ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (49)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 204 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je sobota, 23. februára 2019 18:58

Meniny má:
na Slovensku - Roman Romana
v Čechách - Svatopluk
vo Fínsku - Aslak
vo Francúzsku - Lazare
v Maďarsku - Alfréd
v Nemecku - Polykarp Willigis Otto Romana
v Poľsku - Romany Damiana
v Španielsku - Lázaro Romance Policarpo
vo Švédsku - Torsten Torun
v Taliansku - Policarpo

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Nemecké texty
·   Du bist das größte Wunder[ 2385 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 11 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Prečo je lúka zelená?


Autor: admin - Streda, 19.03. 2008 - 10:40:06

1997 - Evanjelický teológ  Túto otázku mi pred rokmi položila spolužiačka. Prekvapene som na ňu pozrel. Vedel som, že nechce odo mňa prednášku o chlorofiloch a predsa som netušil čo chce počuť. "lebo každé stebielko je zelené", odpovedala potešená skutočnosťou, že som na to neprišiel. Naozaj. A pritom je to také jednoduché. Ba možno to badať aj na iných veciach. Veď každý jeden strom prispieva ku kráse lesa, každá jedna kvapka vody ku kráse mora a pod. Samozrejme, v hľadaní príkladov som pokračoval a svoju pozornosť som zamieril na ľudí. Veď aj o nich to platí. Pravda, nie o všetkých. Unikátny príklad som však našiel, keď som kdesi narazil na zmienku o tom, ako "svet" na začiatku nášho letopočtu so závisťou vravel "pozrite na Kresťanov, ako sa milujú". A začal som si viac všímať spoločenstvo Kresťanov. Pokúste sa o to so mnou!

  Vo všeobecnosti o prvých Kresťanoch hovoríme s úctou a dávame si ich za vzor. Prečo ale? Pri pohľade z blízka zistíme, že to boli ľudia ako my. Napríklad učeníci Pána. Len priznajme, že mali svoje chyby. Pozrime len na bratov Zebedeových, ktorí chceli byť na prvom mieste po Kristovi. Pozrime na neveriaceho Tomáša, ktorý po tom všetkom mal "nehorázne" pochybnosti. Pozrime na ostatných učeníkov, ktorí sa veru neraz hádajú o tom či onom. A radšej ani nepozrime na Petra, ktorý svojho Pána zapiera. Akéže teda vzory? Toto dokážeme aj my.

  Aby sme však boli objektívny, obráťme list. Biblia nám totiž ukazuje aj tieto stránky prvých apoštolov, no nie len tie. Pozrime na Jána pod krížom Ježišovým, na Štefana pod kameňmi mučiteľov, na pokánie Pavla, či smrť Petra. Dokážeme aj toto? A pritom sú to stále tí istí ľudia. Čo ich tak zmenilo?

  Ak hľadáme deliaci bod medzi týmito dvoma, zdanlivo, extrémami, prídeme na jediné miesto. Golgota a na nej ukrižovaný Pán. Jedine stretnutie s ukrižovaným Kristom mení človeka. Dokazuje to práve stretnutie Saula s Kristom - umučeným a slávne vzkrieseným - "novým" Kristom. Až po tomto stretnutí sa z tých obyčajných ľudí stávajú naše vzory.

  A teraz, milý čitateľ(ka), odlož Teológa (samozrejme len obrazne) a pozri sa do zrkadla (naozaj). Je tu totiž jeden detajl. Vravíme že sme teológovia a očakáva sa od nás, že poznáme Krista. Myslím si, že by to malo byť na nás vidieť. Veď niet dóvodu, prečo by aj nám dnešný svet nemal závidieť. Platí totiž stará múdrosť, ktorá hovorí, že všetko na tomto svete už bolo. Vyhovárame sa na zlý svet? Bol aj pred stáročiami. Hovoríme o ľudskej závisti a neprajnosti, nespravodlivosti, či nebodaj o "faktoroch, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú našu spoločnosť"? To všetko tu už bolo. Nová forma, starý obsah. Zákon zachovania energie. A predsa Kresťanstvo prežilo a prežilo napriek mnohým vedomým pokusom zničiť ho. Len študujme históriu. A zasa sme pri obraze zelenej lúky. Kresťanstvo totiž prežilo vo veľkej miere vďaka Kresťanom, ktorý ho napriek všetkému zachovali.

  Už mi ostáva poukázať len na jeden fakt. Ak na nás nevidno, že sme Kresťania aj keď máme Bibliu v malíčku a Krista "dobre" poznáme, ešte to nemusí byť ono. Nezabúdajme, že učeníci s Kristom strávili relatívne dlhý čas. Videli Ho, poznali Ho, hovorili s Ním. Ako aj my. A predsa sa dopustili vvšetkých tých chýb, ktoré som spomenul na začiatku. Prečo? Lebo človeku nestačí poznať Krista. Musí stretnúť ukrižovaného a vzkrieseného Krista - Krista Spasiteľa. Nie teda bytosť Krista, tá predsa existovala na počiatku vekov, ale dielo spásy, ktoré On pre nás vykonal dáva nám dovod k radosti a vedomiu, že oplatí sa preň aj umrieť. Preto ten pohľad do zrkadla a preto ten pohľad na naše spoločenstvo ; spoločenstvo teológov - spoločenstvo, ktoré chce byť biblickým.

  Ktorého Krista si stretol(la) Ty? Ktorého Krista sme stretli my všetci? Položme si túto otázku ak nám naozaj záleží na našom spoločenstve. Sme dokonalí? Žijeme na našich internátoch tak ako by žili prví Kresťania? Samozrejme, ani vtedy to všetkým nešlo. Práve preto apoštol Pavol neraz nabáda k lepšiemu a krajšiemu životu v spoločenstve. Počúvnime teda aj my slová 1. listu Petra 3;8-9. Základ už máme. Poznáme "starého" Krista. Spoznajme aj Krista "nového", aby naše internáty boli pre nás kúskom raja a my, kým sme tu, mali sme možnosť zrásť s ním a potom kúsok odniesť so sebou do sveta, zboru či rodiny, kde by ako nezmar mohol znova rásť a šíriť sa. Aby aj dnešný svet, možno novou formou, vyslovil starý obsah: "pozrite, ako sa milujú".


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Som hrdý, že som evanjelik
Čoho je viac
Kedy budú Vianoce
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Priateľ ako dar
Aké máme vzory
Bohaté plány

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd