ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (47)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 202 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je utorok, 18. decembra 2018 13:11

Meniny má:
na Slovensku - Slávka Sláva
v Čechách - Miloslav
vo Fínsku - Aapo Aappo Rami
vo Francúzsku - Briac Gatien
v Maďarsku - Auguszta
v Nemecku - Philipp
v Poľsku - Gracjana Boguslawa
v Španielsku - Esperanza Macarena
vo Švédsku - Abraham Efraim
v Taliansku - Malachia

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Zamyslenia
·   Som hrdý, že som evanjelik[ 676 čitateľov ]
·   Čoho je viac[ 1788 čitateľov ]
·   Kedy budú Vianoce[ 1873 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 18 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Po ovocí poznáte ich


Autor: admin - Utorok, 18.03. 2008 - 11:57:27

Matúš 7, 15-23  "Varujte sa falošných prorokov, ktorí prichádzajú k vám v ovčom rúchu, ale vo vnútri sú draví vlci. Po ovocí poznáte ich. Či oberajú z trnia hrozno alebo z bodľačia figy? Tak každý dobrý strom rodí dobré ovocie, ale planý strom rodí zlé ovocie. Nemôže dobrý strom donášať zlé ovocie ani planý strom donášať dobré ovocie. Každý strom, ktorý nerodí dobré ovocie, vytnú a hodia do ohňa. Tak teda po ovocí poznáte ich. Nie každý, kto mi hovorí: Pane, Pane!, vojde do kráľovstva nebeského, ale kto činí vôľu môjho Otca nebeského. Mnohí mi povedia v onen deň: Pane, Pane, či sme neprorokovali v Tvojom mene,* či sme nevyháňali démonov v Tvojom mene* a či sme nerobili mnohé divy v Tvojom mene?* A vtedy im vyznám: Nikdy som vás neznal; odíďte odo mňa, páchatelia neprávosti!"  (Matúš 7, 15-23)

Bratia a sestry v Pánu!

  Svetoznámy spisovateľ, Ernest Hamingvay napísal poviedku o mužovi, ktorý zomrel a ocitol sa v krásnom prostredí. Cítil sa príjemne, okolo neho bola samá nádhera. Keď si po chvíli zmyslel na jedlo, objavil sa sluha s podnosom. Potom si zasa zmyslel na pitie a sluha mu už podával slastný nápoj. Všetko, na čo si tento muž pomyslel, sa zrazu objavilo pred ním. Spočiatku to bolo príjemné, no potom ho to začalo unavovať a rozčuľovať. Sluha čítal všetky jeho myšlienky a on nemal žiadnu slobodu a žiadne súkromie. Nahnevane preto povedal sluhovi: "Aj keď tu mám všetko a nič mi nechýba, nechcem tu byť. Radšej pôjdem do pekla." Nato mu sluha povedal: "Pane, veď ste v pekle".

  Touto poviedkou Ernest Hamingvay vystihol skutočnosť, o ktorej hovorí aj Biblia, a ktorú si my málokedy uvedomujeme: že totiž peklo a zlo vôbec neberie na seba škaredú a odpudivú podobu, ale podobu krásnu a príťažlivú. Kedysi sa peklo chápalo a aj znázorňovalo ako svet, plný odpudzujúcich škaredých čertov, horúcich kotlov a hrozného pekelného smradu. V skutočnosti však peklo môže vyzerať krásne, čisto, lákavo, a preto ho od neba ťažko odlíšiť.

  Bratia a sestry, na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že tieto úvahy o pekle a nebi nás nemusia zaujímať, a že sa nás netýkajú. To však nie je pravda. V skutočnosti sa táto otázka hlboko dotýka každého jedného človeka. Medzi peklom a nebom totiž nieto strednej cesty a toto peklo alebo nebo sú cieľom životnej cesty každého človeka. Preto sa možno každého jedného spýtať: "Kam kráčaš? Kam smeruješ? Komu slúžiš?"

  Prvou otázkou, ktorú si každý jeden z nás teraz musí položiť je, či som si vôbec vedomý toho, že niekam idem, že niekam smerujem a niekomu slúžim. Hlboko sa totiž mýli ten, kto si myslí, že stojí na mieste. Aj keď o tom brat, sestra, akokoľvek pochybuješ, aj tvoj život má nejaký smer a nejaký cieľ.

  Druhou otázkou potom je, aký je to smer a cieľ. Dnes žijeme vo svete demokracie a trhového hospodárstva. Politické strany, rozličné organizácie, firmy, a iné skupiny majú svojich propagátorov a agitátorov, ktorí získavajú ľudí. Taktiež nebo i peklo majú svojich "agitátorov", ktorí pozývajú ľudí. Koho si vyberieme a hlavne, koho za čím vidíme?

  Dnešný svet je presýtený reklamou, ponukami, pozvánkami: "Typujte a vyhrajte; správne investujte; zapojte sa do súťaže o milión, o auto, o dovolenku; zbierajte čiarové kódy, symboly TV; volajte na audiotexové čísla, napíšte, kupujte, cestujte". Ako sa v tom všetkom vyznať? Ako sa k tomu postaviť?

  Práve o tom hovorí Pán Ježiš v dnešnom texte. On sám tiež dobre pozná dve možné smerovania človeka. Cesta do neba a cesta do pekla. Je to čiernobiele videnie? Možno áno, no v otázke nášho smerovania musíme byť nekompromisní a spomenuté dve cesty sú jediné možné. Tak to vidí aj Ježiš. On sám je totiž pozvánkou do večného života. Jeho pôsobenie na zemi malo a stále má za cieľ pozvať človeka do Božieho kráľovstva, do spoločenstva s Bohom, kde je šťastie, pokoj, mier, láska a sloboda. Ježiš sám však pripúšťa, že sú aj ďalší, iní proroci, ktorí sa snažia človeka z tejto cesty k Bohu zviesť. A tu sa znova vraciame k Hemingvejovskej poviedke. Ani títo falošní proroci nám nesľubujú trápenie a muky. To by ich predsa nikto nenasledoval. Sľubujú krásne veci, možno luxusné dovolenky, možno veľké výhry, možno šťastný život. Ale za týmito sľubmi je len snaha využiť nás. Týmto falošným prorokom nezáleží na nás. Ide len o to, aby sme neboli Boží. A preto ich sám Ježiš nazýva vlkmi, ktorí prichádzajú v ovčom rúchu.

  Ježiš sám vie, že falošní proroci berú na seba podobu nevinných ovečiek, no ich vnútro je iné. Ježiš však nekončí týmto konštatovaním. To by nás totiž len postavilo do neskutočného zmätku. Ježiš nám dáva aj radu, ako jedných od druhých odlíšiť. A práve túto radu my potrebujeme mať na pamäti. Veď ako sa aj my máme vyznať v tom mori ponúk, pozvánok a reklám? "Po ovocí poznáte ich" hovorí Ježiš. Nemôže dobrý strom rodiť zlé, ani zlý strom dobré ovocie". To sú tak jednoduché slová, no my možno nie vždy chápeme ich hĺbku. Pozrime sa však na svet okolo seba.

  Aké je ovocie? Sami vieme, koľko ľudí sa v posledných rokoch zmenilo. Koľko ľudí sa ženie za majetkom, blahom, koľkí podnikatelia chcú rýchlo zbohatnúť na úkor iných, koľko sa zo závisti kradne, podvádza a zabíja? Koľko ľudí je arogantných a egoistických? Koľkí sa na nás rozkričia pre nič za nič? Čoho je to ovocie? Sú to vari kresťania, idúci do neba? Nie, sú to ľudia, ktorí smerujú k peklu. Peklu, ktoré vidia v rajských farbách. Majú pred očami vidinu šťastia, no v skutočnosti šťastie nemajú. Nemajú pokoj, nemajú slobodu, nemajú lásku. Sú otrokmi vidiny. Psychiatri objavujú stále nové závislosti, ktoré človeka zbavujú pokoja a degradujú jeho osobnosť. A tak sa degraduje celá spoločnosť. Preto "Po ovocí poznáte ich".

  Bratia a sestry, majme na pamäti, že len ovocie nás presvedčí o pravdivosti slov. No nielen ovocie druhých, ale aj ovocie naše. A tu sa vraciam k otázke, či vôbec niekomu slúžime. Z povedaného vidíme, že každý z nás niekomu slúži. Ak však brat, sestra, nevieš vedome komu slúžiš, pozri sa na ovocie svojho života. Lebo "Po ovocí poznáte ich".

  To je však aj výzva pre nás, kresťanov. Aj my pamätajme na svoje ovocie. Ani nás nesmie uspokojiť vedomie, že sme kresťania. To je zasa len to ovčie rúcho. Ak však nemáme byť vo vnútri dravými vlkmi, musíme aj my prinášať dobré ovocie. Veď je mnoho kresťanov, ktorí sa hrdia a bijú do prs, no pritom v nich nieto lásky a ochoty, a pekného slova nemajú. Sú to kresťania? Sú to dobré stromy, ktoré rodia dobré ovocie? Nebuďme aj my takí. Ba čo viac, dávajme pozor, aby sme sa takými nestali, lebo strom, ktorý donáša zlé ovocie vytnú a hodia do ohňa. A taký bude náš koniec.

  A Ježiš? Pri našom nesprávnom smerovaní nás už potom ani On nezachráni. Lebo On sám nás vopred varuje: "Nie každý, kto mi hovorí: Pane, Pane!, vojde do kráľovstva nebeského, ale kto činí vôlu môjho Otca nebeského. Mnohí mi povedia v onen deň: Pane, Pane, či sme neprorokovali v Tvojom mene, či sme nevyháňali démonov v Tvojom mene a či sme nerobili mnohé divy v Tvojom mene? A vtedy im vyznám: Nikdy som vás neznal; odíďte odo mňa, páchatelia neprávosti!"

  Nastúpme teda na cestu, na ktorú nás pozýva Ježiš a prinášajme dobré ovocie. Položme Jeho na prvý stupeň hodnotového rebríčka a potom sa náš život naplní láskou, pokojom a radosťou. Inak nás čaká život plný nepokoja, strachu, úzkosti, zlosti, žiarlivosti a závisti, a to všetko navyše so zlým koncom.

  Aby ste, bratia a sestry, na tej správnej ceste mali dostatok síl, pristúpte k stolu Pánovmu, pri ktorom sa Vám všetkým ponúka odpustenie doterajších hriechov, stretnutie s Pánom Bohom a posilnenie do nového života.

Amen.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Kázne

Zasľúbenia Novej zmluvy
Evanjelium v Starej zmluve
Zákon v Novej zmluve
Suma evanjelia
Milujúci manžel
Optický klam
Stretnutie s Bohom
Pamiatka zosnulých

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.06 sekúnd