ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (49)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 204 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je sobota, 23. februára 2019 18:57

Meniny má:
na Slovensku - Roman Romana
v Čechách - Svatopluk
vo Fínsku - Aslak
vo Francúzsku - Lazare
v Maďarsku - Alfréd
v Nemecku - Polykarp Willigis Otto Romana
v Poľsku - Romany Damiana
v Španielsku - Lázaro Romance Policarpo
vo Švédsku - Torsten Torun
v Taliansku - Policarpo

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Nemecké texty
·   Du bist das größte Wunder[ 2385 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 11 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Nevidiaci evanjelický kaplán sa učí bohoslužobné texty naspamäť


Autor: admin - Utorok, 18.03. 2008 - 16:58:50
Karol Mindák - Nový čas - 13.10.2001

Nevidiaci evanjelický kaplán sa učí bohoslužobné texty naspamäť, iba niekedy si pomáha "ťahákmi"

V cudzom kostole musí preskúmať trasu k oltáru

Keď sme Novozámčana Štefana Kissa navštívili pred niekoľkými rokmi, bol to chlapec, ktorý sa napriek svojmu telesnému hendikepu začínal pripravovať na kňazské povolanie. Dnes je situácia iná. Nevidomý Štefan je nielen vzorným manželom a otcom ročnej dcérky, ale aj evanjelickým kaplánom. A na Slovensku pravdepodobne jediným kňazom, ktorý vyštudoval teológiu pri strate zraku. "Nechcem hovoriť o nevýhodách nevidiaceho kňaza. Hoci to možno vyznie zvláštne, v istej duchovnej rovine môže mať takýto stav aj určité pozitíva. Napríklad v tom, že odpadajú zrakové vnemy a človek sa môže hlbšie vnoriť do duchovna," uvažuje seniorálny evanjelický kaplán. Navštívili sme ho v malom kaplánskom bytíku v Krupine, kde žije s manželkou Silviou a ročnou dcérou Radkou. Napriek irónii osudu z neho srší optimizmus. "Má aj obdivuhodné orientačné schopnosti. Keď raz niekam príde, nezablúdi, a hoci nevidí, dokáže dokonca navigovať aj mňa počas šoférovania," smeje sa Silvia, učiteľka chémie a biológie.

Osudná guľovačka

Štefan trpel od malička silnou krátkozrakosťou a to bol dôvod, prečo boli v ohrození jeho očné sietnice. Ako deväťročnému sa mu sietnica z jedného oka nečakane odlúpila a nepomohli ani okamžité operácie. Irónia osudu však chcela, aby o dva roky nato prišiel o zrak úplne: "Trávili sme so spevokolom dni v prírode. Keďže napadol prvý sneh, s kamarátmi sme neodolali prvej guľovačke. Vtedy mi do druhého, relatívne zdravého oka vletela snehová guľa a následkom toho sa mi odlúpila aj druhá sietnica," hovorí so životom vyrovnaný sympatický mladík. "Keď lekár vyslovil diagnózu, hneď som vedel, koľko bije. Operácia v Zlíne nepriniesla úspech, rovnako ani ďalšie pokusy o záchranu oka. Vycestovali sme dokonca aj do Moskvy, lebo tamojší oční špecialisti vraj mohli byť mojou poslednou záchranou. Sietnica mi však už odumrela, lebo pre byrokratické poťahovačky sme pricestovali neskoro. Nedalo sa teda nič robiť. Ruskí lekári by sa vraj pokúsili o špeciálny zákrok, na ten sme však mali prísť až o dva-tri roky. Prišli revolučné zmeny a systém zdravotníctva, ktoré dovtedy hradilo náklady na moju zahraničnú cestu, sa od základu zmenil. Počul som o podobne postihnutom farárovi kdesi v Čechách, ale toho úraz postretol už počas kňazskej praxe," uvažuje Štefan, ktorý už v ôsmich-deviatich rokoch vedel, že sa raz stane kňazom.

Priatelia zostali

"Mali sme úžasne ľudského pána farára a ja som jeho skvelé správanie nepripisoval kňazovej osobnosti, ale tomuto povolaniu. Povedal som si, že by bolo krásne, keby sa ľudia raz aj v mojej prítomnosti cítili tak dobre. Vzápätí po úraze sa však zopár dovtedy dobrých priateľov vyselektovalo, začali ma obchádzať a potvrdilo sa príslovie, že v núdzi poznáš priateľa. Čiastočne som stratil kontakt s vonkajším svetom, lebo som prestal riadne navštevovať školu," rozpráva mladý kaplán, ktorý je rád, že cirkev sa voči nemu zachovala ústretovo a umožnila mu pastoračnú činnosť. "Krupinčania si na mňa už zvykli, ale keď cestujem po hontianskom senioráte, mnohí ma zahŕňajú otázkami, ako to všetko dokážem a či mi netreba pomôcť. V cudzom kostole si vždy najprv dôkladne preskúmam trasu k oltáru a idem k nemu zvyčajne sám, bez pomoci. Hoci si nesmierne vážim snahu veriacich pomáhať mi, niekedy kvôli tomu prežívam skutočne kuriózne situácie. Vždy duplikujem, že keď skončím kázeň na kazateľnici, kam vychádzam po točitých schodoch, zídem sám a nech ma pomocníci čakajú dolu. Niekedy sa však pritrafí, že po skončení príhovoru na kazateľnici sa obrátim, a keďže nevidím, poriadne sa zľaknem, keď zistím, že za chrbtom mi ktosi stojí. Potom prichádza zaujímavá chvíľa, keď môj pomocník zostupuje schodiskom cúvajúc a držiac ma za ruku, pričom sám by som zišiel možno oveľa rýchlejšie," smeje sa Štefan Kiss a dodá, že takéto obavy úplne chápe a cení si starosti veriacich.

Biblia v počítači

"Pretože zatiaľ nejestvujú liturgické knihy v bodovom písme, celé texty sa učím naspamäť, čo je, pravda, časovo veľmi náročné. Okrem toho vzniká aj riziko, že mi text môže pri strese vypadnúť. Iné je to pri kázni či pri modlitbe, no pri žalmoch alebo Božom slove jednoducho nemôžem improvizovať, pretože je dôležitý každučký detail. A pretože chcem, aby boli bohoslužby pre veriacich také, ako by ich slúžil zdravý kňaz, mávam v ruke knihu. Mnohí sa čudujú a vypytujú sa, či teda predsa len nevidím," hovorí kaplán, ktorý o. i. vybaví aj krsty, sobáše a pohreby. Medzičasom náš rozhovor preruší plač dcéry Radky, ktorej sa pri našej návšteve akosi nechce zaspať a dožaduje sa otcovej pozornosti. Štefanovi nesmierne pomáha technika. "V počítači mám celú Bibliu a bohoslužobné texty. Keďže si ich nedokážem prečítať, vypočujem si ich vďaka zvukovej karte, a tak sa ich učím naspamäť. Ak si potrebujem zapamätať nejaké mená, ktoré nesmiem popliesť, urobím si malý ťahák - naťukám si ich na Pichtovom stroji. Ten je však už taký rozheganý, že napísať dlhšie texty je utrpením. V rámci zákona o sociálnej pomoci som požiadal o finančný príspevok na špeciálnu Breilovu tlačiareň k počítaču, kde by som si mohol celé texty vytlačiť a odpadlo by náročné drvenie sa naspamäť," pokrčí plecami kaplán, manžel a otec v jednej osobe, ktorý však svoju manželku ani dcérku vonkajším zrakom nikdy nevidel.

Nahral dve cédečká

Mimoriadne aktívny je aj v hudbe a chýbajúci zrak mu nezabránil vo vydaní dvoch cédečiek. Na otázku, či v rodine evanjelického kaplána počuť aj hádky, manželia svorne odpovedajú: "Zväčša nie, odhliadnuc od drobnej podráždenosti. K zásadným zvadám však u nás nedochádza." A čo Štefan zvládne okolo domácnosti? "Okrem zložitejšieho varenia, kde by som musel mať presne zoradené všetky prísady, takmer všetko. Vysávam, utieram prach, špecializujem sa aj na umývanie a utieranie riadu a onedlho nás čaká spoločné umývanie okien," dodáva nezlomný optimista.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Čo napísali iní

Sme šťastní - stále viac
Štvorročného Rastíka zachránili pred slepotou
Rastíkovi hrozila slepota - Otec nevidí, synovi zachránili pražskí lekári zrak v
Nevzdali sa
Dvojitý boj so životom v tme
Rozhovor s tajomníkom GBÚ pre detské besiedky Štefanom Kissom
Žijem v krásnej tme
Rozhovor s nevidiacim ev. kaplánom

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd