ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (47)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 202 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je nedeľa, 18. novembra 2018 18:24

Meniny má:
na Slovensku - Eugen
v Čechách - Romana
vo Fínsku - Jousia Tenho
vo Francúzsku - Aude
v Maďarsku - Jenö
v Nemecku - Odo
v Poľsku - Romana Klaudyny
v Španielsku - Aurelio
vo Švédsku - Pierre Percy
v Taliansku - Carolina

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Zamyslenia
·   Som hrdý, že som evanjelik[ 630 čitateľov ]
·   Čoho je viac[ 1761 čitateľov ]
·   Kedy budú Vianoce[ 1823 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 16 návštevníkov

Vyhľadávanie



Pokročilé vyhľadávanie

Koľkože to bolo tých kráľov?


Autor: admin - Streda, 19.03. 2008 - 12:13:49
január 2005

Vianoce sú za nami, Silvester tiež a Nový rok žije už len v spomienkach. Vstup do nového roka završuje „šnúru“ sviatkov a jeho odchod do sveta spomienok spravidla znamená návrat do všedného života.

A predsa nie tak celkom. Ešte je tu jeden sviatok, ktorý mnoho ľudí pozná ako sviatok „troch kráľov“.

„Prečo sa tento sviatok volá práve takto?“ môžete sa spýtať ľudí a pravdepodobne Vám povedia: „Lebo vtedy sa prišli traja králi pokloniť Ježiškovi.“

Pri týchto rečiach si vždy spomeniem na úsmevnú príhodu z čias vysokoškolského štúdia. Študenti mali písať návrh kázne k rôznym sviatkom. Jeden kolega dostal práve tento sviatok a navrhol kázeň s troma bodmi:

Traja králi:

1. ako sa volali

2. koľko ich bolo

3. odkiaľ prišli

Profesor túto príhodu spomínal veľmi-veľmi dlho. Prečo? No lebo aj keď sa sviatok 6.januára ľudovo nazýva „Traja králi“, v skutočnosti Biblia nehovorí ani že to boli králi, ani že boli traja. A o ich domovine vieme len to, že boli z východu. Nože pozrime, ako to stojí v Biblii:

Keď sa Ježiš narodil v judskom Betleheme za čias kráľa Herodesa, ajhľa, mudrci od východu prišli do Jeruzalema a pýtali sa: Kde je ten narodený kráľ židovský? Videli sme totiž Jeho hviezdu na východe a prišli sme sa Mu pokloniť. ... Oni vypočuli kráľa a odišli. A hľa, hviezda, ktorú videli na východe, šla pred nimi, až sa zastavila nad miestom, kde bolo dieťatko. Keď uzreli hviezdu, zaradovali sa veľkou radosťou. I vošli do domu, uvideli dieťatko s matkou Máriou, padli na tvár a klaňali sa Mu. Potom otvorili svoje klenotnice a obetovali Mu dary: zlato, kadidlo a myrhu.“

(Matúš 2, 1-2.9-11)

Ani slovko o kráľoch, ani slovko o ich počte, ani slovko o ich menách. Čo to znamená? Že sme sa odklonili od pravdy Biblie a prijali ľudovú tradíciu. Legendu, ktorá sa síce Biblii v hrubých črtoch približuje, ale v niektorých rysoch aj vzďaľuje. Napríklad maštaľka.

Vieme, že Pán Ježiš sa narodil v chudobnej maštali. Tam ich našli pastieri. Ale vôbec nie mudrci z východu, ako to znázorňujú maľby s tematikou Betlehema. Písmo totiž jasne píše, že mudrci vošli „do domu“ a nie do maštale. Teda oni do Betlehema dorazili hodne neskôr ako pastieri. Mohli prejsť celé mesiace, ba možno aj roky. Zrejme práve preto Herodes vraždil chlapcov do 2 rokov a nie iba novorodeniatka. Aj betlehemská hviezda naznačuje, že mudrci dorazili do Betlehema až po nejakom čase. Písmo totiž nehovorí, že hviezda celý čas žiarila na nebi. Písmo hovorí, že oni ju na východe uzreli. Prišli do Jeruzalema a tam ju uzreli znova. Teda medzičasom hviezda nesvietila. Uznávaný astronóm prof. Grigar hovorí, že jav „betlehemskej hviezdy“ bol pozorovateľný v roku -7 spolu trikrát a to 15. mája, na konci septembra a 5. decembra. Mudrci mali teda zhruba 5 až 8 mesiacov od prvého uzretia hviezdy na to, aby sa presunuli najprv do Jeruzalema a potom do Betlehema. Aj to len za predpokladu, že prvýkrát hviezda zažiarila hneď po narodení Pána. Biblia totiž vníma čas inak ako my a medzi narodením Ježiša a prvým zjavením sa hviezdy mohol tiež uplynúť nejaký čas.

Nevieme, v akom dome to Mária s Jozefom pobudli. Možno už opadol ten najväčší „nátresk“ z času sčítania. Možno Jozef po narodení Ježiša naďalej vytrvalo hľadal ubytovanie. No nejakú strechu nad hlavou už len našli a idilický Betlehem v maštaľke s pastiermi a troma kráľmi sa mení na Máriu a Ježiša v dome, kam prichádzajú učenci z východu.

Zaujímavá predstava, však? Ale je úplne biblická. A stačilo k nej len tak málo – pozorne si prečítať Bibliu.

O čom teda svedčí sviatok „troch kráľov“? Pre mňa je tento sviatok dôkazom a potvrdením ľudskej povrchnosti. Ako nepozorne často čítame Bibliu. Ani sme si nevšimli, že cirkev tento sviatok nazýva sviatkom „zjavenia Krista Pána mudrcom“.

Ale my nie sme povrchní len pri čítaní Biblie. My prehliadneme aj mnoho iných vecí. Napríklad vo vzťahu k ľuďom. Niekto nám o niekom dačo povie a nám to stačí, aby sme si urobili mienku, hoci aj nelichotivú. Nesnažíme sa veci overiť. Sme jednoducho povrchní. Presne ako nám stačilo počuť, že na „troch kráľov“ prišli do Betlehema traja králi. A hotovo.

A povrchní sme aj pri výchove detí, aj pri práci, aj pri riešení problémov, aj pri modlitbe, aj pri .. aj pri .. aj pri ... a tak ďalej.

Čo s tým?

Malý príklad na sviatku „troch kráľov“ stačil ukázať, že po pozornom prečítaní Biblie sa náš pohľad a naša predstava zmení. Možno by to tak mohlo fungovať aj v iných oblastiach života. Možno by stačilo byť jednoducho viac pozorný.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Som hrdý, že som evanjelik
Čoho je viac
Kedy budú Vianoce
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Priateľ ako dar
Aké máme vzory
Bohaté plány

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.06 sekúnd