ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (49)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 204 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je sobota, 23. februára 2019 19:01

Meniny má:
na Slovensku - Roman Romana
v Čechách - Svatopluk
vo Fínsku - Aslak
vo Francúzsku - Lazare
v Maďarsku - Alfréd
v Nemecku - Polykarp Willigis Otto Romana
v Poľsku - Romany Damiana
v Španielsku - Lázaro Romance Policarpo
vo Švédsku - Torsten Torun
v Taliansku - Policarpo

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Nemecké texty
·   Du bist das größte Wunder[ 2386 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 11 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Nový radca


Autor: admin - Utorok, 18.03. 2008 - 11:27:30

Ján 14, 15-17  „Ak ma milujete, zachovávajte moje prikázanie. A ja budem prosiť Otca, a dá vám iného Radcu, aby bol s vami až naveky - Ducha pravdy, ktorého svet nemôže prijať, pretože Ho nevidí, ani nepozná. Vy Ho poznáte, pretože pri vás ostáva a bude vo vás.“ (Ján 14, 15-17)

Bratia a sestry v Pánu!

Hovorí sa, že dobrá rada je nad zlato. Dobrá rada je vzácna, a vzácny je aj ten, kto takú radu vie dať. Dobrú radu neraz v živote potrebujeme, pretože sme stavaní do situácií, kedy sa musíme rozhodnúť, kedy si musíme vybrať medzi dvoma, alebo dokonca viacerými možnosťami. Od nášho rozhodnutia často závisí veľmi veľa. Môže to byť naša vlastná budúcnosť, náš úspech, naše šťastie, naše zdravie alebo dokonca náš život. No môže to byť aj budúcnosť niekoho iného – napríklad našej rodiny, našich detí, našich rodičov či životných partnerov, našich kolegov, nášho pracoviska alebo nášho cirkevného zboru. V takých situáciách je veľmi ťažké sa správne rozhodnúť a takýchto situácii je v živote omnoho viac, než by sa nám na prvý pohľad zdalo.

  Ťarchu zodpovednosti pri rozhodovaní pociťovali ľudia odjakživa, preto v historických spisoch, no i Dobšinského rozprávkach čítame, že každý sa s niekým radil. Chudobní ľudia sa radili medzi sebou navzájom alebo vyhľadávali babky – čarodejnice, panovníci, králi, bojovníci mali svojich poradcov. Aj dnes majú ľudia, ktorí stoja na čele podniku, mesta či krajiny svojich poradcov. Práve to sú tí ľudia, ktorí majú dávať tie rady čo stoja viac ako zlato. Práve preto sa hovorí, že nie je ťažké vládnuť, ale je ťažké vybrať si tých správnych poradcov.

  Poradcov v živote potrebujeme aj my. A práve to je základná otázka, ktorú si dnes chceme položiť: Kto je našim radcom? Kto nás ovplyvňuje a na koho „dáme“? Skúsme sa na seba detailne pozrieť a identifikovať tých našich radcov. Sú to ľudia, ktorí žijú okolo nás? Sú to naši nadriadení, ktorí nám „diktujú“ správne riešenia a rozhodujú tak za nás? Alebo je našim poradcom náš vlastný rozum – naša múdrosť, na ktorú sa spoliehame? Alebo sú našim radcom naše pocity a emócie a konáme pod ich vplyvom? Alebo sú našim radcom naše nálady a konáme vždy podľa toho ako sme sa „vyspali“? Alebo sú našimi radcami naše túžby, chcenia a vidiny, za ktorými sa v živote ženieme a im prispôsobujeme celý svoj život? Alebo dokonca siahame po rozličných predpovediach, biopredpovediach, horoskopoch či kozmických energiách a oni sú našimi radcami?

  Nech už je našim radcom čokoľvek z menovaného, stále sú to veci svetské a pozemské, v ktorých nemôžeme mať úplnú istotu, pretože ako radcovia nepochádzajú od Boha. Dôkazom toho je, že Ježiš Kristus nám nič z toho za radcu neodporúča. Práve naopak. Hovorí, že nám pošle „iného Radcu“. Tento Radca bude Ním poslaný, bude teda z Neho. Bude to Radca, na ktorého sa bude dať spoľahnúť, lebo bude Boží. A bude iný ako všetci naši tunajší radcovia. Bude to Radca, ktorého svet nepozná, nevidel Ho, lebo  nevidel Boha. Ten, kto však „videl“ Boha, kto Boha zažil vo svojom živote, ten „videl“ aj tohto Radcu, ktorým je Duch pravdy – Boží Duch.

  Ježiš nám tohto Radcu ponúka. No Jeho zoslanie je podmienené zachovaním Božích prikázaní. „Ak ma milujete, zachovávajte moje prikázania“ hovorí Ježiš. A to už znamená našu snahu a naše chcenie. Ježiš nám dáva ponuku. Ponúka Radcu. No teraz musí nasledovať náš záujem, ktorý je dokumentovaný skutkami. Náš záujem o tohto Radcu a teda naše chcenie sa musí prejaviť v zachovávaní Božích prikázaní. Ak to my budeme robiť, Ježiš splní svoje zasľúbenie – svoju ponuku, a zošle nám svojho Radcu.

  Toto zachovávanie prikázaní sa však má diať z lásky. Nemá to byť človeku vnútené, ale má to byť človek sám, ktorý to robí z lásky k Ježišovi. To je prirodzené. My ľudia máme vo zvyku zachovávať pamiatku tých, ktorých sme milovali. Ak sme stratili niekoho blízkeho, chceme mať na pamiatku jeho fotografie, chceme si odložiť veci, ktoré on brával do rúk, chceme zachovať tradície, ktoré on zachovával. To však robíme len, ak sme ho milovali. Ak nám bol ľahostajný, potom všetky pamiatky na neho s ľahkým srdcom zničíme. Tak je to aj vo vzťahu k Ježišovi. Ak sme Ho mali a máme radi, potom je prirodzené, že si chceme uctiť a vážiť všetko, čo po Ňom máme. Je to Jeho slovo a Jeho životný príklad.

  Aká je teda výzva dnešných Ježišových slov pre nás? Ak Ho milujeme, zachovajme to, čo nám dal. Pamätajme na slová, ktoré On hovoril. Robme v živote tak, ako On robil. Žime tak, ako žil On. To však znamená neustále spoznávanie Ježišovho života. Berme preto do rúk denne Bibliu a skúmajme Ježišove postoje, názory a stanoviská, aby sme aj my robili podobne.

  To, že sa o zachovanie Jeho prikázaní a Jeho životného štýlu budeme usilovať, bude prejavom nášho chcenia a záujmu o Neho samého, ako aj prejavom našej lásky k Nemu. A tu je už vlastne splnená podmienka k tomu, aby nám On zoslal svojho Radcu, ktorý nám bude v živote vždy na blízku. On nám bude pomáhať v tom, čo sme si predsavzali – totiž napĺňaní Jeho prikázaní. On nám bude dávať tie správne rady, ktoré nám poslúžia hlavne k tomu, aby sme z tejto nastúpenej cesty nezblúdili.

  Ísť až do konca života po tejto ceste je v našom záujme. Veď táto cesta nás prevedie životom tak, ako by sme to my sami, alebo za pomoci našich pozemských a svetských radcov nikdy nedokázali.

Amen.

 


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Kázne

Čo nám je sväté?
Vieromer
Zasľúbenia Novej zmluvy
Evanjelium v Starej zmluve
Zákon v Novej zmluve
Suma evanjelia
Milujúci manžel
Optický klam

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.07 sekúnd