ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (49)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 204 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je štvrtok, 21. februára 2019 13:47

Meniny má:
na Slovensku - Eleonóra
v Čechách - Lenka
vo Fínsku - Keijo
vo Francúzsku - Damien
v Maďarsku - Eleonóra
v Nemecku - Petrus Germanus Pippin
v Poľsku - Roberta Eleonory
v Španielsku - Irene Pedro Damián
vo Švédsku - Hilding Hulda
v Taliansku - Pier Damiani

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Aloe vera
·   Aloe Vera First a Gelly[ 8023 čitateľov ]
·   Prvá skúška[ 4151 čitateľov ]
·   Prečo aloe a Forever?[ 4603 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 113 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Kresťanská domácnosť


Autor: admin - Utorok, 18.03. 2008 - 13:43:13

Efezským 5, 21-28  "Buďte si vospolok poddaní v bázni Kristovej. Ženy svojim mužom ako pánovi, lebo muž je hlavou ženy ako aj Kristus je hlavou cirkvi. On je spasiteľom tela. Ako je teda cirkev poddaná Kristu, tak nech sú aj ženy poddané mužom vo všetkom. Mužovia, milujte si ženy, ako aj Kristus miloval cirkev a seba samého vydal za ňu, aby ju posvätil, očistiac ju kúpeľom vody skrze slovo, a postavil si cirkev slávnu bez poškvrny, bez vrásky a bez čohokoľvek podobného, ale aby bola svätá a bez úhony. Tak sú povinní aj mužovia milovať si ženy ako vlastné telá. Kto si miluje ženu, samého seba miluje." (Efezským 5, 21-28)

Bratia a sestry v Pánu!

  Organizácia spojených národov často poukazuje na vážne problémy a nedostatky v spoločnosti tak, že konkrétnemu problému venuje deň alebo rok. Dni, takto venované jednej problematike, slúžia práve na to, aby si čo najviac ľudí uvedomilo nebezpečenstvo, ktoré ľudstvu hrozí. Takto vznikol Medzinárodný deň boja proti prírodným katastrofám, Medzinárodný deň Zeme, Medzinárodný deň boja proti AIDS, Medzinárodný rok tolerancie, či Medzinárodný rok rodiny. Prečo sa aj rodina dostala na zoznam najvýznamnejších problémov?

  Mnoho mysliteľov vyslovilo názor, že rodina je základ spoločnosti. Pokúsme sa však teraz pootvoriť dvierka a nazrieť do tých našich domovov - do našich rodín. Naskytne sa nám obraz typicky dnešnej rodiny. Skoro ráno matky budia svoje deti, chystajú narýchlo raňajky, členovia rodiny sa idú pobiť o kúpeľňu a bežia každý svojim smerom. Večer sú matky rady, že stihnú uložiť deti do postele, odpratať zo stola, čo-to oprať, troška poupratovať, rýchlo niečo navariť, vyžehliť a popri tom všetkom aj zvládať povinnosti v zamestnaní. Uponáhľané matky nemajú čas ani chuť porozprávať sa s deťmi, ba neraz v zhone ani pekného slova nemajú. Mnohí muži sú zasa ľahostajní k svojim manželkám a deťom, buď sa o ne vôbec nestarajú alebo sa starajú až príliš, bohužiaľ v tom negatívnom zmysle. Kritizujú každú maličkosť, ktorá nevyhovuje ich predstavám, nedoceňujú prácu manželky, prísne spovedajú svoje deti. Všetko sú to prejavy našej doby. Tej doby, pre ktorú je charakteristická nervozita, zhon, stres a chaos, ktoré sú neraz príčinou hádok, konfliktov, a následne rozchodov a rozpadov rodín. A je po základe. Ako však môže stáť dom, keď sa zrúti jeho základ? Každý vie, že to nie je možné. Ak je teda aj rodina základom spoločnosti, musí byť hlavne ona pevná a jej existencia nesmie stroskotať neraz na maličkostiach a banálnostiach.

  Obraz rodiny nachádzame aj v Biblii. Venuje sa mu nielen apoštol Pavel ale aj mnoho iných biblických osobností, na prvom mieste sám Pán Ježiš Kristus. Sú to neraz rady pre manželov i rodičov, varovania pred hriechmi, alebo napomenutia. Už z toho môžeme vidieť, že otázka rodinného života je naozaj nesmierne dôležitá. Prečo asi?

  Iste netreba dlho uvažovať nad otázkou, kto najviac dopláca na konflikty v rodine. Sú to deti. Deti, ktoré vyrastajúc v rozbitých rodinách a ovplyvnené povahami svojich rodičov, nie su schopné žiť vlastný život usporiadane. Tu totiž platí pravidlo, že budúcnosť sa vytvára v prítomnosti. Netreba ani pripomínať, že deti rady všetko a každého napodobňujú. Dobre si to všimnime na svojich deťoch a vnukoch. Napodobňujú nie len spevákov, hercov, alebo iné obľúbené postavy, ale napodobňujú aj vás - rodičov, starých rodičov... To je však to, čo si najmenej uvedomujeme a to preto, že nevidíme seba. Deti napodobňujú naše konanie, náš spôsob reči, našu gestikuláciu, naše citové prejavy. Neraz sú naše deti chladné, lebo sme chladní my. Neraz sú drzé a panovačné, lebo sme takí my. Darmo potom žiadame nápravu u našich detí, keď ju nekonáme sami. A tu sa už ukazujú dôsledky rozbitých rodín. Chlapec, ktorý vždy videl otca biť svoju manželku, považuje to za prirodzené a chce domnelú autoritu, ktorú videl u svojho otca získať takýmto spôsobom aj vo vlastnej rodine. Tak aj dievča, ktorého matka je obklopená mužmi, snaží sa získať si priazeň chlapcov. Samozrejme, nie vždy sa povaha rodičov musí prejaviť na deťoch v rovnakej forme, no jedno je isté. Každému dieťaťu slúžia za príklad hlavne vlastní rodičia.

  Ako však žiť, aby náš rodinný život bol ideálny? Dnešná morálka je už na dosť nízkej úrovni a znova možno vplyvom zlej výchovy sa na prirodzené pozitíva ľudskej povahy nedá spoľahnúť. Je veľmi málo ľudí, pre ktorých je konanie dobra samozrejmosťou. Preto sa musíme dobru učiť. Ale od koho? Jedine od toho, ktorý sám bol dobrý, najlepší, svätý. Od Ježiša Krista. Biblia nám dáva mnoho rád. Aj pre náš rodinný život. O rodine hovorí aj apoštol Pavel: Ženy, buďte poddané svojim manželom vo všetkom... muži, milujte si manželky. To je ten návod na šťastný život. Čo to ale znamená? Chce vari apoštol, aby ženy bez slova splnili každý mužov rozkaz? Potešia sa teraz muži, že im Biblia sama dala do rúk vládu nad ženou? Nie. Apoštol hovorí o pravej - ideálnej rodine. Vy, skôr narodení, si iste spomínate na tie časy, keď sa večer celá rodina zišla pri stole. Keď si otec prvý nabral do taniera a začal večeru modlitbou. Keď možno aj z Biblie dačo prečítal. Keď on rozhodoval o tom, kam sa dajú peniaze, keď matka pýtala si od neho dovolenie, či si smie kúpiť šaty, alebo deťom topánky? Aké boli tie časy? Možno tvrdšie, ale šťastnejšie. Nenávidela vari matka manžela zato, že si nemôže sama kúpiť čo chce? Nie. Nie, lebo vedela, že muž jej dovolí, čo je dobré a nedopustí, čo je zlé. Také čosi chce apoštol Pavel aj od nás. Veď dnes často muž nevie, čo robí jeho žena a ona zasa netuší, kde sa nachádza jej manžel. Je to správne?

  Apoštol Pavel hovorí mužom, aby milovali svoje ženy. My vieme, aká je pravá láska. Že nezmýšľa zle, nie je sebecká, neraduje sa z neprávosti, teší sa s pravdou. Žena takéhoto muža môže pokojne splniť ďalší Pavlov príkaz: Ženy nech sú poddané mužom vo všetkom. Vie totiž, že jej milujúci manžel nebude od nej chcieť slepú poslušnosť pri plnení rozmarných príkazov ale nadelí jej úlohy, o ktorých vie, že ich rada vykoná. Tie ostatné splní z lásky sám. Dá jej toľko práce, koľko vie, že unesie. Ak ešte dačo zvýši, pomôže jej z lásky sám, atď...atď... Tak vyzerá pravá žena, tak vyzerá pravý muž. A títo dvaja schopní sú potom tvoriť šťastné manželstvo, mať deti, ktoré ich práve v tomto budú napodobňovať a spolu budú tvoriť šťastnú a ideálnu rodinu. To nie je len neuskutočniteľný sen, to je realita - skutočnosť, ktorej súčasťou sa môžeme stať aj my. No stačí k tomu obyčajná láska? Veď dnes už nemáme manželstvá pre majetky. Väčšina mladých ľudí má pri sobáši lásky až-až. Tu je potrebné čosi iné. Tu je potrebná láska Kristova.

  A tak sme sa ocitli pri samom koreni veci. Tá Kristovská láska je to, čo v dnešných rodinách chýba. A to je nevyvrátiteľný fakt. Veď koľko manželov večer pokľakne k spoločnej modlitbe? Koľko rodín sa pred jedlom skloní aspoň ku krátkemu veršíku? Koľko otcov číta nahlas z Biblie? Apoštol Pavel nám jasne dáva za príklad Pána Ježiša Krista a stavia Ho do úlohy základu rodiny. Pripodobňuje cirkev k neveste, za ktorú jej ženích - Ježiš Kristus položil život. Tu máme my vzor a príklad pravej lásky.

  Drahý brat, sestra, Ježiš Kristus pomôže aj Tebe, požehná aj tvoju rodinu a dá i tebe do srdca tú lásku, ktorá je zárukou šťastného života. No nebude ti ju dávať nasilu, ak ju ty nechceš. Preto prvý krok musíš urobiť ty. Ty musíš o ňu požiadať, a tiež o Jeho stálu prítomnosť. Neboj sa, že by ťa nepočul. On na teba čaká. Ale ty si doteraz možno nejavil, nejavila oňho skutočný záujem. Príjmi Ho a viac na Neho nezabúdaj.

  Ježiš Kristus trpel za cirkev - svoju nevestu a až potom sa mu dostalo odmeny, že sa Mu ona poddala a On stal sa jej hlavou. Tak aj vy, bratia, milujte si manželky a nezabúdajte na ich schopnosti, možnosti i starosti a neváhajte i trpieť za ne. Ale potom i vy, sestry, odmente lásku vašich manželov a oplácajte im ju láskou i poddanosťou, s ktorou oni isto rozumne naložia. Spolu aby ste tvorili šťastnú rodinu a boli príkladom pre vaše dietky. Nezabúdajte, že sa ony hlavne od vás učia, preto nehľadajte chyby len na nich ale aj na sebe. V prvomrade však majte na pamäti, že to všetko podarí sa vám len vtedy, ak vo vašich srdciach i domovoch natrvalo zavládne Ježiš Kristus. Uvidíte sami, aké úžasné veci môže urobiť čolen spoločná večerná modlitba.

  V zhone a chvate všedného dňa prichádza mnoho starostí. Trápi naše srdce a berie nám vnútorný pokoj. Boh nás však povzbudzuje k dôvere. Tak, ako dieťa verí milujúcemu rodičovi, tak i my dôverujme Bohu a počítajme vždy s Jeho pomocou. Kto sa na Boha obráti, nebude nikdy sklamaný. Vždy znovu a znovu je každé ráno naplňované Božou milosťou, ktorá nikdy nekončí.

Amen.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Kázne

Čo nám je sväté?
Vieromer
Zasľúbenia Novej zmluvy
Evanjelium v Starej zmluve
Zákon v Novej zmluve
Suma evanjelia
Milujúci manžel
Optický klam

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 2
Hlasov: 1

Priemerný

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.08 sekúnd