ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (47)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 202 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je streda, 14. novembra 2018 04:39

Meniny má:
na Slovensku - Irma
v Čechách - Sáva
vo Fínsku - Iiris
vo Francúzsku - Sidoine
v Maďarsku - Aliz
v Nemecku - Alberich Sidonius Bernhard
v Poľsku - Rogera Serafiny
v Španielsku - Teodoto Clemente
vo Švédsku - Emil Mildred
v Taliansku - Clementino

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Anglické texty
·   Mississippi[ 2863 čitateľov ]
·   Thank you for the music[ 2773 čitateľov ]
·   The winner takes it all[ 2705 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 14 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Stratené príležitosti


Autor: admin - Utorok, 18.03. 2008 - 12:12:39

Genesis 1, 27-28„Tak stvoril Boh človeka na svoj obraz; na Boží obraz ho stvoril; ako muža a ženu ich stvoril. Potom ich Boh požehnal a riekol im: Ploďte a množte sa a naplňte zem; podmaňte si ju a panujte nad morskými rybami, nad nebeským vtáctvom a nad každým živočíchom, čo sa hýbe na zemi!“ (Genesis 1, 27-28)

Bratia a sestry v Pánu!

  "Život je boj a bojovať sa musí" hovorí známe ľudové úslovie a my sa často presviedčame o tom, že je to pravda. Naplnenie každého nášho sna, či dosiahnutie každého cieľa znamená v podstate boj. Znamená to snahu, úsilie, ktoré musí človek vynaložiť. A bojovať sa musí, lebo bez tej vynaloženej námahy by tu ničoho nebolo, a ani v našom živote by sme sa nepohli ďalej. Život je teda boj a bojovať sa musí.

  Bojovať však znamená využívať všetky príležitosti. Iba  ten je správnym bojovníkom, kto využije každú možnosť, aby dosiahol víťazstvo. Nevyužitá možnosť často znamená prehru. Aj v živote musí človek využívať príležitosti, ktoré má. Inak sa môže stať, že jeho snaha bude márna. Bude vynakladať všetku energiu, no nevyužije tie vhodné chvíle. Nevyužije tie správne príležitosti. A nič nedokáže človeka mrzieť a trápiť viac ako stratená - premárnená príležitosť. Človek si hovorí: Keby som bol... Keby som vtedy...

  Dnešná nedeľa nám tiež hovorí o stratenej príležitosti a upozorňuje nás na ne. O aké príležitosti ide? O mnoho závažnejšie ako sú tie v našom živote. Ak však chceme o týchto príležitostiach hovoriť, musíme zalistovať v Biblii a prečítať si z jej prvej kapitoly 27. verš: "Tak stvoril Boh človeka na svoj obraz; na Boží obraz ho stvoril, ako muža a ženu ich stvoril".

  Boh stvoril človeka na svoj obraz. Toto slovné spojenie dobre poznáme, často ho vyslovujeme a od malička počúvame. Rozumieme mu však? Čo nám hovorí? A hovorí nám vôbec niečo? Netýkajú sa tieto slová len Adama a Evy?

  Keď sa rodičom narodí dieťa, spravidla si títo vysnívajú životnú cestu pre svoje dieťa. Predstavujú si, že dieťa bude ich kópiou, ich mladším vydaním, ich obrazom.  Predstavujú si, že dieťa bude pokračovať v ich práci, že zdedí ich umelecké sklony, alebo že bude mať rovnaké výchovné metódy ako oni. Aké je však sklamanie, keď sa to nestane. Keď si dieťa zvolí vlastnú životnú cestu, a tá je veľmi odlišná od tej vysnívanej. Potom cítia ľudia bolesť, sklamanie a žiaľ.

  Presne toto sa stalo aj v Édene. Keď Boh stvoril človeka, očakával od neho, že bude ako On. Že bude Jeho kópiou na zemi. Ale človek zlyhal. Ani zďaleka nenaplnil tieto Božie očakávania a pustil sa cestou hriechu. Začal si robiť podľa svojho a Boha - svojho Stvoriteľa úplne ignoroval. Doslova sa k Nemu obrátil chrbtom. Týmto zlyhaním sa však stalo niečo vážne. Navždy sa narušil ten Boží obraz v človeku. Človek už nikdy nedokázal byť ako Boh: čistý, svätý a dokonalý.

  Keď takto uvažujeme o Božom obraze v nás vidíme, že jeho strata sa netýka len Adama a Evy, ale že sa týka každého jedného z nás. Aj my totiž dennodenne zlyhávame, a tak narúšame ten Boží obraz v nás. Aj my dennodenne Boha v niečom ignorujeme a robíme veci podľa svojho uváženia a svojej vôle. Aj my sami sme v sebe porušili ten Boží obraz.

  Pán Ježiš Kristus nás však vyzýva, aby sme napriek tomu boli dokonalí, milosrdní a spravodliví, ako je náš nebeský Otec. Znamená to, aby sme sa znova pokúšali získať svoj stratený Boží obraz. Nie, už nikdy ho nezískame taký čistý a nepoškodený ako bol na začiatku, no môžeme a máme sa k nemu aspoň priblížiť, a to v čo  najvyššej možnej miere.

  A práve toto sú príležitosti, o ktorých hovorí dnešná nedeľa. My totiž máme mnoho príležitostí, aby sme sa priblížili k Bohu a k Jeho obrazu v nás. No mnoho týchto príležitostí aj strácame a možno si to ani neuvedomujeme. Brat, sestra, koľkokrát si mal chvíľu času, bdel si v noci, nemohol si zaspať, sedel si vo vlaku či autobuse, čakal v čakárni u lekára alebo na úrade a neprihovoril si sa v modlitbe Bohu. Namiesto toho si si krátil čas novinami alebo chmúrnymi myšlienkami.

  Koľkokrát si mal voľný večer či voľnú nedeľu a pritom aj možnosť siahnuť po slove Božom, aby si nechal hovoriť Boha, no nespravil si to.

  Koľkokrát Ti už zaznelo pozvanie do cirkevného spoločenstva, do chrámu Božieho, alebo k modlitbe či spievaniu na Božiu chválu no nereagoval si naň.

  A to nie je zďaleka všetko. Koľkokrát si sa zamračil na svojho blížneho, hoci si sa mohol naňho usmiať, koľkokrát si sa vyhol blížnemu, aby si nemusel počúvať jeho sťažnosti či náreky? Koľkokrát si pod nejakou zámienkou radšej odišiel z domu, aby si nemusel znášať ťarchu bremena, ktoré je spojené so zodpovednosťou pri výchove detí či udržiavaní domácnosti?

  To všetko sú stratené príležitosti, ktoré hovoria v náš neprospech. A ako bolo povedané v úvode, stratené príležitosti dokážu v živote nesmierne mrzieť.

  Bratia a sestry, snažme sa preto vnímať každú príležitosť priblížiť sa k Bohu. Reagujme na každú možnosť, pozvanie či výzvu a reagujme aj na každú situáciu, ktorú nám život poskytne, aby sme sa zachovali ako Božie deti, aby sme sa zachovali tak, ako by to Boh chcel. Tak sa každým skutkom, slovom, či myšlienkou o krok priblížime k Božiemu obrazu. A to sa prejaví na nás tak, že svet uvidí, že nie sme len ľuďmi, ale že máme v sebe aj niečo z Boha. Áno, práve to je ten Boží obraz, ktorý v nás môže byť stále lepší, dokonalejší a tým aj viditeľnejší. Potom sa právom budeme nazývať kresťanmi - tým menom, ktoré máme po Ježišovi Kristovi, ktorý bol skutočným Božím obrazom, a ktorý nám práve dal možnosť, aby sme sa aj my k nemu priblížili.

Amen.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Kázne

Zasľúbenia Novej zmluvy
Evanjelium v Starej zmluve
Zákon v Novej zmluve
Suma evanjelia
Milujúci manžel
Optický klam
Stretnutie s Bohom
Pamiatka zosnulých

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.10 sekúnd