ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (47)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 202 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je štvrtok, 15. novembra 2018 10:16

Meniny má:
na Slovensku - Leopold
v Čechách - Leopold
vo Fínsku - Janika Janina Janita
vo Francúzsku - Albert Arthur Léopold Malo Victoire
v Maďarsku - Albert Lipót
v Nemecku - Leopold Albert
v Poľsku - Alberta Leopolda
v Španielsku - Alberto Leopoldo
vo Švédsku - Katja Nadja
v Taliansku - Alberto

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Nemecké texty
·   Du bist das größte Wunder[ 2343 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 15 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Správne počasie


Autor: admin - Nedea, 01.11. 2009 - 00:00:00


Posledné októbrové dni a prvé novembrové sa nesú v duchu pochmúrnej nálady, kedy hovoríme o našich zosnulých príbuzných, známych a priateľoch. Každoročne sa opakuje rituál návštevy cintorína, kladenia venca, dakde aj pálenia sviečok. Je to každý rok rovnaké. Čo ale rovnaké nie je, je počasie v týchto dňoch. Pred dvoma rokmi sme museli na cintorín v kabáte, pred rokom iba v tričku, tento rok stačila ľahká bunda. Ranné prízemné mrazy a teplý deň.

Kuriózne je pri takomto počasí v hlbokej jeseni sledovať reakcie ľudí. Jeden si chváli, aké je krásne počasie, pretože slniečko zohrieva a v novembri je možné vyjsť iba v ľahkých topánkach a ľahkej bunde. Iný je nespokojný, lebo ranný mráz zničil kvety, ktoré on včera položil na hrob svojmu známemu. A zasa dakto tretí nostalgicky spomína na tuhé novembrové dni jeho detstva a mladosti a hromží na skazenosť tohto sveta, ktorá sa mimochodom prejavuje aj degenerovaným počasím.

V takých situáciách si vždy spomeniem na Zdenka Galušku, ktorý na margo ľudskej nespokojnosti rozprával príbeh o povodni v dedine. Všetci boli vraj nešťastní, iba jeden človek bol spokojný. Náčelník hasičov. Sedel na streche zbrojnice a hovoril si: „kruci, to je vody, to by sa hasilo“.

Tak vidno aká je naša ľudská spokojnosť a nespokojnosť relatívna. Vždy sa odvíja od nášho osobného zámeru. Vec, ktorú dnes chválime preto, že vyhovuje našim zámerom, zajtra s pokojným srdcom budeme odsudzovať a haniť, ak zhodou okolností prestane nášmu zámeru vyhovovať. A tak sme opäť len pri našom ľudskom egoizme. A čo ešte ak sa stretne ľudí viac a má hodnotiť jednu spoločnú vec. Tu sa situácia komplikuje. Takou spoločnou vecou je napríklad aj to počasie. Veď slnko svieti na všetkých a dážď či vietor vstupujú takisto do plánu každému. A tu zrazu tisíce ľudí, ktorých sa dané počasie týka, sa o ňom má vyjadriť. Logicky budú hodnotenia rôzne.

Človek  vtedy neraz povie: „ech, má to Pán Boh s nami ťažké“. Je to spravidla len taký povzdych, no vyjadruje hlbokú pravdu. Byť spravodlivý pri toľkých ľudských záujmoch, postojoch a hodnoteniach je totiž z nášho hľadiska nemožné. Aká je teda úžasná Božia dokonalosť, ak Boh dokáže byť spravodlivý v centre ľudského diania a ľudského žitia? Úloha sudcu nikdy nie je ľahká, stačí ak má človek rozsúdiť dve hádajúce sa deti alebo dvoch rozhádaných kolegov či susedov. Nikdy nevieš, či si bol naozaj spravodlivý a či tvoje rozhodnutie, znejúce v prospech jedného, neublížilo tomu druhému. Ale Boh spravodlivý je. Biblia nás o tom uisťuje. No práve každodenné skúsenosti s ľuďmi ma utvrdzujú v radosti, že je to dobre. Ako dobre, že náš Boh je spravodlivý, ako dobre, že raz všetko spravodlivo posúdi. Naozaj to nemá ľahké Ani s tým počasím sa nás našťastie na nič nepýta. Avšak koná podľa svojej múdrosti, uváženia a spravodlivosti.

A keď už sme v tom pochmúrnom mesiaci november a myslíme na našich blízkych, zverujme ich v mysli do Božích rúk práve s tým vedomím, že sú v rukách spravodlivého Boha. Totiž, že On aj ich život a vieru spravodlivo posúdil a podľa nich ich odmenil. Kiež nás táto viera potešuje a upokojuje v nostalgickom čase jesene.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Som hrdý, že som evanjelik
Čoho je viac
Kedy budú Vianoce
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Priateľ ako dar
Aké máme vzory
Bohaté plány

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd