ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (47)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 202 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je streda, 12. decembra 2018 07:32

Meniny má:
na Slovensku - Otília
v Čechách - Simona
vo Fínsku - Tuovi
vo Francúzsku - Chantal
v Maďarsku - Gabriella
v Nemecku - Johanna Vizelin Hartmann Dietrich
v Poľsku - Dagmary Aleksandry
v Španielsku - Chantal Guadalupe
vo Švédsku - Alexander Alex
v Taliansku - Corrado

Myšlienka dňa

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.

Posledné články z rubriky

Príbehy zo života
·   Rastík začal nový školský rok[ 2989 čitateľov ]
·   Grazie Danka[ 2713 čitateľov ]
·   Lavica pre Rastíka[ 2636 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS

Kto je práve tu?

Momentálne je 10 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Načo sú dovolenky


Autor: admin - Streda, 01.07. 2009 - 00:00:00


Pred krátkym časom som navštívil jednu staršiu pani v našom cirkevnom zbore. Oslávila svoje 85-te narodeniny a tak som jej šiel zablahoželať s kytičkou kvietkov a zamyslení, aby mala v zaiste dlhých dňoch čo čítať.

Hoci návšteva netrvala dlho, predsa ma stihla naplniť nespočetným množstvom dojmov. Naša hostiteľka nielen že s nami živo komunikovala, ale prekypovala dobrou náladou, veselosťou, radosťou a vďačnosťou. Ukázala nám množstvo kníh, ktoré denne číta a ktorými sa necháva od svojich blízkych zásobovať. Ukázala nám maľby, ktoré sama tvorí a za týmto účelom si necháva priniesť rôzne k tomu potrebné príslušenstvo. Porozprávala s veľkou láskou a vďačnosťou o všetkých, ktorí jej aspoň občas zavolajú, prídu ju navštíviť alebo jej napíšu pohľadnicu. A za všetko toto a ešte mnohé iné je denne Pánu bohu vďačná. Možno teraz vznikne dojem, že táto pani trávi veselo jeseň svojho života bez akýchkoľvek starostí. Nie je to však tak. Úmerne s vekom pribúdajú aj zdravotné problémy. Nemôže už sama chodiť medzi ľudí a potrebuje pomoc pri niektorých domácich prácach. Ale to ani trochu neskaluje jej radosť zo života a z toho všetkého čo má – počnúc blízkymi a končiac svojimi záľubami.

Z návštevy som sa vracal v pevnom presvedčení, že veru mnohí mladší a zdraví ľudia by sa od nej mali čo učiť. Veď ona je živým dôkazom toho, že život, naplnený problémami, môže byť predsalen krásny, ak sa upriamujeme na to pekné, čo v ňom máme. Ona to robí presne takto na rozdiel od mnohých iných, ktorí tie pekné stránky života prijímajú so samozrejmosťou a nad skúškami či starosťami sa pozastavia a zostávajú stáť občas až pridlho.

Ale žiaľ, taký je dnešný svet – povieme si a život ide ďalej. Ani ja som sa vo svojom uvažovaní nedostal ďalej, pretože myslieť si, že rozprávaním o mojej nedávnej hostiteľke zmením svet by bolo naivné.

Prišlo však leto a s ním čas dovoleniek. Je to čas, ktorý pred moje oči prináša najväčšie množstvo nepochopiteľných ľudských reakcií a neprebernú zbierku príkladov ľudskej nespokojnosti. Leto je predsa čas, kedy človek túži po dovolenke a oddychu. Každý si sám slobodne vyberie, či svoju dovolenku prežije na horách, pri vode, na Slovensku či v cudzine. Výber je obrovský. Môžeme si zvoliť typ, krajinu, dokonca i hotel či chatu. A predsa sa mnohí vracajú domov nespokojní s výčitkami, ako bolo to či ono zlé, ako sa pre to či ono nedalo plnohodnotne relaxovať. Mnohí prichádzajú s dovolenky s dojmami, po ktorých vypočutí si máte pocit, že sa vrátili z krížovej cesty a nie z dovolenky. Tu sa človeku vtíska do mysle neodbytná ironická otázka: za toto si zaplatil veľké peniaze? A pritom neverím tomu, že by mohol byť vytúžený čas dovolenky taký zlý. Som presvedčený, že by bol krajší, keby sme sa namiesto do hlučných rečí od susedného stola započúvali do šumenia vody, keby sme si namiesto nedostatkov u personálu všímali jeho snahu pripraviť nám dobré prostredie, keby sme sa namiesto hundrania nad neochotou recepčného pokúsili uvedomiť si, že on nie je na dovolenke ale v práci a možno jej má už dosť. Možno by sme pri trochu menej kritickom a viac ľudskom pohľade na nedostatky leta či našej dovolenky vedeli lepšie znášať to, čo sa nám nepáči a videli by sme to, čo je pekné a môže vtlačiť do našej pamäte nezmazateľné spomienky.

Ale to asi dokáže iba málo ľudí. Dovolenkové pobyty sú však napriek tomu vypredané a čoraz viac ľudí chce cestovať. Otázkou potom ale zostáva: načo sú vlastne dovolenky?

Moja hostiteľka z úvodu môjho zamyslenia nepotrebuje dovolenku pri mori aby bola šťastná a vďačná. Nemá mnohé z toho, čo máme my a predsa sa má z čoho tešiť. Ako to, že to nedokážeme my? Možno s privretím všetkých očí (aj tých kurích) dokážem pochopiť, že je to ťažké počas pracovného roka, kedy sa nachádzame v každodennom strese a kolotoči povinností. No prečo to nejde ani v lete, ktoré nám má priniesť oddych a pohodu? Ak to nedokážeme teraz, tak kedy inokedy? A ak to nedokážeme vôbec, načo sú vlastne naše dovolenky?


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Som hrdý, že som evanjelik
Čoho je viac
Kedy budú Vianoce
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Priateľ ako dar
Aké máme vzory
Bohaté plány

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.07 sekúnd