ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (49)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 204 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je štvrtok, 21. februára 2019 13:47

Meniny má:
na Slovensku - Eleonóra
v Čechách - Lenka
vo Fínsku - Keijo
vo Francúzsku - Damien
v Maďarsku - Eleonóra
v Nemecku - Petrus Germanus Pippin
v Poľsku - Roberta Eleonory
v Španielsku - Irene Pedro Damián
vo Švédsku - Hilding Hulda
v Taliansku - Pier Damiani

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Aloe vera
·   Aloe Vera First a Gelly[ 8023 čitateľov ]
·   Prvá skúška[ 4151 čitateľov ]
·   Prečo aloe a Forever?[ 4603 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 114 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

O desiatich pannách


Autor: admin - Utorok, 18.03. 2008 - 14:32:58

Matúš 25, 1-13„Vtedy bude kráľovstvo nebeské podobné desiatim pannám, ktoré si vzali lampy a vyšli naproti ženíchovi. Päť z nich bolo pochabých a päť rozumných. Tie pochabé totiž vzali si lampy, ale nevzali si oleja; tie rozumné však vzali si s lampami aj oleja v nádobách. Keď ženích meškal, zdriemli všetky a zaspali. O polnoci nastal krik: Ajhľa ženích, vyjdite mu naproti! Vtedy prebudili sa všetky panny a pripravovali si lampy. Tu pochabé povedali rozumným: Dajte nám zo svojho oleja, lebo naše lampy hasnú! Ale rozumné povedali: Aby potom nestačilo ani nám ani vám? Choďte radšej k predavačom a kúpte si. Keď však odišli kupovať, prišiel ženích; pripravené vošli s ním na svadbu, a dvere sa zatvorili. Neskoršie prišli aj ostatné panny a hovorili: Pane, pane, otvor nám! Ale on odvetil: Veru, vám hovorím, neznám vás! Preto bdejte, lebo neznáte dňa ani hodiny, [kedy príde Syn človeka].“ (Matúš 25, 1-13)

Bratia a sestry v Pánu!

  Ježiš v príbehu, ktorý nám dnes porozprával, naráža na svadobné obyčaje v Izraeli. Tam bolo zvykom, že svadby sa pre veľké horúčavy začínali až večer a pokračovali celú noc. Bolo tiež zvykom, že ženích so svojou družinou prichádzal do domu nevesty, aby si ju potom odviedol domov. V dome nevesty zasa čakala ho sama nevesta so svojimi družičkami, ktoré večer vychádzali ženíchovi oproti. Keďže to bolo večer, brávali si so sebou ručné lampáše, ktoré sa používali špeciálne na svietenie vonku. Boli malé a preto sa do nich vošlo naraz len málo oleja. Ak chcel byť človek dlhšie vonku, musel si so sebou vziať olej do zásoby. S takýmito lampami teda vychádzali družičky oproti ženíchovi. Bolo však zvykom aj to, že ženích zámerne meškal a nechával na seba čakať. Ženích z nášho príbehu prišiel mimoriadne neskoro - až o polnoci - a tak družičky, ktoré ho čakali, zaspali. Keď sa potom o polnoci zobudili, polovica z nich zistila že nemá čím svietiť a nebola teda schopná splniť úlohu, ktorá pre tieto družičky znela: svetlom vítať ženícha.

  Hoci jednoznačné poučenie z tohto podobenstva znie: "Bdejte!", predsa si môžeme položiť aj viac otázok, ktoré z podobenstva zaznievajú. Ako prvé sa môžeme spýtať: Čo zlého sa vlastne stalo? Bolo chybou týchto panien že zaspali? Nie. To im Ježiš ani slovkom nevičíta. Ich chybou bolo, že keď prišiel ženích, polovica bola nepripravená a nemala dosť oleja. Keď týchto desať panien odchádzalo z domu a bralo si lampy, polovica z nich bola presvedčená, že sa čoskoro vrátia, a tak si nevzala olej. Tie ostatné však pomysleli na možnosť, že ženích bude dlho meškať a vrátia sa neskoro. Preto si vzali olej. Boli rozumné a prezieravé. Vidíme teda, že práve táto prítomnosť alebo neprítomnosť oleja je pre Ježiša rozhodujúca. Tie, ktoré oleja nemajú, nemôžu predstúpiť pred ženícha a svieťiť. Prečo je ten olej taký dôležitý a čo znamená pri nás?

  Olej v Biblii často symbolizuje Ducha Svätého. Olejom pomazáva Samuel Dávida a jeho napĺňa Duch Boží. Aj pri Ježiškovi v Betleheme nachádzame popri zlate a kadidle aj mirhu, ktorá je vlastne vzácnym olejom a Ježiša pomazala pre prorocký úrad. A aj prvotná cirkev pomazávala olejom ľudí, ktorých mal naplniť Duch Boží. Teda, keď pre tie panny bolo dôležité, či majú olej alebo nie, pre nás je dôležité, či máme Ducha Svätého a či sa každodenne posväcujeme.

  Čo však znamená "posvätiť sa?" Slovo také známe a tak často používané. No či mu aj dosť dobre rozumieme? Posvätiť sa znamená dennodenne žiť s Bohom, dennodenne sa odovzdávať Bohu, dennodenne sa dotýkať Boha. Ak sa dotknem vody, nestanem sa vodou, no omočím sa. Ak sa budem váľať v prachu, nestanem sa prachom, ale zaprášim sa. Ak sa dotknem farby, nestanem sa farbou, no zafarbím sa. A ak sa dotknem Svätého Boha, nestanem sa sám svätý, no posvätím sa.

  Ako sa však možno dotknúť Boha? Každodenným životom, spojením a zhováraním sa s Bohom. Ak máme, bratia a sestry, problém či žiaľ v duši, pokľaknime večer a vyžalujme sa Bohu. Ak máme problém, tiež pokľaknime a prosme Boha o radu. Ale ak aj máme radosť v srdci a za sebou pekný prežitý deň, takisto pokľaknime a poďakujme za to Bohu. Hovorme s Bohom o všetkom tak, ako hovoríme s ďalšími členmi rodiny. Príjmime aj Jeho za člena rodiny a podľa toho sa k Nemu aj správajme. No pri tom našom rozprávaní Bohu v modlitbe, nezabudnime Ho aj počúvať, a to v slove Božom, cez ktoré On k nám hovorí. Takýmto dennodenným tesným spolužitím s Bohom sa posväcujeme.

  Ak takto rozumieme procesu nášho posväcovania sa a vrátime sa k podobenstvu o desiatich pannách vidíme, že toto podobenstvo je veľmi výstižné. Keď tieto panny odchádzali z domu, všetky mali v lampe olej. Keďže však boli vonku dlhšie, bolo treba doliať ďalší olej, aby lampa horela. To mohli urobiť tie rozumné, ktoré mali z čoho dolievať. Tie pochabé oleja nemali, preto nebolo z čoho dolievať a lampy zhasli. Vidíme teda, že nestačilo do lampy raz naliať. A tak je to aj pri našom posväcovaní sa. Nestačí sa raz prihovoriť Bohu a raz si Ho vypočuť. Nestačí mať s Ním jeden zážitok. Aj my musíme dennodenne "dolievať" - pestovať náš vzťah s Bohom. Iba tak budeme plní Ducha Božieho a v onen deň pripravení predstúpiť pred nebeského ženícha, ktorým je Kristus.

  Na záver si ešte dovolím upozorniť na jednu skutočnosť. Počet panien v podobenstve nie je náhodný. Číslo 10 v Biblii symbolizuje úplnosť. Napríklad v židovstve nemohla začať bohoslužba, kým nebolo prítomných aspoň 10 mužov. Aj Božích prikázaní je 10. A Stvoriteľ nám dal 10 prstov. Desina skrátka predstavuje celok. Ak teda Ježiš hovorí o desiatich pannách, má na mysli celok - celé ľudstvo - celú cirkev. Keď potom Ježiš hovorí o pochabých a rozumných, dáva deliacu čiaru presne do stredu. Polovica a polovica. My si však môžeme položiť poslednú otázku: Aký by bol pomer týchto dvoch skupín v dnešnom svete a v dnešnej cirkvi? Kam by sme sa zaradili my? Sú to veľmi dôležité otázky a to hlavne dnes, keď máme nedeľu večnosti a uvažujeme o svojom živote vo večnosti. Sme pripravení? Máme Ducha Božieho? Posväcujeme sa neustále?

  Pamätajme už teraz na tieto veci, lebo ak budeme pripravení, príde ženích v deň a hodinu, ktorú nepoznáme, a vovedie nás do radosti. Potom sa však dvere zatvoria a tí, čo nebudú pripravení, zostanú vonku ako päť pochabých panien. Ani ony neboli úplne bez oleja, no do nešťastia ich priviedla skutočnosť, že si naliali iba raz a ďalej nepokračovali. Aby sa teda to isté nestalo aj nám, na to pamätajme a podľa toho sa na príchod Pána pripravujme.

Amen.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Kázne

Čo nám je sväté?
Vieromer
Zasľúbenia Novej zmluvy
Evanjelium v Starej zmluve
Zákon v Novej zmluve
Suma evanjelia
Milujúci manžel
Optický klam

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4.7
Hlasov: 10

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.06 sekúnd