno len pár týždňov alebo mesiacov predtým by ste si ani neboli pomysleli, že sa takej zmeny vôbec dočkáte.

A o to práve ide. Sú pred nami Vianoce, a pri pohľade späť zisťujem, že tých zmien bolo v tomto roku veľmi veľa a že tá „sťahovacia“ je síce najaktuálnejšia a najvýraznejšia, no zďaleka nie jediná. Skúste to aj vy. Obzrite sa späť – napríklad iba o 12 mesiacov – a povedzte, koľko zmien máte za sebou? O koľkých ste minulý rok vedeli, koľké ste plánovali a koľké prišli nečakane? A potom: koľko zmien vám urobilo radosť a koľko vás skôr zarmútilo?

Ach tie zmeny. Prichádzajú stále a mnoho ich máme za sebou. ale ešte viac ich máme pred sebou. A tak ako prišli v tomto roku, prídu aj v budúcom. Tak ako v tomto roku boli mnohé nečakané, aj v budúcom prídu mnohé, tiež nečakané. A keď sa v decembri 2006 budeme obzerať späť, len sa pousmejeme nad tým, o čo „hlúpejší“, o čo „neskúsenejší“ či inak „obmedzení“ sme boli vlani, v tom decembri 2005.

Otázkou však ostáva, či je to dobre alebo zle. Bolo by lepšie vedieť o zmenách alebo nie? Myslím si, že je to dobre tak ako je. Teda, stačí nám vedieť, že zmeny prídu. To nás môže držať v tom správnom napätí, no môže nás to aj potešovať a povzbudzovať. V každej chvíli trápenia si môžeme povedať, že raz určite príde zmena, ktorá naše trápenie ukončí. Ak máme iný problém a cítime, že v niektorej oblasti nášho života to nie je ono, môžeme dúfať v zmenu. a zmena určite príde, pretože celý život je zmena a celý život sa ustavične mení. A to, čo je dnes našim najväčším problémom, bude zajtra len úsmevnou spomienkou.

Nech to znie akokoľvek čudne, táto filozofia mi vždy pomáhala v ťažkých chvíľach. A verte-neverte, prišli zmeny a vždy som sa dočkal vyriešenia môjho problému.

Je dobre uvedomovať si, že život je zmena. Okrem toho, že nás to môže potešovať, vedie nás to aj k pokore a pripravenosti. Ak sa nám darí a máme nejakú dobrú pozíciu, postavenie či vplyv, je pre nás len dobré ak si uvedomujeme, že sa to môže zmeniť. Ak máme dobrý príjem, môže nás viesť k vďačnosti vedomie, že to tak nemusí byť navždy a s najväčšou pravdepodobnosťou to ani tak nebude. Odkiaľ to viem? Je to jednoduché – určite príde nejaká zmena.

A na záver už len svoje tvrdenie a svoju filozofiu podložím citátom z Biblie. Nie som to totiž ja, kto na to – vyššie opísané - prišiel. Už dávno-pradávno to ľudia pod vedením Božieho Ducha zapísali do biblie. Ja som len v živote získal skúsenosť, ktorá tieto múdrosti potvrdila, a preto som ju chcel dať do pozornosti aj vám.

„Vy, ktorí hovoríte: Dnes alebo zajtra vypravíme sa do tohto alebo tamtoho mesta, pobudneme tam rok a budeme kupčiť a zarábať - veď neviete, čo bude zajtra s vaším životom; ste para, ktorá sa nakrátko ukáže, a potom zmizne; miesto toho, aby ste hovorili: Ak Pán bude chcieť, budeme živí a vykonáme toto alebo tamto!“ (Jakub 4, 13-15)


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Som hrdý, že som evanjelik
Čoho je viac
Kedy budú Vianoce
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Priateľ ako dar
Aké máme vzory
Bohaté plány

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd