ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (47)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 202 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je nedeľa, 18. novembra 2018 18:23

Meniny má:
na Slovensku - Eugen
v Čechách - Romana
vo Fínsku - Jousia Tenho
vo Francúzsku - Aude
v Maďarsku - Jenö
v Nemecku - Odo
v Poľsku - Romana Klaudyny
v Španielsku - Aurelio
vo Švédsku - Pierre Percy
v Taliansku - Carolina

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Zamyslenia
·   Som hrdý, že som evanjelik[ 630 čitateľov ]
·   Čoho je viac[ 1761 čitateľov ]
·   Kedy budú Vianoce[ 1823 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 16 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Reklama na ticho


Autor: admin - Streda, 19.03. 2008 - 12:16:54
marec 2005

To nie je len názov hitu Paľa Haberu z roku 1988, ani spomienka na nedávne vystúpenie jedného z finalistov Superstar. Je to skutočná reklama.

Pôstnej dobe, ktorú práve, ak ste si nevšimli, prežívame, sa často hovorí „tichý pôstny čas“. Toto slovné spojenie je zakomponované v mnohých pôstnych piesňach a modlitbách, ale majú  ho aj Kresťania vo svojom aktívnom slovníku. Ja ho nepoužívam. Ba práve naopak. Vždy sa začudujem, keď ho počujem z úst iných, ako sa napr. modlia: „Pane Bože, v tomto tichom pôstnom čase...“ Vždy sa len poobzerám a v duchu sa pýtam: Kdeže ty vidíš tichý pôstny čas?

Neviem či so mnou budete súhlasiť, ale ja mám pocit, že dnes už pôstna doba vôbec nie je tichá. Kedy si to bolo iné. Obdobie fašiangov, ktoré trvá od Vianoc do pôstu, sa hemžilo hudbou, plesmi, zábavami a radovánkami. V pôste však všetko utíchlo a nastal skutočný „tichý pôstny čas“. O dnešku sa to nedá povedať. Zábava v plnom prúde pokračuje, konajú sa mohutné svadby a početné oslavy, ba dokonca sa nájde aj nejaký omeškaný ples, čo organizátori nestihli v plesovej sezóne. A to už nehovorím o zhone a hluku, ktorý vládne všade okolo rovnako ako inokedy.

Žiaľ, je to tak a asi s tým nič nespravíme. Ale predsa len si dovolím otázočku: „Nechýba vám aspoň niekedy ticho?“ Mne áno. Ja ho neraz aktívne vyhľadávam, pretože mi dokáže dať nesmierne veľa. Hoci ticho je v podstate prázdno – neprítomnosť ostatných zvukov, vplyvov a faktorov, predsa toto prázdno“ dokáže mnoho dať. Vytvára totiž priestor na to, aby som sa konečne stretol sám so sebou alebo s nebeským Otcom. Obe tieto stretnutia sú veľmi dôležité. Aj Pán Ježiš radil, aby sme vyhľadali tichú komôrku a zavreli sa do nej keď potrebujeme nájsť pokoj, keď sa potrebujeme zorientovať, keď potrebujeme niečo vyriešiť. A vedel čo hovorí.

Lenže my riešime všetko za behu, všetko rýchlo a už aj. A sami. Preto to aj tak vyzerá. Preto sme rozpoltení, vynervovaní, vystresovaní, preto nám je už neraz do plaču alebo by sme najradšej so všetkým skončili. Máme všetkého dosť. Diagnóza: Chýba nám ticho. Apoštol Jakub vo svojom liste píše:

„Preto odložte všetku nečistotu a všetko množstvo zlosti a s tichosťou prijímajte vštepované slovo, ktoré má moc spasiť vaše duše.“

Jakub 1,21

Jednoducho sa všetkého čo nás zaťažuje potrebujeme zbaviť. Potrebujeme ticho a pokoj, aby sme mohli prijímať a prežívať, čo nám chce Boh povedať. Možno málokedy sa k niečomu takému dostaneme. Ale práve preto nám Boh dal pôst. Pôst nie je ani o jedení či nejedení, ani o kamarátoch či sedení doma. Pôst je o tichu a o počúvaní Božieho hlasu.

Moja „reklama na ticho“ by teda znela asi takto: Máte všetkého plné zuby? Využite nebeské pôstne služby – rozhovory v tichu. Odstrihnite sa, odpojte sa, vypnite mobil aj walkmann a porozprávajte sa v tichu s nebeským Otcom.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Som hrdý, že som evanjelik
Čoho je viac
Kedy budú Vianoce
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Priateľ ako dar
Aké máme vzory
Bohaté plány

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.04 sekúnd