ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (47)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 202 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je streda, 14. novembra 2018 04:39

Meniny má:
na Slovensku - Irma
v Čechách - Sáva
vo Fínsku - Iiris
vo Francúzsku - Sidoine
v Maďarsku - Aliz
v Nemecku - Alberich Sidonius Bernhard
v Poľsku - Rogera Serafiny
v Španielsku - Teodoto Clemente
vo Švédsku - Emil Mildred
v Taliansku - Clementino

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Anglické texty
·   Mississippi[ 2863 čitateľov ]
·   Thank you for the music[ 2773 čitateľov ]
·   The winner takes it all[ 2705 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 14 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Hodnota zdravia


Autor: admin - Streda, 19.03. 2008 - 11:09:16
2000 - duchovné slovo pre Slovenský rozhlas

Vážení poslucháči

  Dnešná doba je okrem nárastu mnohých pozitív, poznačená aj nárastom ludského utrpenia. Človek v dnešnej dobe je nútený bojovať s mnohými ťažkosťami, či už je to neprajnosť, závisť, finančné otázky alebo choroba. Nie žeby tieto problémy v minulosti neboli. Boli však viac viditeľné a tým skôr odhaliteľné. Napríklad spomínaná choroba. Zatiaľčo v minulosti, v ukrutných časoch morových epidémií číhala smrť zjavne a hrozivo na každom kroku, číha aj dnes, no v skrytosti. Človek nevedomky nosí v sebe choroby, ktorými sa nakazil a ani sám nevie kedy a kde. Až po dlhom čase u neho naplno prepukne chrípka, viróza, ťažký zápal, rakovina či AIDS.

  Tak pribúda chorých ľudí a pribúdajú aj lekárske štatistiky, podľa ktorých dnes ani jeden človek nie je úplne zdravý. To je v našej spoločnosti vidno. Veď sami trpíme kadejakými chorobami a stačí prejsť mestom, aby sme videli rady ľudí pred lekárňami alebo plné čakárne u lekárov.

  Žijúc v takejto prechorelej spoločnosti sa isto pýtame, prečo to všetko. Prečo máme toľko trpieť? Aký má naše utrpenie význam? To je veľmi ťažká otázka a my dnes nie sme prví ani poslední, čo na ňu hľadajú odpoveď. Chce nás vari chorobou Pán Boh skúšať? Chce nás trestať? Možno nejeden človek vidí vo svojom utrpení trest za niečo, možno ho niekto vníma aj ako skúšku. No je iste veľa takých, čo nedokážu nájsť zmysel svojho utrpenia, čo si nedokážu existenciu nejakého zmyslu ani uvedomiť, nedokážu nájsť jeho pôvodcu a pýtajú sa: "Kto je za to zodpovedný, kto je vinný?"

  V každom prípade však každá choroba má aj svoj význam. Je to možno skúška, možno trest, možno však aj snaha urobiť nás humánnejšími. Veď keby sme nepoznali chorobu, keby nás ona celý život obchádzala, ako by sme dokázali chápať bolesť brata či blížneho? Využime svoje ťažkosti na to, aby sme sa poučili z ich významu, ktorý iste majú, a ktorého odhalenie je na každom z nás. A keď nám Pán Boh dopraje uzdravenie, nezabúdajme na chvíle, ktoré sme prežili a pamätajme, že náš blížny trpí rovnako teraz.

  A čo sa týka vinníka? Aj toho musí nájsť každý z nás sám. Pri jeho hľadaní sa však držme pravidla - začať od seba. Z mnohých ťažkostí obviňujeme šťastie - smolu, osud - Boha a pritom si za ne môžeme sami. Pán Boh naozaj zošle nejednu skúšku a nejeden trest v podobe choroby na človeka. Neznamená to však, že je každý chorý človek vinný či skúšaný. Pán Boh nám totiž kladie povinnosť starať sa o seba, o svoje zdravie, o svoje životné prostredie. A práve proti tomuto odporúčaniu sme sa my - ľudia prehrešili. Preto nejedna choroba, alergia či mutácia je následkom nášho vandalizmu v prírode. K nejednému úrazu sme prišli vlastnou neopatrnosťou alebo nepozornosťou či ľahostajnosťou iných.

  Preto vízia života a zdravia je výzvou pre všetkých robotníkov na stavbách či v továrňach, aby boli pri práci opatrní a nespôsobili úraz sebe či inému; pre vodičov na cestách, aby dodržiavali dopravné predpisy a neohrozovali život a zdravie seba i iných; pre lekárov, aby boli vo svojej práci zodpovední; pre elektrikárov, aby svoju prácu robili dôkladne a neboli zodpovední za nehody, ktoré by sa stali pre ich nedôslednú prácu; atď.

  Keby sme sa všetci správali zodpovedne voči prírode a životu a zdraviu seba aj iných, mohol by počet chorôb a trpiacich rapídne klesnúť. A keď to nedokážeme a spôsobíme svojou ľahostajnosťou či neopatrnosťou škodu na zdraví sebe či inému, poučme sa z toho a urobme všetko pre to, aby sa takáto naša chyba už nikdy nezopakovala.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Som hrdý, že som evanjelik
Čoho je viac
Kedy budú Vianoce
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Priateľ ako dar
Aké máme vzory
Bohaté plány

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.22 sekúnd