ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (49)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 204 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je štvrtok, 21. februára 2019 13:49

Meniny má:
na Slovensku - Eleonóra
v Čechách - Lenka
vo Fínsku - Keijo
vo Francúzsku - Damien
v Maďarsku - Eleonóra
v Nemecku - Petrus Germanus Pippin
v Poľsku - Roberta Eleonory
v Španielsku - Irene Pedro Damián
vo Švédsku - Hilding Hulda
v Taliansku - Pier Damiani

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Aloe vera
·   Aloe Vera First a Gelly[ 8023 čitateľov ]
·   Prvá skúška[ 4151 čitateľov ]
·   Prečo aloe a Forever?[ 4603 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 108 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Kde je Boh?


Autor: admin - Utorok, 18.03. 2008 - 11:48:05
Žalm 42, 2-7

  „Ako jeleň dychtí po vodných bystrinách, tak dychtí moja duša po Tebe, ó Bože! Duša mi žízni po Bohu, po živom Bohu, kedy pôjdem a uzriem Božiu tvár? Slzy sú mojím chlebom vo dne v noci, keď mi neprestajne hovoria: Kde je tvoj Boh? Na to chcem spomínať a vyliať svoje srdce, že do Božieho domu v zástupe som chodieval za hlasitého plesania a vďaky so svätiacim davom. Prečo si skleslá, duša moja, a zmietaš sa vo mne? Očakávaj Boha, lebo ešte ďakovať budem Jemu, spaseniu svojej tváre, svojmu Bohu. Moja duša je skleslá vo mne, preto sa rozpomínam na Teba z krajiny Jordánu a Hermónu, z vrchu Micár.“ (Žalm 42, 2-7)

Bratia a sestry v Pánu!

  Žila raz jedna žena, ktorá bola vdovou, mala tri malé deti a bola veľmi chudobná. Keďže nevedela, ako nasýtiť svoje hladujúce deti, rozhodla sa hľadať riešenie v zločine – rozhodla sa kradnúť. Pristihli ju však a uvrhli do väzenia. A keďže zákony krajiny, v ktorej žila, boli veľmi prísne, odsúdili ju na trest smrti. Večer pred vykonaním rozsudku ju v cele navštívila mladá rehoľníčka, ktorá k nej prišla s úmyslom povzbudiť ju a pripraviť duchovne na poslednú cestu. Rozhovor sa však neodvíjal podľa jej predstáv, lebo žena jednostaj kládla rehoľníčke otázku: „Kde je ten váš Boh? Kde je, že ma nechá zahynúť a spolu so mnou tak aj tri malé deti?“ Dievčina ostala zarazená otázkou, no po chvíli riekla: „Boh nie je tak ďaleko ako si myslíš. Je tu, blízko teba. Prišiel, aby ti pomohol“. Nato kázala žene vyzliecť šaty. Sama si zvliekla svoj rehoľnícky odev a podala jej ho. Potom vzala šaty väzeňkyne, obliekla si ich a žene povedala: „Obleč si môj rehoľnícky odev, v prestrojení za mňa vyjdi z tohto väzenia a vráť sa k svojim deťom. Ja tu zajtra ráno zomriem namiesto teba.“

  Toto je úžasný skutok lásky. Skutok, ktorého by bol iba málokto schopný, no ktorý s o to väčšou intenzitou hovorí o Bohu. Bol to skutok vykonaný z viery a lásky, ktorá pramení z Boha, preto aj on sám o Bohu svedčil, a odpovedal tak na otázku onej ženy: „Kde je Boh?“

  Pánovi Ježišovi Kristovi kedysi položili podobnú otázku: „Si Ty Boh, alebo má prísť niekto iný?“ Pán Ježiš však nesiahol po argumentoch, nezačal vysvetľovať ani dokazovať. Len poukázal na skutky, ktoré robil: „Pozrite, chromí vstávajú, hluchí počujú, slepí vidia, mŕtvi sú kriesení, káže sa evanjelium“. Tieto skutky hovoria sami za seba a dokazujú, že Ježiš Kristus je ten živý Boh.

  Bratia a sestry, možno ste už aj vy niekedy dostali otázku, alebo ste sa sami spytovali: „Kde je Boh?“ Možno Vás táto otázka znepokojila, možno zarmútila. Obe tieto reakcie sú však úplne normálne a prirodzené. Prežíva ich aj žalmista – autor nášho dnešného textu. Ten tiež dostáva otázku: „Kde je Boh?“ a pôsobí to v ňom veľkú skľúčenosť a zármutok. Doslova hovorí: „Moja duša je skleslá a zmieta sa vo mne. Slzy sú mi chlebom vo dne i v noci“.

  Ako však žalmista rieši túto svoju situáciu? Kde hľadá východisko? Východisko hľadá a nachádza v rozpomínaní sa na Boha. „Rozpomínam sa na Teba“ hovorí. A to je rada aj pre nás. Ak totiž chceme vidieť, kde je Boh, nemôžeme hľadať argumenty, ale skutky, ktoré už aj pri nás Boh istotne vykonal. Už si určite neraz, brat, sestra, mal nejaký problém, ktorý sa zrazu vyriešil. Niekto povie „náhoda“, iný zas „šťastie“, ďalší „osud“. Taký človek však Boha márne hľadá, lebo Boh je blízko neho a on Ho nevidí. Ale ten, kto povie: „Boh mi pomohol“, ten skutočne našiel a vie, kde je Boh.

  Boha nemožno hľadať vysoko na nebi. Nemožno ho hľadať ďaleko pred sebou, či ďaleko za sebou. Nemožno sa obzerať a hľadať všade vôkol. Boha treba hľadať v tesnej blízkosti, lebo Boh je pri nás a v nás. Ak sa ma niekto spýta: „Kde je Boh?“ odpoviem: „Boh je pri mne. Pozri, ako mi vtedy a vtedy pomohol. Pozri, ako ma uzdravil v chorobe. Pozri, ako mi pomáha zápasiť so životom. Pozri, akým požehnaním obdarúva moju rodinu. Pozri, akou úrodou požehnal mojim poliam. Pozri, akým úspechom korunoval moju prácu. Pozri, ako ma pri živote až dodnes zachoval. Ešte stále sa pýtaš kde je? Je tu“. Presne takto znie odpoveď na túto otázku. Túto odpoveď však nachádzame v rozpomínaní sa na Božiu prítomnosť v nás. Preto využime aj dnešný deň na to, aby sme sa obzreli a videli tie naše prejavy Božej prítomnosti pri nás.

  Nezostaňme však zahľadení do minulosti. Biblia síce neraz vyzýva, aby sme sa ohliadli späť, aby sme sa rozpomínali, no to nemá byť cieľ. Naše rozpomínanie sa má byť len prostriedkom na to, aby sme z toho, čo sme v minulosti už zažili, načerpali sily do budúcnosti. To znamená, že ak sme sami vo svojom živote už Božiu prítomnosť a Jeho pomoc neraz cítili, naplní a má nás to naplniť novou silou a vierou, že Boh bude pri nás aj naďalej. Keď nás už v minulosti toľkokrát požehnal a nám pomohol, istotne to ešte neraz urobí. Ak bol v minulosti pri nás, istotne aj zostane. A to už je odpoveď na otázku „Kde je Boh“ taká, že nehovorí len za minulú skúsenosť, ale vyjadruje aj presvedčenie do budúcnosti.

  My istotne chceme, aby to tak bolo. Túžime po Božej blízkosti a po Božích zásahoch do nášho života. Preto posledným sprievodným znakom nášho rozpomínania sa je túžba. Žalmista, ktorý trpel zármutkom a skľúčenosťou, sa rozpomínal na Boha. Neostal však len v rozpomínaní, ale túži po tom, aby to čo bolo, zotrvalo aj naďalej. Doslova hovorí, že mu duša po Bohu, po živom Bohu dychtí tak, ako dychtí jeleň po vodných bystrinách. Nemôže sa dočkať, kedy už pôjde a uzrie Božiu tvár. Takáto túžba vyplýva práve zo skúsenosti a je teda výsledkom, či následkom spomínania. Iba ten, kto už prežil niečo pekné, túži po tom stále viac a viac. Naopak, veci nepoznané spravidla človeku ani nechýbajú.

  My sme však, rovnako ako žalmista, poznali Boha a Jeho konanie pri nás. Preto nemôžeme ďalej žiť len so spomienkou na Neho, ale chceme žiť s vedomím, že to krásne a výnimočné – to Božské – pretrváva. Prosme teda Boha o to, aby pri nás zostával. Vyjadrujme Mu v modlitbe svoju túžbu po Ňom. A žime v neustálom vedomí toho, že Boh je pri nás. Tak nás otázka „kde je Boh“ nikdy a nikde nezaskočí.

Amen.

 


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Kázne

Čo nám je sväté?
Vieromer
Zasľúbenia Novej zmluvy
Evanjelium v Starej zmluve
Zákon v Novej zmluve
Suma evanjelia
Milujúci manžel
Optický klam

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 1

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.07 sekúnd